Jeśli szczególny smak i aromat gotowego produktu nie przeszkadza, zalecamy wypróbowanie w domu kilku rodzajów koziego sera, na które zdecydowaliśmy się poświęcić następujący materiał.

Domowy kozi ser - przepis

Zacznijmy od jednego z najprostszych serów - miękkiego. W przemysłowych warunkach produkcji takie sery rzadko są pakowane świeże, w większości przypadków są trzymane przez krótki czas lub zarażone szlachetną pleśnią. Wersja domowej roboty ma mniej ostry smak i miękką, jednolitą konsystencję, ponieważ produkt może być spożywany niemal natychmiast po przygotowaniu.

Składniki:

  • tłuste mleko kozie - 1,2 l;
  • sok z dwóch cytryn;
  • ocet - 25 ml;
  • sól

Gotowanie

Wlać mleko do emaliowanej miski i podgrzać do 80 stopni. Aby uzyskać maksymalną dokładność procesu, lepiej mieć pod ręką specjalny termometr. Po podgrzaniu mleka posolić i wlać sok z kilku cytryn z octem. Zdejmij naczynia z ognia i pozostaw pod pokrywką na 10 minut. Skrzepy mleka na powierzchni ostrożnie usuwają lub przecedzają przez gazę. Połącz końce gazi pociąć, związać i pozostawić kozim serem zawieszonym w chłodnym miejscu na godzinę. W razie potrzeby posyp powierzchnię skrzepu suszonymi ziołami.

Przepis na ser kozi kremowy

Przygotowanie przetworzonego sera zwykle zajmuje więcej czasu, ponieważ kozie mleko musi zostać zaciśnięte i wyciśnięte z dodatkowej serwatki przed stopieniem. Jeśli to możliwe, oszczędzaj czas i używaj gotowego sera koziego w przepisie.

Składniki:

  • ser kozi - 580 g;
  • soda - 10 g;
  • masło - 15 g;
  • jajko - 1 szt.

Gotowanie

Włożyć emalię do korzenia, przyciśniętą z nadmiaru serwatki. Posolić, dodać kawałki masła, jajko i odrobinę sody, która neutralizuje nadmiar kwasu. Składniki pieca powinny być stale i intensywnie mieszane, aby nic się nie paliło. Jednocześnie obserwuj ciepło, nie powinno być zbyt wysokie, aby mieszanina serów nie uległa koagulacji. W trakcie mieszania ser przyszły do ​​ognia, aż stanie się homogeniczny. Na tym etapie można dodawać wszelkie suplementy, takie jak warzywa, smażone grzyby lub posiekana szynka. Następnie rozprowadzać roztopiony ser w dowolnej postaci i pozostawić do ostygnięcia.

Twardy ser kozi - przepis

Zaskakujące jest to, że do przygotowania twardego sera konieczne jest stosowanie wszystkich tych samych składników, jak przy wytwarzaniu przetworzonego produktu, ale technologia gotowania takiego sera różni się od opisanego powyżej.

Składniki:

Gotowanie

Połączyć twarożek z mlekiem w dowolnym doniczce szkliwa. Umieścić naczynia na średnim ogniu i gotować wszystko przez 20 minut. Odcedź grudki w durszlaku i włóż ser do czystego naczynia. Połóż wszystko Twardy ser kozi - przepis łaźnia wodna, dodać masło, jajko, sodę i szczyptę soli. Mieszając, gotuj składniki przez 10 minut (im dłużej gotujesz miksturę, tym trudniej wyjdzie ser) i przeniesiesz gotową jednorodną masę do wybranej postaci i pozostaw do ostygnięcia.

Na etapie topienia sera można dodać czosnek, posiekane świeże lub suszone zioła, a także przyprawy do mieszanki składników. W ten sposób możesz zmieniać smak i wygląd produktu.