Kamica moczowa u kotów prowadzi do upośledzenia funkcji nerek, czasami do zatrzymania akcji serca lub obrzęku mózgu. Choroba może rozwijać się przez długi czas, ale deklaruje się w ciągu kilku dni, dlatego tak ważne jest, aby z czasem zrozumieć, co dzieje się ze zwierzęciem i rozpocząć leczenie na czas.

Objawy kamicy moczowej u kotów

Jeśli zauważysz następujący symptom, powinieneś zacząć się martwić:

  1. Pierwszy i najbardziej oczywisty znak - kot zwykle nie może iść do toalety. Próby towarzyszy miauczenie, niepokój. Oddawanie moczu jest bardzo trudne, mocz jest uwalniany w niewielkich ilościach, czasami z krwią i piaskiem.
  2. Brzuch znacznie wzrósł w pomiarach. Jest to bardzo trudne do zauważenia u puszystych kotów, ale jest przyjemne w dotyku: żołądek staje się bardzo gęsty.
  3. W najbardziej dotkliwym i zaniedbanym przypadku kot nie może już oddawać moczu, szybko "podnosząc" pełny brzuch. Jego zachowanie zmienia się dramatycznie - wjeżdża do kąta, z trudem i niepomyślnie się porusza, przestaje skakać.

Przyczyny kamicy moczowej u kotów

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o przyczyny kamicy u kotów. Lekarze mówią tylko o czynnikach przyczyniających się do powstawania choroby. Należą do nich:

  1. Predyspozycje genetyczne.
  2. Kot życia (jego działalność).
  3. Dieta (prawidłowe odżywianie).
  4. Poprzednie infekcje i częste choroby.

Zapobieganie kamicy u kotów

Zapobieganie to minimalizowanie skutków czynników negatywnych. Właściwa opieka nad chorym zwierzęciem, zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji przez ciało, dbanie o włosy, zapewnianie niezbędnych warunków do aktywności zwierzęcia.

Szczególnym problemem jest zapobiegawcze odżywianie kotów. Opinia, że ​​wystarczy karmić kota naturalnymi produktami w celu zapobiegania powstawaniu kamicy, jest błędna. Regularne spożywanie surowego mięsa, ryb i drobiu prowadzi do gromadzenia się minerałów w ciele kota, które sprzyjają tworzeniu się piasku i kamieni nerkowych. Suchej paszy lepiej kupić po średnim lub drogim przedziale cenowym.

Możesz przeprowadzać zapobieganie, okresowo dodając do wody moczopędne odwary. Mocno pachnące zioła mogą mylić zwierzę, więc zbyt mocne rozwiązanie nie jest tego warte. Karmienie kotów o ustalonej diagnozie kamicy wyróżnia się jeszcze większą sztywnością i koniecznością regularnego monitorowania jakości wody pitnej.

Leczenie kamicy u kotów

Niemożliwe jest samodzielne uporanie się z kamicą zwierzęcą!

W żadnym wypadku nie można masować spuchniętego brzucha kota - może to prowadzić do najtrudniejszych i najbardziej smutnych wydarzeń.

Przy pierwszych oznakach kamicy zwierzęciu należy jak najszybciej pokazać lekarzowi. Opóźnienie w przypadku, gdy zwierzę nie może oddać moczu, może być śmiertelne w najkrótszym możliwym czasie. Aby czekać na zakończenie weekendu w tym przypadku jest niemożliwe, konieczne jest pilne poszukiwanie całodobowej służby weterynaryjnej.

Leczenie u lekarza:

  1. Przywrócenie odpływu moczu. W znieczuleniu ogólnym lekarz usuwa kamień lub piasek z cewki moczowej zwierzęcia, w najbardziej zaniedbanym przypadku wykonuje operację, aby stworzyć sztuczny kanał wylotowy. W wyjątkowo ciężkich warunkach wykonuje się operacje brzuszne w celu usunięcia dużych kamieni z pęcherza kota.
  2. Zakraplacz do usuwania zatrucia. To będzie musiało potrwać kilka dni.
  3. Dieta i niezbędne procedury fizyczne są przepisywane.

Karmienie kotów kamicą moczową, czyli przepisaną dietą, jest dość sztywne: surowe mięso i drób są całkowicie wykluczone. zapobieganie kamicy u kotów i ryby. Nie jest pożądane, aby kot używał mleka i twardej wody pitnej. Wyeliminuj dodatkowe suplementy mineralne.

Karma sucha musi być wyspecjalizowana, dla zwierząt wykastrowanych lub dla zapobiegania kamicy.

Konieczne jest przestrzeganie diety dietetycznej i regularne poddawanie się procedurom. Aby nie doprowadzić do ciężkich postaci choroby i nie umieszczać zwierząt domowych na ścisłej diecie, lepiej jest obserwować środki zapobiegawcze na czas i uważnie monitorować stan zdrowia zwierząt.