Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów sportowych jest piłka plażowa, która pochodzi z Brazylii. Po tym, jak w turnieju wzięły udział słynne postacie piłki nożnej, wielu widzów i sponsorów zwróciło uwagę na ten sport.

Boisko do piłki nożnej plażowej

Istnieje wiele wymagań, które są zgłaszane do witryny, na której można zawodowo grać:

 1. Powinien mieć prostokątny kształt o kompaktowych wymiarach 37 x 28 m. Oznaczenie ograniczające pole powinno mieć 10 m szerokości i musi być skontrastowane względem głównej części. W rogach pudła należy sprawdzić.
 2. Gra "piłka plażowa" oznacza użycie dwóch dodatkowych flag, które są umieszczone naprzeciwko siebie na szerokich bokach, aby wskazać środkową linię.
 3. Jeśli chodzi o linię faulu, jest również ograniczona przez linię wizualną, używając dwóch żółtych flag. Umieszczono je na szerokim boku pola w odległości 9 m od linii frontu. W rezultacie pole karne ma rozmiar 28 x 9 m.
 4. Piłka nożna plażowa to sport, dla którego jakość powłoki, czyli piasek, jest bardzo ważna, ponieważ gracze biegną boso. Powinien być miękki, czysty i wolny od kurzu. Wszelkie zanieczyszczenia i gruz muszą być koniecznie usunięte. Minimalna głębokość piasku wynosi 40 cm, a jeśli jest sztuczna powierzchnia to 45 cm.

Sprzęt plażowy piłki nożnej

Do gry używa się małych bramek, których szerokość wynosi 5,5 m, a wysokość 2,2 m. W większości przypadków stojak jest pokryty specjalnym materiałem, który zapewnia bezpieczeństwo zawodnikom. Piłka plażowa wykonana jest z materiału, który jest nieco miększy od tego, który jest brany na dużą piłkę nożną, ponieważ gracze biegają boso. Piłki FIFA licencjonowane przez Adidas są częściej używane w zawodach. Co do wagi, to jest w zakresie 400-440 g.

Piłka nożna plażowa

Piłka nożna plażowa - zasady gry

Ten sport ma swoje cechy i zasady:

 1. Czterech zawodników piłki nożnej i bramkarz uczestniczą w grze z każdej drużyny. Noszenie butów jest zabronione, ale dozwolone są paski mocujące i ochronne na kostce i kolanach.
 2. Liczba zmian nie jest stała i można je wykonać podczas głównego czasu gry i podczas przerwy.
 3. Zasady piłki nożnej na plażę wskazują, że możesz wejść do piłki rękami i stopami, ale jednocześnie róg rozgrywany jest tylko stopami. Lekarz może używać rąk tylko wtedy, gdy piłka jest poza boiskiem. Ważne jest, aby wprowadzić go w 4 sekundy. a jeśli tak się nie stanie, rzut wolny jest przyznawany od środka pola.
 4. Kolejną ważną kwestią jest to, jak długo trwa czas w piłce nożnej plażowej, więc czas trwania meczu wynosi 36 minut, które są podzielone na trzy okresy. Pomiędzy nimi są przerwy o długości 3 minut.
 5. Jeśli gra zakończyła się remisem, wyznaczono nadgodziny, które trwają 3 minuty. Ważne jest osiągnięcie korzyści w oparciu o całkowity czas gry. Jeśli pojawi się remis, zostaną przyznane strajki po meczu - po 3 dla każdej drużyny. Seria będzie kontynuowana aż do ustalenia zwycięzcy.
 6. Piłka nożna plażowa obejmuje udział dwóch sędziów w terenie, chronometrażystę, który śledzi czas i sędziego zastępczego.
 7. Kary są przyznawane, jeśli jest kopnięcie lub potknięcie się, chwytanie, pchanie lub dotykanie piłki ręką, ale nie dotyczy to bramkarza, który gra w polu karnym.

Jak dostać się na plażową piłkę nożną?

Tę tendencję w sporcie można nazwać młodym, ponieważ dopiero zaczyna się rozwijać, więc istnieje bardzo niewiele szkół specjalnych dla młodych ludzi, którzy uczą się grać w piłkę nożną, a większość z nich koncentruje się w dużych miastach. Według statystyk, ludzie, którzy wcześniej grali dużą piłkę nożną i z jakiegoś powodu postanowili zmienić kierunek, zaczynają grać w piłkę plażową.

Ranking World Beach Soccer

Istnieje specjalna międzynarodowa ocena w tym obszarze sportowym o nazwie BSWW. Składa się po Mistrzostwach Świata w piłce nożnej plażowej. Istnieje również oddzielna ocena, która dotyczy tylko krajów europejskich. Na razie mistrzami piłki plażowej są Portugalczycy. Liderami są nadal następujące kraje: Rosja, Brazylia, Włochy i Iran.