Podczas podziwiania zamyślonych, szybko poruszających się ryb i roślin wodnych, czasami zapominamy, że akwarium jest prawdziwym miniaturowym ekosystemem. Ogromne znaczenie ma tu podłoże pokrywające dno akwarium, w którym roślinność jest unieruchomiona i funkcjonują mikroorganizmy. Zarówno żwir, jak i piasek cieszą się popularnością jako podkład dla akwarium; będziemy się zastanawiać nad bardziej naturalnym z nich, drugim.

Piasek w akwarium jako podkład

Oczywiste zalety piasku jak gleba do akwarium jest naturalny wygląd i fakt, że rośliny lepiej się korzeni, gdy jest używany. Z drugiej strony należy pamiętać, że do zastosowania jako gleba w akwarium z piasku rzecznego, musi być najpierw dokładnie płukany przez długi czas. Ponadto, gruz będzie wyraźnie widoczny na powierzchni piasku i konieczne będzie częste czyszczenie akwarium (chociaż z powłoką w postaci piasku). czyszczenie akwarium o wiele łatwiej - można spuścić na dno, nawet bez dotykania).

Nie zaleca się stosowania wyłącznie białego piasku do dekoracji akwarium - na jego tle ryby stają się blade, co powoduje ogólne wrażenie depresji i zahamowania. Natomiast czarny kolor piasku uważany jest za bardziej korzystny, aby stworzyć solidny obraz - z powodzeniem podkreśla jasność i żywotność mieszkańców akwarium. Zawsze możesz jednak eksperymentować, łącząc kilka kolorów.

Co do musującego piasku koralowego, pomimo jego spektakularności, nie nadaje się do każdego akwarium. Stosuje się go w przypadku, gdy konieczne jest zwiększenie twardości i kwasowości wody, ze względu na wysoką zawartość wapna. Przyczyną takich działań może być nadmiernie miękka woda w regionie lub preferowanie twardej wody dla określonych ryb.