Lista niezbędnych akcesoriów do akwarium zawiera grzałkę do akwarium, która pomaga utrzymać rybę w wygodnym dla nich środowisku. Jest to ważne dla dobrego życia, wzrostu i zdrowia małych ryb. Istnieje kilka zaleceń dotyczących wyboru takiego urządzenia.

Czy w akwarium potrzebuję grzejnika?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę główne funkcje tego urządzenia:

 1. Woda grzewcza. Za pomocą tego urządzenia można podgrzać płyn w akwarium tylko w temperaturze 3-5 ° С, nie trzeba myśleć, że działa on jak kocioł. Konieczne jest, jeśli w pokoju jest zimno lub w akwarium są tropikalne gatunki ryb.
 2. Stabilizacja temperatury. Wiele osób interesuje się tym, czy można obejść się bez podgrzewacza w akwarium, a więc wszystko zależy od tego, jaką rybę wybrał człowiek, ponieważ dla wielu mieszkańców wód wahania temperatury nawet o kilka stopni są niedopuszczalne, ponieważ cierpi na nie odporność, a to może spowodować śmierć. Większość tych skoków jest typowa dla małych akwariów, więc w tym przypadku grzejnik będzie niezbędnym urządzeniem.
 3. Grzałka do akwarium tworzy lekki, ale ruch warstw wody, co ułatwia mieszanie cieczy, a to zapobiega stagnacji.
нужен ли обогреватель в аквариуме

Którą nagrzewnicę do akwarium wybrać?

Istnieje kilka klasyfikacji używanych do urządzeń grzewczych. Każdy gatunek ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę, aby wybrać bardziej odpowiedni wariant dla konkretnego przypadku. Podgrzewacz wody do akwarium może mieć różną konstrukcję, dzięki czemu można go zamocować w różnych częściach naczynia, zapewniając pożądane podgrzanie cieczy.

какой нагреватель для аквариума выбрать

Przepływowy podgrzewacz do akwarium

Urządzenia tego typu implikują przepływ wody przez siebie. Wewnątrz znajduje się specjalny element grzewczy, który podgrzewa wodę podczas jej przechodzenia. Grzejniki przepływowe do akwarium włączają się automatycznie, gdy płyn zaczyna się poruszać. Takie urządzenie musi mieć dużą moc. Wadami tego typu są wysokie zużycie energii.

проточный нагреватель для аквариума

Ogrzewanie zanurzeniowe w akwarium

Ta opcja jest bardziej powszechna i ma kilka podgatunków:

 1. Szkło. Grzałka nurkowa do akwarium ma korpus wykonany z odpornego na wstrząsy i żaroodpornego szkła. Włącza się i wyłącza automatycznie, utrzymując ustawioną temperaturę.
 2. погружной нагреватель для аквариума
 3. Plastik. Bardziej nowoczesne modele, które są zaawansowane technicznie w porównaniu z pierwszymi podgatunkami. Takie grzejniki do akwariów są zwarte.
 4. погружной нагреватель для аквариума
 5. Z elementem tytanowym. Taki grzejnik nadaje się do małego akwarium i do dużych objętości, to znaczy jest uniwersalny. Może być używany do podgrzewania dużych ilości wody, na przykład, jeśli osoba rozwodzi się nie z żółwiami, ale z rybami.
 6. погружной нагреватель для аквариума
 7. Mini grzałki do akwariów. Takie urządzenia mają płaski kształt, dzięki czemu można je umieścić w dowolnym miejscu, nawet pod ziemią.
 8. погружной нагреватель для аквариума

Zewnętrzny podgrzewacz do akwarium

W większości przypadków takie urządzenie wbudowane jest w system zewnętrznego zewnętrznego filtra, to znaczy woda, która przez niego przechodzi, będzie nie tylko oczyszczona, ale także ogrzana. Istnieje inna wersja podgrzewacza zewnętrznego, który jest poduszką grzewczą wykonaną z gumowanego materiału, w którym znajdują się elastyczne elementy grzejne. Woda jest podgrzewana przez szklany dno naczynia. Grzejnik zewnętrzny do akwarium z termostatem ma wadę - dużo ciepła trafia na stojak. Ogrzewanie przez dno prowokuje szybki wzrost bakterii.

внешний нагреватель для аквариума

Dolna grzałka do akwarium

W takich przypadkach stosuje się przewody grzejne, które są prasowane wzdłuż dna przed zaśnięciem. Główne cechy to:

 1. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie przepływu wody w ziemi, co zapobiega jej zakwaszaniu.
 2. Taka nagrzewnica do akwarium z termostatem pomaga podgrzać dolną warstwę wody, która zawsze jest chłodniejsza w przypadku korzystania z tradycyjnych opcji wyposażenia.
 3. Opcja dolnego ogrzewania jest zalecana jako dodatkowa opcja dla dowolnego z wcześniej rozważanych urządzeń.
 4. Nie układaj kabla w małych rozmiarach piasek i powinno stanowić około 1/3 całkowitej mocy.
донный нагреватель для аквариума

Jak wybrać grzałkę do akwarium?

