karmienie piersią ma matkę karmiącą Często matka karmiąca ma taką sytuację, gdy odczuwa ból piersi. Przyczyny rozwoju tego zjawiska (mastalgia) są liczne. Spróbujmy wymienić te najpopularniejsze.

Zablokowanie przewodów mlecznych, jako główna przyczyna bólu w klatce piersiowej u matek karmiących

Takie zjawisko, kiedy odpływ mleka z gruczołów jest trudny, w medycynie nazywa się "laktostazą". Co do zasady, częściej taką chorobę obserwuje się u tych kobiet, które rodzą po raz pierwszy i są spowodowane niewielkim prześwitem kanałów w samym gruczole.

Również laktostaza może pojawić się w przypadku, gdy matka nie przestrzega harmonogramu karmienia dziecka, lub gdy mleko jest produkowane tak bardzo, że dziecko nie opróżnia całkowicie piersi. W takich sytuacjach konieczne jest ciągłe pompowanie i masaż gruczołów sutkowych.

Mastitis jest najczęstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej.

Często matka karmiąca ma taką sytuację, gdy boli tylko jeden gruczoł piersiowy. Z reguły jest to pierś, którą dziecko ssie rzadziej lub całkowicie porzuca. W rezultacie rozwija się ta sama laktostaza, która prowadzi do zapalenia sutka, jeśli nie jest leczona.

Z tą chorobą matka karmiąca nie tylko rani pierś, ale także pęcznieje, zaczerwienia skórę i czuje się gorąco. Oprócz tego temperatura ciała wzrasta powyżej 38 stopni.

Jakie inne sytuacje mogą powodować ból w klatce piersiowej podczas laktacji?

Mówiąc o tym, dlaczego matki karmiące piersią mają matki karmiące, trzeba powiedzieć, że czasami wadą jest niewłaściwe ssanie piersi przez dziecko.

Często więc, szczególnie na samym początku karmienia piersią, dziecko słabo chwyta sutek, co prowadzi do jego traumatyzacji i pęknięcia. Wszystkim tym towarzyszy silny ból, który może rozprzestrzenić się od sutka do całej piersi. matka karmiąca piersią bije pierś

Również naruszenie integralności skóry brodawki sutkowej może wystąpić, gdy niewłaściwie wyjmuje się ją z ust dziecka. W żadnym przypadku nie można szybko wziąć piersi od dziecka. Jeśli matka musi to zrobić, wystarczy delikatnie nacisnąć palec na kąciku ust dziecka.

Ponadto, jeśli bóle piersi kobiety karmiącej są bolesne, a ona nie widzi przyczyn wyjaśniających to zjawisko, konieczne jest ponowne rozważenie jej garderoby, w szczególności stanik. Ostatecznie, jak wiesz, w okresie laktacji gruczoły piersiowe powiększają się, a bielizna, którą nosiła wcześniej, staje się mała.