Aby ryby akwariowe czuły się komfortowo, muszą zapewnić odpowiednie warunki. Należą do nich tryb hydrochemiczny, twardość wody, napowietrzanie, filtracja, poziom oświetlenie . I oczywiście bardzo ważnym wskaźnikiem jest temperatura wody w akwarium . Wpływa na procesy biologiczne i chemiczne zachodzące w organizmach krużganków akwarium. Wielu z nich jest bardzo wrażliwych na to, jak ciepłe lub zimne są ich siedliska. Zatem większość ryb tropikalnych preferuje temperatury nie niższe niż + 25 ° С, a niewymagająca złota rybka żyje dobrze przy + 18 ° С.

Aby zautomatyzować utrzymywanie stałej temperatury wody, stosuje się specjalne urządzenie - podgrzewacz do akwarium. Jest to długa szklana kolba zawierająca druty z nichromu o wysokiej odporności. Jest nawinięta na odporną na ciepło podstawkę i pokryta piaskiem. Jest bardzo prosty w użyciu grzejnik: ustawiasz wymaganą temperaturę na specjalnym regulatorze i podłączasz grzałkę do pojemnika za pomocą przyssawek. Dzięki wbudowanemu termostatowi urządzenie włączy się, gdy temperatura wody spadnie poniżej nastawy, i wyłączy się po osiągnięciu zadanej temperatury.

Jak wybrać podgrzewacz wody do akwarium?

Te urządzenia bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim grzałka do akwarium charakteryzuje się pewną mocą. W zależności od tego wskaźnika możesz pozostać na modelach o mocy od 2,5 W do 5 W i więcej. W przypadku małego akwarium na 3-5 litrów zazwyczaj wybiera się grzejnik o minimalnej mocy. Jednak jego wybór zależy nie tylko od pojemności akwarium, ale także od różnicy temperatury powietrza w pomieszczeniu i pożądanej temperatury w zbiorniku. Grzejnik akwarium1 Im większa różnica, tym potężniejsze urządzenie, którego potrzebujesz.

Często akwarystom zamiast jednego potężnego instaluje się dwa grzejniki małej mocy. Jest to gwarancja bezpieczeństwa, ponieważ jeśli jedno z urządzeń się zepsuje, nie będzie to szczególnie niebezpieczne dla mieszkańców akwarium.

Grzejniki do akwarium są podzielone na podwodne (hermetyczne) i powierzchniowe (przepuszczające wilgoć). Pierwsze są całkowicie zanurzone w słupie wody, a drugie - tylko częściowo. Grzejniki podwodne są wygodniejsze w użyciu, ponieważ znajdują się stale w wodzie. Z drugiej strony, nagrzewnic powierzchniowych nie można pozostawić do pracy na wolnym powietrzu bez wody (na przykład podczas zmian wody).