Akwaryści, zarówno początkujący, jak i profesjonaliści, zawsze zwracają uwagę na ziemię. Początkujący mają wiele pytań. Spróbujmy odpowiedzieć na najczęściej spotykane.

Kilka pytań na temat gleby do akwarium

Jakie są funkcje gleby?

Gleba dla akwarium ma dwie główne funkcje:

  1. Służy jako podstawa do ukorzeniania glonów.
  2. Pełni funkcję dekoracyjną.

Czy gleba w akwarium jest niezbędna, czy jest to warunek konieczny do udanego istnienia ryby?

Jeśli akwarium nie implikuje żadnych dekoracji lub glonów, wtedy ziemia nie jest konieczna. W warunkach przemysłowych, gdy hoduje się ryby, gleba nie jest wykorzystywana, ale w warunkach domowych pełni głównie funkcję dekoracyjną.

Czy możliwe jest stworzenie gleby do akwarium własnymi rękami?

Możesz. W przypadku "domowej roboty" gleby należy wziąć glinę, namoczyć ją w wodzie do stanu płynnego, wymieszać roztwór ze żwirem. Uzyskana mieszanina służy jako podstawa, pierwsza warstwa, na której układana jest gleba odżywcza.

Pożywna gleba przygotowuje z torfu i żwiru. Do mieszaniny dodaje się kulki z gliny i węgla drzewnego, które wchłoną produkty procesu rozkładu i zapobiegną zabarwieniu wody.

Trzecia warstwa jest dekoracyjna. Żwir jest zwykle używany. Ukrywa warstwę odżywczą i służy jako dodatkowa warstwa ochronna, która zapobiega barwieniu wody.

Układanie gleby w akwarium odbywa się również w warstwach: najpierw umieszcza się pierwszą warstwę, w pewnej odległości od ścian akwarium, na wierzchu drugiej. Warstwa dekoracyjna pasuje do ostatniej, wypełniają również szczeliny między dwiema pierwszymi warstwami a ściankami akwarium - w tym przypadku cały warstwowy "placek" ziemi nie będzie widoczny dla ciekawskich oczu.

Domowa gleba nie jest tak zrównoważona, jak zakupiona, więc wprowadzenie pierwszej ryby do akwarium z tą glebą następuje dopiero w trzecim lub czwartym tygodniu po zastąpieniu kolorowej wody, a gwałtowny wzrost roślin spowodowany przez wniknięcie dużej ilości substancji odżywczych do wody zatrzymuje się.

Jak przygotować zakup gleby do akwarium?

Zakupioną glebę należy myć, aż woda stanie się czysta. Zaleca się zagotowanie gleby w celu dodatkowego oczyszczenia w celu zabicia wszystkich rodzajów bakterii. Ale gotowanie nie jest odpowiednie dla każdego rodzaju gleby, dlatego lepiej skonsultować się ze sprzedawcą w sprawie zapotrzebowania na konkretną glebę.

Uwaga, proszę! Gleba odżywcza nie jest myta, ale natychmiast umieszczana w akwarium!

Ile gleby potrzebujesz w akwarium?

Ilość gleby można obliczyć za pomocą następującego wzoru:

m (kg) = a * b * h * 1,5 / 1000

a, b jest długością i szerokością akwarium w cm, h jest wysokością warstwy gleby w cm, m jest masą gleby.

Ogólna zasada brzmi następująco: jeżeli rośliny w akwarium są w nieznacznych ilościach, wówczas warstwa gleby nie powinna przekraczać 2 cm .Jeśli planujesz ustawić prawdziwe "dno morskie" w akwarium, wówczas warstwa gleby powinna wynosić co najmniej 5 cm.

Zbyt gruba warstwa gleby może prowadzić do zakwaszenia wody, dlatego aby dokładnie określić wysokość gleby należy zastosować formułę.

Jak oczyścić glebę w akwarium?

Pierwszy miesiąc gleby nie powinien być czyszczony. Po pierwszym miesiącu, kiedy ryby mają czas na osiedlenie się, ziemia jest czyszczona raz w miesiącu: resztki jedzenia i odpady są usuwane. Dokładne określenie, kiedy należy czyścić glebę, jest dość łatwe: należy obrócić ją ręką i poczuć bąbelki unoszące się od dołu. Jeśli zapach jest kwaśny, nadszedł czas, aby oczyścić glebę. ile gleby potrzebujesz w akwarium Jest bardzo wygodne używanie syfonu do czyszczenia. Proces czyszczenia za pomocą syfonu jest dość prosty i jest połączony z częściową wymianą wody w akwarium, podczas gdy nie ma potrzeby sadzenia ryb.

Syfon cylindryczno-rurowy utknął w pewnej części gleby. Trzeba wzniecić ziemię do samego fundamentu, gdy podnosi się, a następnie powoli osiada. W tym momencie musisz spuścić cząsteczki z wody. Ciężka gleba (kamyki) szybko opada na dno, nie ma czasu na spuszczanie, a cząsteczki brudu przedostają się przez rurę do odpływu. Czyszczenie gruntu jest zakończone, gdy woda w końcówce stanie się czysta. W ten sposób przetwarzana jest każda sekcja gleby.