Co wybrać matę do jogi - ta kwestia jest bardzo istotna dla początkujących w tej indyjskiej praktyce. Źle dobrany atrybut może uniemożliwić prawidłowe wykonanie. asana - poślizg lub zmarszczka.

Co to są maty do jogi?

Rozprzestrzenianie się cen na matach do jogi jest dość namacalne, od opcji budżetowej po ręczne maty, które są warte przyzwoitych pieniędzy. Decydując się na zaoszczędzenie, najprawdopodobniej będziesz musiał zapłacić dwa razy - najpierw za tani, potem za najlepszą opcję. Oprócz niewygody podczas ćwiczeń, niedroga mata jest źródłem wydalania szkodliwych chemikaliów, gromadzi elektryczność statyczną, ale jeśli poważnie wybierzesz ten sportowy atrybut, możesz znaleźć odpowiednią opcję.

Syntetyczne maty do jogi wykonane z PVC należą do najtańszych i są bardziej odpowiednie do aerobiku lub pilatesu. Dywaniki z tworzyw sztucznych różnią się elastycznością, jednak silnie przesuwają się. Dlatego właśnie do jogi można wybrać tylko produkty z najbardziej trwałego i szorstkiego PVC, które nie zawiodą podczas wykonywania asan. Ale w każdym razie taka mata do jogi służy przez około rok.

Droższy, ale wygodniejszy wariant można uznać za maty do jogi z termoplastycznego elastomeru. W porównaniu z PVC, są mniej podatne na poślizg, ale są lżejsze, bardziej elastyczne i miękkie. Kolejną istotną zaletą tego sportowego akcesorium jest dobra chłonność, dzięki czemu pot nie przeszkadza w ćwiczeniu. Żywotność takich dywanów jest również bardziej znacząca - mogą być używane nawet przez 5 lat.

Profesjonalne maty do jogi to produkty wykonane z naturalnych materiałów - gumy, juty, bawełny. Są zwykle cięższe, ale bardziej przyjazne dla środowiska, dobrze wchłaniają wilgoć. Gumowe maty do jogi pozwalają wykonywać dowolne asany i nie odczuwają bólu w łokciach lub kolanach. Podczas tworzenia naturalnych dywanów często stosuje się zasadę nakładania warstw, np. Natryskiwanie gumowe wykonuje się, aby zapobiec zsuwaniu się produktu na podłogę, lub dodaje się warstwę włókien w celu zwiększenia elastyczności atrybutów sportowych. Koszt dywanów naturalnych lub wielowarstwowych dla klas joga wystarczająco wysokie, ale są przeznaczone do długotrwałej pracy.

Na szczególną uwagę zasługują profesjonalne maty do jogi lateksowej. Ich powierzchnia jest idealna - miękka, porowata, antypoślizgowa. Lateks nie ma absolutnie naturalnego zapachu i zapewnia najlepszą przyczepność zarówno do podłogi, jak i do skóry. Dywany te są bardzo odporne na zużycie i są drogie.

Mata do jogi1Mata do jogi2Mata do jogi3
Matę do jogi4Mata do jogi5Matę do jogi6
Mata do jogi7Matę do jogi8Matę do jogi9
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie i podczas użytkowania?

Mata do jogi nie musi być szeroka, 60 wystarczy, w skrajnych przypadkach - 80 centymetrów. Ale jego długość jest określana następująco: wysokość plus 10 centymetrów. Osoby ćwiczące specjalną odmianę jogi z kolczykami, wymagające większej długości miotu, mogą zakupić produkt o wymiarach 200-220 cm. Optymalna grubość maty to 4-5 mm, przy dużej konstrukcji można wybrać grubszy produkt.

Większość rodzajów mat podłogowych produkowanych jest w Tajlandii i Chinach, co nie oznacza, że ​​produkty te są niskiej jakości. Przy wyborze należy kierować się przestrzeganiem norm, Mata do jogi profesjonalna o czym świadczą certyfikaty, a nie kraj pochodzenia. Jednakże, jeśli chcesz, możesz również kupić produkty wytwarzane w Europie - hiszpańską markę Salamander z lateksu lub produkty niemieckiej firmy Wunderlich.

Pielęgnacja maty do jogi nie jest trudna - wystarczy wytrzeć wilgotną szmatką. Nie zaleca się mycia maty mydłem - bardzo trudno jest ją spłukać, a podczas zajęć mydło może mieszać się z potem i uczynić produkt bardzo śliskim. Tylko tanie maty z PCV wytrzymują mycie w samochodzie. Mata do jogi nie jest również zalecana do robienia wędrówek lub używania jako pościeli dla zwierząt - jest niehigieniczna i szybko nosi produkt.