Jest kilka ważnych punktów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu:

 1. Grzałka do akwarium powinna mieć termostat, który utrzyma stałą temperaturę wody. Po osiągnięciu żądanej wartości urządzenie wyłączy się i zacznie ponownie pracować po ochłodzeniu wody. Termostat może być zanurzony w wodzie lub umieszczony poza akwarium.
 2. Niektóre grzejniki mają dodatkowe funkcje, takie jak wymuszone awaryjne wyłączenie przy braku wody.
 3. Rozumiejąc, jak wybrać grzałkę do akwarium, warto zauważyć, że różne urządzenia mogą regulować temperaturę na różne sposoby. W niektórych modelach można określić zakres, aw innych określoną wartość, która będzie stale utrzymywana. Przy wyborze zaleca się zwrócić uwagę na interwał regulacji.
 4. Grzałka dla okrągłe akwarium lub naczynie o dowolnym kształcie może mieć inną powierzchnię grzewczą. Informacje te można odczytać w instrukcjach dołączonych do urządzenia.
 5. Należy zwrócić uwagę na zestaw, dlatego w zestawie należy w razie potrzeby przymocować zapięcia lub osłonę ochronną, która zapobiegnie uszkodzeniu delikatnych części.
 6. Jeśli chcesz wybrać podgrzewacz do wody morskiej, upewnij się, czy sól nie uszkodzi szczegółów wybranego urządzenia.
как выбрать нагреватель для аквариума

Moc grzałki akwarium

Jednym z najważniejszych wskaźników, które należy zdecydowanie rozważyć przy wyborze takiego sprzętu, jest siła. Jego wartość określa się biorąc pod uwagę objętość wybranego naczynia. W większości przypadków podgrzewacz wody do akwarium z termostatem i bez niego powinien wynosić 1-1,5 wata na 1 litr wody. Eksperci zalecają wybór urządzeń o niewielkim marginesie, czyli o dużym indeksie mocy, w celu zwiększenia ogrzewania w razie potrzeby, na przykład w zbyt zimnym pomieszczeniu.

мощность обогревателя для аквариума

Który grzejnik jest lepszy dla akwarium?

Jest kilku producentów, którzy oferują podobne urządzenia, które zdobyły uznanie wśród ludzi. Wiele osób interesuje się tym, które lepiej kupić w akwarium, więc trudno jest wybrać dowolnego producenta, ponieważ wszystko zależy od wymagań, które stawia kupujący. Warto zauważyć, że wielu producentów akwarium pracuje równolegle i produkuje dodatkowe urządzenia, wśród których znajdują się grzejniki. W takim przypadku lepiej wybrać tę samą markę.

какой нагреватель для аквариума лучше

Grzałka do akwarium "Juwel"

Pod tą nazwą możesz kupić kilka urządzeń o różnych pojemnościach, abyś mógł wybrać opcję dla swojego wolumenu. Nagrzewnice wodne w akwarium Juwel mają następujące cechy:

 1. Urządzenie ma wbudowany termostat. Aby rozpocząć korzystanie z niego, wystarczy ustawić żądaną temperaturę na górze grzejnika, a wartość zostanie utrzymana w określonym zakresie. Urządzenie wyłączy się po osiągnięciu wymaganej temperatury i włączy się, gdy woda ostygnie.
 2. Istnieje grzałka do standardowego montażu akwarium, odpowiednia dla wszystkich typów zbiorników. Jeśli urządzenie zostało zakupione w akwarium "Juwel", można je zainstalować wewnątrz obudowy wewnętrznego filtra biologicznego.
нагреватель для аквариума juwel

Grzałka do akwarium "Tetra"

Wśród urządzeń tej firmy można wyróżnić urządzenie "TETRATEC HT 25W", które posiada specjalny regulator temperatury od 19 do 31 ° C.

 1. Biorąc pod uwagę obecność wodoszczelnej obudowy i pokrywy, grzałkę można bezpiecznie całkowicie zanurzyć w wodzie.
 2. Prezentowana grzałka do akwarium Tetra może być stosowana do akwariów o objętości 10-25 litrów.
 3. Urządzenie ma lampkę kontrolną. Jest łatwy w instalacji, ponieważ ma długi kabel.
 4. Grzałka do zbiornika "TETRATEC HT 25W" równomiernie rozprowadza ciepło, ponieważ ma podwójny ceramiczny element grzejny.
 5. Do montażu na szkle są dwa przyssawki.
нагреватель для аквариума tetra

Grzejnik "Aquael" do akwarium

Pod tą marką produkuje się kilka urządzeń, a wśród nich "Aquael Easyheater 50w", który nie ma analogii na rynku.

 1. Kompaktowe urządzenie można łatwo zamontować na szkle i może pracować nie tylko w pozycji pionowej, ale także poziomej.
 2. Podgrzewacz wody w akwarium nie spala ciała ryb i innych mieszkańców morza. Jego zakres temperatur jest duży - 18-36 ° C
 3. Urządzenie ma wbudowany system przegrzania i jest łatwe w utrzymaniu i montażu.
aquael нагреватель для аквариума

Jak zainstalować grzejnik w akwarium?

Sprzęt do utrzymywania wymaganej temperatury jest wodoodporny, dzięki czemu można go zainstalować w pozycji pionowej (pokrętło regulacji powinno znajdować się ponad lustrem wody) iw pozycji poziomej (całkowicie zanurzone w wodzie). Istnieje kilka niuansów dotyczących instalacji nagrzewnicy w akwarium:

 1. Zabrania się umieszczania sprzętu w piasku lub żwirze, aby mógł go uszkodzić.
 2. Upewnij się, że woda jest zawsze powyżej minimalnego poziomu nurkowania. Aby to zrobić, urządzenie ma specjalny znak na obudowie. Nie zapominaj, że poziom cieczy stale spada wraz z procesem parowania.
 3. Grzejnik dla żółwi w akwarium lub rybach jest w większości przypadków przymocowany do ściany za pomocą wspornika z dwoma przyssawkami. Każde urządzenie zawiera szczegółowe instrukcje.
 4. Urządzenie powinno być zamontowane w miejscu, w którym występuje stała i jednorodna cyrkulacja wody.
 5. Po zainstalowaniu nagrzewnicy i napełnieniu jej wodą należy odczekać co najmniej 15 minut, aby temperatura przełącznika bimetalicznego stała się równa wartości cieczy, a następnie ją włączyć.
как установить нагреватель в аквариум