Pomimo tego, że w Rosji marchew pojawiła się dopiero w XVII wieku, od dawna przyzwyczailiśmy się uważać ją za rodzime rosyjskie warzywo. Rzeczywiście, rzadko to, co rosyjskie danie robi bez tego pomarańczowego długiego ogona. Marchewki wkłada się do zupy, sałatek i potraw z gorącego mięsa. Jest gotowany, duszony, pieczony, spożywany na surowo. Marchewki są na tyle uniwersalne, że można z nich przygotować nawet cukierki, desery i napoje. To warzywo musi znajdować się na liście podstawowych produktów dowolnej hostessy, możesz go swobodnie kupować o każdej porze roku i jest przechowywane przez bardzo długi czas. Miłość marchewka nie tylko dla smaku. Ma wiele cennych właściwości, wysoką wartość odżywczą, a nawet moc uzdrawiania. Korzyści i szkody dla marchwi są od dawna badane przez dietetyków i są dość jednogłośni w opinii, że powinny być uwzględnione w umiarkowanych ilościach w codziennej diecie danej osoby.

Skład marchewki

Korzyści i szkody związane z surową marchewką wynikają z obecności w niej substancji. W szczególności, w jasnym pomarańczowym warzyw można znaleźć:

  • woda - 80% całości;
  • białka i tłuszcze - około 1,4% całkowitej objętości;
  • węglowodany - 7% objętości;
  • włókno;
  • minerały: żelazo, potas, chlor, fosfor, magnez, wapń;
  • witaminy: C, E, grupa B, PP, rzadka witamina K i witamina A w postaci beta-karotenu.

Korzyści dla marchewki dla osoby mają przede wszystkim niską zawartość kalorii - tylko 32 kcal / 100 g. Biorąc pod uwagę, że jedna przeciętna marchew waży około 85 g, wartość energetyczna jednego kawałka będzie jeszcze mniejsza. Dietetycy polecają marchewki jako doskonałą przekąskę dla tych, którzy obserwują ich wagę. Dzięki włóknu tłumi uczucie głodu i nie dodaje dodatkowych kilogramów. Następnie warto zastanowić się bardziej szczegółowo, jakie korzyści może przynieść marchewka tym, którzy przestrzegają zasad zdrowej diety.

Korzyści i szkoda marchewki

Przede wszystkim marchew jest niewyczerpanym źródłem. witamina a . I tylko dwie sztuki mogą zaspokoić codzienną potrzebę tego w ciele. Aby dobrze zaabsorbować witaminę roślinną, musi być spożywana z olejem lub bogatą śmietaną zawierającą witaminę D. W ten sposób oczy i nerwy wzrokowe, skóra, paznokcie i włosy mogą być utrzymywane w zdrowym stanie. Zwykła marchewka radzi sobie z zapobieganiem udarom. Dla tych, którzy je regularnie jedzą, ryzyko wystąpienia tej choroby zmniejsza się o 79%. Ma również korzystny wpływ na cały układ sercowo-naczyniowy jako całość, na stan naczyń krwionośnych głowy. Marchew optymalizuje poziom cholesterolu we krwi, reguluje ciśnienie, zapobiega miażdżycy. Oczyszcza wątrobę, nerki i jelita. Naukowcy udowodnili przydatność marchwi do zapobiegania nowotworom i poprawy stanu pacjentów po operacjach onkologicznych.

wykorzystanie marchwi dla kobiet Bezsporne i stosowanie marchwi dla kobiet. Pomaga przedłużyć młodzieńczość skóry, poprawia cerę. Aby to zrobić, można nie tylko jeść, ale także używać go jako składnika do masek kosmetycznych. Marchew można gotować i piec. Zaletą pieczonej marchwi jest wysoka zawartość przeciwutleniaczy, które stanowią o jedną trzecią więcej niż surowe warzywa. Obrobione cieplnie marchewki zaleca się włączyć do diety diabetyków, lepiej reguluje poziom cukru we krwi.

Marchew może wyrządzić szkodę ciału, jeśli jest w nieograniczonych ilościach. W takim przypadku powoduje żółknięcie skóry, wywołuje biegunkę i wzdęcia. Inna marchew może wywoływać wymioty, alergie, senność. Jest to absolutnie przeciwwskazane dla osób z chorobami zapalnymi przewodu pokarmowego.