W niepłodnej części górzystej Czarnogóra znajduje się starożytne miasto Cetinje lub, jak to jest również nazywane, Cetinje, które odnosi się do ciekawe miejsca tego małego państwa. Ze względu na dużą popularność odwiedzający często zadają pytanie, które z miast jest stolicą Czarnogóry - Cetinje lub Podgorica .

Geografia Cetinje

W regionie, który nazywa się Stara Czarnogóra, na południowym wschodzie znajduje się miasto Cetinje - kulturowe i historyczne centrum Czarnogóry. Zajmuje powierzchnię zaledwie 6 km. sq. będąc w oddaleniu od morza, miasto co roku przyjmuje ogromną liczbę turystów. Znajduje się na wysokości 671 m nad poziomem morza. Ten region jest najbardziej niebezpieczny dla trzęsień ziemi, którego wielkość wynosi około 8 punktów.

Pogoda w Cetinie

Klimat jest umiarkowany kontynentalny. Średnia roczna temperatura waha się wokół znaku + 10 ° C. Latem w Cetinje jest ciepło - około 20 ° C i dość sucho, ale w zimie często pada w rejonie górskim, a nie proste, ale z burzami i silnym wiatrem.

Rozrywka i atrakcje

Pomimo faktu, że Cetinje jest małym miastem, mającym zaledwie 14 000 mieszkańców (według spisu ludności z 2011 r.), Od dawna uważane jest za bardzo ważne. A jeśli nadal nie wiesz, która stolica kraju to Cetinje, możesz pamiętać, że to kulturalna stolica Czarnogóry była przez cały czas uważana za miasto.

Widząc zdjęcie Cetinje, nie można już nie kochać tego miasta. Oto miejsca, na które powinieneś koniecznie zajrzeć:

 1. Klasztor Cetinje Czarnogóra jest centrum stałej pielgrzymki dla chrześcijan. Jest to budynek z XIII wieku, w którym obecnie mieści się muzeum. Zawiera pierwszą książkę w języku południowosłowiańskim, a także Rękę Jana Chrzciciela.
 2. Монастырь Цетинье
 3. Mauzoleum Piotra Negosa - Niezbędny punkt wizyty w mieście. Znajduje się w Lovcen National Park na szczycie góry o tej samej nazwie. Widok z góry jest po prostu niesamowity.
 4. Kontynuuje listę atrakcji Philemer Icon of Our Lady , przechowywanych w Cetinje. Za to przyznano mu zaszczytne miejsce - "Niebieską Kaplicę" na terenie Muzeum Narodowego.
 5. Голубая часовня
 6. Najstarsza relikwia, a raczej punkt orientacyjny miasta - Kościół w Vlašce zbudowany przez prostych pasterzy. Jego płot jest zrobiony z przechwyconych tureckich broni pozostałych po wojnie z 1876 roku.
 7. Церковь Влашка
 8. Ekspozycja Muzeum Narodowego znajduje się w Pałacu Króla Nikoli. Istnieje wiele eksponatów opowiadających o trudnej przeszłości kraju.

Hotele i restauracje w Cetinie

Planując wizytę w Cetinie, musisz się martwić o nocleg. Nie będzie z tym żadnych problemów, ponieważ hotele i jest wystarczająco dużo mieszkań w mieście. Najpopularniejsze to:

 1. Hotel Monte Rosa - oferuje swoim gościom eleganckie pokoje wyposażone w nowoczesne technologie (Wi-Fi, LED-TV, lodówka). W hotelu znajduje się wspólny salon. wynajem samochodów wypożyczalnia rowerów sejf. Kompleks hotelowy położony jest w malowniczym parku Lovcen.
 2. Hotel Monte Rosa
 3. Hotel Ivanov Konak - ten hotel jest odpowiedni dla najbardziej wymagających gości. Ma wszystko dla komfortowego pobytu - przestronne pokoje, prywatny prysznic, restauracja, balkon na grilla, kort tenisowy i boisko sportowe.
 4. Hotel Ivanov Konak
 5. Lisure Cottages Cetinje - kompleks położony jest w samym Cetinje i ma piękny widok na góry. Goście mogą przygotowywać posiłki we wspólnej kuchni, korzystać z łazienki i bezpłatnego parkingu.
 6. Lisure Cottages Cetinje
 7. Benvenuti Apartments - w tym eleganckim hotelu znajdziesz doskonałą obsługę, własną kuchnię, wannę w pokoju i bezpłatny dostęp do Internetu.
 8. Benvenuti Apartments
 9. Guest House Psnsion 10 to niedrogi pensjonat ze wspólną kuchnią, telewizorem w pokoju oraz w pobliżu wszystkich restauracji.
Guest House Psnsion 10

Mimo, że hotele mają własną restaurację lub kuchnię, wczasowicze nadal chcą wyjść wieczorem na spacer po okolicy, zjeść kolację gdzie indziej. I takie miejsca są dostępne w Cetinie w wystarczających ilościach:

 1. Poslednja Luka to wspaniała restauracja serwująca różnorodne dania, w tym ryby złowione w wysokim górskim jeziorze. Porcje są ogromne i bardzo tanie.
 2. Hogar - w tej małej tawernie z usługami wysokiej jakości można zjeść obfity obiad, a nawet zamówić słynny prshut.
 3. Obelix rastaurant-pizzeria - ta restauracja-pizzeria, położona w centrum miasta, oferuje proste domowe jedzenie i jest niedroga.
 4. Vidikovac Restoran - ta restauracja u podnóża góry Lovćen idealnie nasyci podróżnych przed ciężkim wejściem do mauzoleum, gościnnie otwierając drzwi.
 5. Njeguska sijela to rustykalna wiejska restauracja serwująca lokalne specjały, takie jak ser z ziołami i oliwą z oliwek, pršut i lokalne wino.

Co można kupić w Cetinje?

Nie powinieneś długo zastanawiać się nad tym, co przywieźć z tego górskiego miasteczka - oczywiście produktów Kuchnia czarnogórska . To są wszelkiego rodzaju sery i słynne szarpnięcia. Jeśli nie można nosić ze sobą całej szynki lub sera, tutaj szybko zostaniesz wycięty z ulubionego kawałka i zapakowany w folię pod ciśnieniem. Ponadto Cetina słynie z win owocowych i mocnej wódki - koniecznie zabierz ją ze sobą do swojej ojczyzny.

Jak dostać się do Cetinje?

Ponieważ przewoźnicy w regionie ciągle się zmieniają, zmienia się również rozkład jazdy autobusów. Chodzą teraz częściej, rzadziej, a planując wizytę w Cetinje, nie można w ogóle czekać na lot. Lepiej więc iść z grupą wycieczkową lub wypożyczyć samochód - ostatnia opcja jest najdroższa, ale i najwygodniejsza.