Ludzka psychika jest niedoskonała: może źle funkcjonować tam, gdzie nie oczekuje się dysfunkcji. Carcinophobia - jedna z tych porażek, która może zatruć egzystencję przez lata, zagrażając równowadze psychicznej osoby. W tym samym czasie nie ma powodów do choroby psychicznej, ponieważ w rzeczywistości nie ma powodu do strachu.

Carcinophobia - co to jest?

Każda fobia jest silnym lękiem, który nie ma wystarczającej podstawy, ale poważnie pogarsza życie osoby. Próbując się temu przeciwstawić, znajduje się w stanie nerwowym odpowiadającym syndromowi "gumy do żucia" - niekończącej się powtarzalności w głowie tych samych myśli o chorobie, śmierci lub bezradności. Carcinophobia to strach przed stawieniem czoła jednej z chorób onkologicznych i umieranie z niej. Światowa Organizacja Zdrowia uważa tę fobię za najczęstszą w psychiatrii.

Carcinophobia - przyczyny

Ludzie, którzy nie są zaznajomieni z onkofobią z własnego doświadczenia, wydaje się, że jedynym powodem jej wystąpienia może być doświadczenie radzenia sobie z chorobą w przeszłości. W rzeczywistości obawa przed zachorowaniem na raka może mieć następujące czynniki:

 • psychogenna reakcja na śmierć bliskiej osoby z powodu raka;
 • menopauza;
 • obecność przewlekłego bólu;
 • efekty leczenia łagodnych nowotworów;
 • zaburzenie obsesyjno-kompulsywne;
 • predyspozycje genetyczne.

Carcinophobia - psychosomatyka

W psychologii istnieje sekcja, która bada wpływ lęków na kondycję fizyczną pacjenta. Psychosomatyka wie, czym jest fobia nowotworowa i nalega, aby to pogorszyło samopoczucie, zmuszając człowieka do porzucenia pełnowartościowej socjalizacji. Najmniejszy oznaka przeziębienia rozstrój żołądka lub zmęczenie, postrzega jako sygnał dla ciała o pojawieniu się nowotworu onkologicznego. Lęk przed onkologią może mieć inne przejawy psychosomatyczne:

 1. Utrata samokontroli, gdy wspomina się o raku w komunikacji z innymi ludźmi.
 2. Uzależnienie od życia z fobią, z powodu której dana osoba staje się samotnym i regularnym gościem w klinikach medycznych.
 3. Rozwój uzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Uzależnienie jest w stanie pozbawić strach przed śmiercią przez krótki okres czasu, więc coraz częściej sięgam po narkotyki, które zmieniają świadomość.

Rakotwórczość - objawy

Manifestacje raka wynikają przede wszystkim z tego, że osoba cierpiąca z tego powodu boi się słyszeć o raku i, jeśli to możliwe, kojarzy się z ludźmi z guzem. Lekarze mówią, że ma wszystkie oznaki strachu - zmieniając wielkość źrenic, zwiększając pocenie się, utrata przytomności i skoki ciśnienia krwi. Lęk przed chorobami onkologicznymi obejmuje takie objawy, jak:

 • płaczliwość;
 • nieuzasadniona zmiana nastroju;
 • agresja;
 • odmowa komunikacji z pacjentami chorymi na raka;
 • nadużywanie wizyt u lekarzy;
 • autodiagnoza i zaufanie do niej.
czym jest rakotwórczość

VSD i fobia nowotworowa

Symptomatycznie lęk przed rakiem jest podobny do innych zaburzeń psychosomatycznych - często jest przez nie wyzwalany. Dystonia naczyniowo-naczyniowa nadal nie jest uznawana za chorobę w wielu krajach świata, ale fakt, że dana osoba ma wpływ na własną psychikę i zdrowie fizyczne, został naukowo udowodniony. VSD, podobnie jak lęk przed rakiem, wśród objawów ma:

 • stan depresji;
 • zaufanie do chorób, które nie są widoczne w diagnostyce;
 • zwiększone zmęczenie;
 • tragiczne postrzeganie istniejących chorób przewlekłych;
 • zaburzenia oddechowe;
 • kardiofobia (zwiększone tętno podczas atak paniki ).

Carcinophobia - jak się pozbyć?

Żaden lekarz nie może uwolnić się od onkofobii, chyba że pacjent zrozumie, że nie można obronić się przed rakiem. Niezależnie od tego, jak może brzmieć paradoksalnie, człowiek musi przywyknąć do tego, że choroby onkologiczne są tak nieprzewidywalne, że nie należy zatruwać się ciągłym czekaniem. Specjaliści, którzy wiedzą, jak pokonać fobię przeciwnowotworową, radzą podjąć następujące kroki, aby odzyskać zdrowie:

 1. Regularne rozmowy z praktykującym psychoterapeutą. W razie potrzeby mogą przepisać poważną terapię korekcyjną, do której nie są zdolni psychologowie. Komunikacja z lekarzem powinna odbywać się co najmniej raz w tygodniu.
 2. Zapoznanie się z pozytywnymi przypadkami leczenia raka. Carcinophobia to strach, dla którego Internet może być nie tylko czynnikiem prowokującym, ale także uzdrawiającym. Tam łatwo znaleźć historie o odzyskanych ludziach, przepełnionych optymizmem.
 3. Terapia zajęciowa. Pozbywanie się obsesyjnych pomysłów często zawiera czynnik leczenia poprzez zanurzenie w pracy. Pełnoetatowy dzień pracy i intelektualne hobby nie pozostawiają czasu i energii na negatywne myśli.
lęk przed zachorowaniem na raka

Leki na fobię przeciwnowotworową

Ponieważ wpływ choroby na zdrowie psychiczne danej osoby jest zbyt duży, głupotą byłoby odmówić leczenia. Jeśli objawy utrzymują się, aktywność umysłowa maleje, nerwowość i ból fantomowy. Strach przed onkologią można wygrać dzięki długiemu leczeniu psychoterapeutycznemu pod nadzorem specjalisty. Mechanizm leczenia dobiera się w zależności od pierwotnej przyczyny choroby:

 1. Jeśli rakotwórczość stała się konsekwencją depresji, schizofrenii lub psychopatii, leki są stosowane do tłumienia głównego problemu - środków uspokajających, karbamazepiny, hydroksymasłanu sodu.
 2. Jeśli obsesyjny lęk przed rakiem jest wywoływany przez przewlekły ból, przepisywane są środki przeciwbólowe i przeciwskurczowe - drotaverin, analgin, aspiryna i nurofen.
 3. Carcinophobia jako przejaw IRR, nadmierna dbałość o swoje zdrowie, zaufanie do genetycznej podatności na raka i inne stany obsesyjne, są leczone poprzez wyeliminowanie syndromu "gumy psychicznej". Takie leki, jak meprobamat, diazepam, anaprilina i alprazolam, poradzą sobie z ciągłym przewijaniem myśli w mojej głowie.