Taki problem, podobnie jak miękka skorupa żółwia, jest objawem groźnej choroby u płaza zwanego krzywicą. Przy początkowej postaci jest odwracalny, w zaawansowanym stadium choroba nie może być dobrze leczona, zwierzę może zostać utracone.

Dlaczego żółw ma miękką skorupę?

U zdrowego gada pokrywa jest solidna, równa, bez uszkodzeń i nierówności, prawie jednolita w kolorze. Krzywica występuje wtedy, gdy brakuje światła słonecznego lub sztucznego światła ultrafioletowego, z niedoborem wapnia, witaminą D3, jeśli dieta zwierzęcia jest monotonna, uboga w użyteczne substancje. Następnie tkanka pancerza płazów staje się elastyczna, zdeformowana po naciśnięciu palcem, krawędź trzewi zakrzywia się w górę. Jest bardzo ryzykowne, jeśli żółw ma miękką skorupkę, ponieważ konieczne jest natychmiastowe leczenie dolegliwości, w przeciwnym razie może dojść do śmierci zwierzęcia.

Postęp choroby - powikłania:

 • spontaniczne złamania kończyn;
 • wypadnięcie kloaki;
 • krwawienie;
 • zaczerwienienie błony śluzowej oka;
 • gadów nie może unieść się na nogi;
 • zaburzenia w jelitach i nerkach, w wyniku których ustaje wchłanianie wapnia do organizmu;
 • płaz zmienia swoje ukąszenie, co ogranicza spożycie pokarmu.

Na ostatnim etapie, w wyniku obrzęku płuc, pojawia się rozproszone krwotoki, niewydolność serca, śmierć. Jeśli miękka skorupa jest obserwowana u żółwia w wieku poniżej jednego roku, jest to normalne - jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której nie trzeba się martwić. Tarcza niemowląt mruczy przez pierwsze 12 miesięcy, stopniowo zmieniając się w niezawodną ochronę.

почему у черепахи стал мягкий панцирь

Miękka skorupa żółwia czerwonolicy

Często młodzi czerwonolica osoby po roku. Powodem jest brak naturalnego lub sztucznego oświetlenia w terrarium. Kiedy pojawia się korica, pancerz wygina się po naciśnięciu palcem. Bez leczenia czerwona głowa gada zmienia zewnętrzny kontur głowy - dolna szczęka staje się elastyczna, a górna szczęka przypomina ptasie dzioby. Usta są zdeformowane, płaz nie może normalnie jeść. W ciężkich przypadkach dziób pęka, znika w częściach.

Miękka skorupa żółwia czerwonobrzucha - co robić:

 • napromieniować ją Lampa UV ;
 • zawierają w diecie surowe ryby z małymi kośćmi, multiwitaminy z wapniem i D3.

Żółw morski ma miękką skorupę

W takich gadziach tarcza ma kontur w kształcie kropli, pomaga im szybko pływać w wodzie. Miękka skorupa żółwia morskiego wskazuje na nieprzestrzeganie warunków płazów - brak promieni ultrafioletowych, brak witaminy D3 i wapnia. Konieczne jest skorygowanie diety zwierząt domowych za pomocą niezbędnych dodatków. Woda w terrarium musi zostać zmieniona i ustawiona na dobrą sitko .

Miękka skorupa żółwia

Niska gęstość opancerzonej tkanki gada ziemi wskazuje na brak witaminy D3, wapnia w ciele i naruszenie funkcji jego asymilacji. Z czasem, aby zauważyć chorobę, musisz regularnie brać zwierzaka w ramiona i sprawdzać. Żółw lądowy, miękka skorupa - co robić:

 1. Uzupełnij ciało płaza witaminami D3, nie zapominając, że ich przedawkowanie jest nie mniej niebezpieczne niż wada. Podawaj leki co 2 tygodnie.
 2. W menu suplementy wapnia są podawane przy każdym posiłku, aż do poprawy stanu zwierzęcia.
 3. Terrarium powinno mieć lampę UV przez 12 godzin dziennie.

Żółw miał miękką muszlę - co powinienem zrobić?

Jeśli w żółwi znajduje się miękka skorupa, konieczne jest zapewnienie jej komfortowych warunków życia i dostosowanie jedzenia, nasycenie jej minerałami i witaminami. W płazach płazów jest na pierwszym etapie, gdy kończyny pracują normalnie, nie ma krwawienia, niedowładu i obrzęku. Jak leczyć skorupy żółwi w początkowej postaci choroby:

 • barwić glukonian wapnia (10%) w dawce 1,5 ml / kg domięśniowo co 24 godziny przez 12-14 dni;
 • Pić Panalgin (potas i magnez) w dawce 1 mg / kg co drugi dzień przez 10 dni. Pomaga wapnia wchodzić do kości;
 • 1-2 razy w tygodniu, aby podać suplement wapnia dla gadów - mątwy, mięczaki, krewetki. Wzmocnią zbroję i kości zwierzęcia;
 • zimą napromieniować lampą ultrafioletową przez 10-12 godzin dziennie, latem można zabrać terrarium na ulicę, pokrywając żółwie bezpośrednim promieniowaniem UV.

Jeśli choroba jest rozpoczęta i występują niedowłady jelit i kończyn, złamania, krwawienie, duszność, anoreksja, leczenie jest przepisywane i prowadzone przez lekarza weterynarii. Jeśli wynik będzie pozytywny, potrwa 2-3 miesiące. W pierwszym roku po wyzdrowieniu będziesz musiał monitorować dietę płazów i morfologię krwi, wykonywać działania zapobiegawcze.

Troska o szylkret

Aby zwierzę nie miało problemów z tkanką pancerną, ważne jest, aby opiekowała się gadzim okryciem. Jak wyczyścić skorupę żółwia:

 • umieść żółwia w misce z wodą o temperaturze 36 ° C, umyj osłonę za pomocą gąbki, użyj mydła do silnego zabrudzenia;
 • przetrzyj obudowę suchą, za pomocą wacika rozetrzyj ją oliwą z oliwek.

Aby zapobiec krzywicy, należy podjąć środki zapobiegawcze:

 • robić codziennie kąpiele słoneczne lub ultrafioletowe;
 • dodawać do pokarmu 1-2 razy w tygodniu, kruszony skorupka jajeczna lub mączka kostna;
 • W zimie podawaj gadowi witaminę D3 co 2-3 tygodnie - 3 krople strzykawki wlewają się do ust osoby dorosłej.
уход за панцирем черепахи