Ostra papryka ma wiele nazw: gorącą, gorzką, cayenne i inne, ale jej smak pozostaje taki sam i rozpoznawalny przez wszystkich. Alkaloidowa substancja kapsaicyna, której praktycznie nie ma w odmianach słodkich papryk, nadaje ostrość tej pikantnej przyprawie. Jakie korzyści i szkody ma ostra papryka, wyjaśnione w tym artykule.

Przydatne właściwości czerwonej papryki

Oprócz kapsaicyny pieprz zawiera witaminy A, E, PP, C, grupy B, minerały - fosfor, wapń Żelazo, magnez, potas, cynk, a także przeciwutleniacze, oleje tłuszczowe, węglowodany itp. Bez tej przyprawy wiele potraw po prostu nie miałoby takiej samej pikanterii i pikantności, co docenili zarówno zapaleni kucharze, jak i zwykli amatorzy na całym świecie. Zaletą ostrego pieprzu jest to, że pobudza apetyt, poprawia trawienie, a nawet przyspiesza metabolizm, co może być docenione przez tych, którzy zmagają się z otyłością. Jedząc tę ​​przyprawę, możesz poprawić nastrój i poprawić postawę.

Właściwości lecznicze gorzkiego pieprzu:

  • Pepper promuje rozwój hormonów endorfinowych w ciele, które nie tylko zmniejsza ból, ale także zwiększa krążenie krwi w mięśniu sercowym, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób serca i naczyń;
  • Świeży sok z tego warzywa jest stosowany jako środek rozgrzewający na zapalenie korzonków i tym podobne;
  • Kapsaicyna w kompozycji ostrej papryki blokuje DNA mitochondriów, które biorą udział w syntezie energii chemicznej w komórkach nowotworowych. Tak więc wykorzystanie tej przyprawy służy jako środek do zapobiegania i leczenia raka.
Obrażenia od pieprzu

Jednak czerwona papryka może przynieść nie tylko korzyści, ale także szkody. Nie zaleca się stosowania go u osób z chorobami żołądkowo-jelitowymi - nieżytem żołądka, wrzodami itp. W przypadku kontaktu z błoną śluzową może powodować poważne pieczenie i pieczenie. W dużych dawkach może wywoływać biegunkę, arytmię i dusznica bolesna a w ciężkich przypadkach zawał serca. Konieczne jest uwzględnienie tych przeciwwskazań przy stosowaniu ostrego pieprzu i wykorzystaniu jego korzystnych właściwości. Znając swoje mocne i słabe strony, zawsze możesz zmienić je w błogosławieństwo.