W przeciwieństwie do wielu innych zwierząt domowych, koty są bardzo czyste. To znacznie upraszcza życie ich właścicieli i eliminuje wiele problemów. Jednak koty i kocięta wymagają troskliwej opieki.

Opieka nad kotami i kociętami to kąpiel, dbanie o oczy, włosy, zęby, pazury oraz aranżacja łóżka i toalety.

Domowa pielęgnacja włosów kotów

Sierść kota wymaga regularnego czesania. W zależności od wieku i rasy kota, właściciele powinni wybrać specjalne narzędzia i grzebienie do czesania kota. Najlepsze dla kota jest grzebień z rzadkimi tępymi zębami, wykonanymi z metalu. Kot powinien być czesany w kierunku od głowy do ogona, obszar w obszarze szyi kota w przeciwnym kierunku.

Pielęgnacja włosów dla kotów perskich zapewnia, oprócz czesania, strzyżenie. Ta procedura jest zwykle wykonywana latem, co pozwala kotom lepiej tolerować ciepło. Również przycięte, długie, kocie włosy wyglądają na bardziej zadbane. Czesanie perskich piękna powinno często - od 4 do 6 razy w tygodniu.

Mieszanie krótkowłosych kotów wystarczy, by wyprodukować znacznie mniej. Na przykład uwodzenie szkockich koty jest zalecane raz w tygodniu przy użyciu specjalnego suchego szamponu.

Koty do kąpieli

Koty do kąpieli nie są łatwą i odpowiedzialną procedurą, ponieważ koty często traktują je negatywnie. Koty nie są zalecane do częstego kąpania. Te zwierzęta myją się dobrze własnymi łapami i językiem. Ale w niektórych sytuacjach kąpiel jest nadal konieczna.

Podczas kąpieli koty powinny przestrzegać następujących zasad:

  • nigdy nie zanurzaj zwierząt w wodzie;
  • nigdy nie kąpać kota bezpośrednio po jedzeniu;
  • upewnij się, że szampon nie dostanie się do oczu zwierzęcia.
  • Opieka nad brytyjskimi kotami zapewnia kąpiel nie częściej niż raz w miesiącu. Przez resztę czasu brytyjskie koty polecają "kąpiel" za pomocą pędzla i suchego szamponu.

Pielęgnacja oczu

Okresowo koty powinny przecierać kąciki oczu bawełnianym wacikiem, który jest wstępnie zwilżony w wodnym roztworze alkoholu borowego. Ta procedura powinna być przeprowadzona 1 raz w ciągu dwóch tygodni. Wyjątkiem jest kot o płaskim nosie. Na przykład pielęgnacja oczu kotów perskich powinna odbywać się raz w tygodniu.

Dbaj o zęby, pazury i uszy kota

Koty, podobnie jak wiele innych zwierząt, muszą dbać o pazury, uszy i zęby. Właściciel powinien okresowo sprawdzać zęby i uszy zwierzęcia - uszy powinny być czyste, a zęby powinny być wolne od płytki nazębnej. Jeśli w kocie uszy gromadzi się siarka, należy ją usunąć za pomocą wacika. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z zębami zwierzęcia, musisz skonsultować się z lekarzem.

Niektórzy właściciele wolą segregować i przycinać szpony swoich domowych zwierząt. Ta procedura nie jest konieczna, jeśli zwierzę wychodzi na zewnątrz. Koty regularnie wyostrzają sobie paznokcie.


W trosce o kota po sterylizacji

Po tej operacji opieka nad kotem jest od jakiegoś czasu skomplikowana. Pierwsze dwa tygodnie powinny być przetwarzane ściegi i monitorować dietę. Wiele kotów po sterylizacji zaczyna wykazywać zwiększone zainteresowanie pokarmem. Ważne jest, aby nie karmić zwierzęcia.

W mieszkaniu lub domu zwierzęcia należy zorganizować Уход за кошкой дома specjalne miejsce do spania. Najodpowiedniejszy dla "łóżka dla kota" jest małe pudełko, którego dno pokryte jest miękką pościelą.

Ponadto zwierzę musi mieć toaletę. W przypadku ściółki dla kota należy wybrać dobrze wentylowane miejsce, które nikomu nie przeszkadza. W sklepie zoologicznym lub w supermarkecie możesz kupić specjalny żwirek, który eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Kiedy opiekujesz się kotem w domu, bardzo ważne jest stworzenie dla niego wygodnego środowiska. Tylko wtedy zwierzę może stać się prawdziwym przyjacielem właściciela.