Chociaż prawie wszyscy ludzie kochają chleb, nie można go nazwać całkowicie nieszkodliwym produktem. Dlatego, aby cieszyć się chlebem i nie martwić się o swoje zdrowie i ciało, najlepiej jest upiec je w domu w chlebie i bez drożdży.

Przepis na przaśny chleb w chlebie

Pieczenie niekwaszonego chleba w automacie do pieczenia chleba nie jest tak kłopotliwe, jak pieczenie go w piekarniku, najważniejsze jest wytwarzanie drożdżowego zakwasu.

Składniki:

Na początek:

 • kiełkowanie ziaren pszenicy - garść;
 • mleko - 1 przedmiot;
 • mąka - tak bardzo, że mleko zamieniło się w rzadką kwaśną śmietanę.

W przypadku chleba:

 • woda - 210 ml;
 • mąka pszenna - 290 g;
 • sól - 1 łyżeczka;
 • mąka żytnia - 70 g;
 • pszenny zakwas - 3 łyżki. łyżki i ¼ art.

Gotowanie

Zacznij od kwasu. Wlać mleko do czystego słoika i pozostawić do kwaszenia. Jak długo to trwa, zależy od temperatury w mieszkaniu, liczyć około 3-5 dni. Ziarna pszenicy wkładane do mokrej gazy i okresowo zwilżane. Już drugiego dnia powinny pojawić się kiełki.

Umyć ziarna i umieścić je w kwaśnym mleku. Dodaj mąkę, aby uzyskać cienką śmietanę. Przykryj słoiczek gazą i załóż go na jeden dzień. Drugiego dnia, gdy pojawią się bąbelki, dodaj 1/3 łyżki stołowej. woda lub kwaśne mleko i mąka do fermentacji stały się konsystencją, jak gęstą kwaśną śmietaną. Ponownie przykryj słoik i wyjdź na kolejny dzień.

Trzeciego dnia dodaj więcej mąki, aby konsystencja znów stała się gęstą kwaśną śmietaną i przykryj gazy. Zrób to samo jeszcze kilka dni, a następnie przykryj gotowy starter pokrywką i przechowuj w lodówce.

Chleb, wymieszaj wodę, kwas i sól w automacie do pieczenia chleba. Przesiać do nich oba rodzaje mąki, wybrać program "Świeże ciasto", pozwolić ciastu wymieszać dwa razy i wyłączyć urządzenie. Pozostaw ciasto na 10 godzin, a następnie ustaw program pieczenia i piecz przez 2 godziny.

Przaśny chleb żytni w chlebie Panasonic

Należy zauważyć, że możliwe jest wytwarzanie takiego chleba w dowolnym modelu maszyny do wypieku chleba. Głównym składnikiem przy wytwarzaniu chleba żytniego bez żyta w chlebie jest żyta bezdrożdżowego, który można gotować w domu.

Składniki:

Na początek:

 • mąka żytnia - 4-5 art. łyżki;
 • przegotowanej wody - 200 ml.

W przypadku chleba:

 • żyto na zakwasie - 400 ml;
 • mąka pszenna - 150 g;
 • mąka żytnia obrana - 300 g;
 • ciepła przegotowana woda - 200 ml;
 • sól - 1 łyżeczka.

Gotowanie

Jak zrobić chleb bez drożdży w automacie do pieczenia chleba? Ugotuj zakwas. Aby to zrobić, wlej wodę o temperaturze pokojowej do czystego słoika, a następnie stopniowo dodawaj mąkę. Zakwas powinien uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Przykryj słoik szmatką lub gazą i pozostaw do zaparzenia na dzień, ale nie zapomnij zwilżyć szmatki.

Po dniu mieszanka zamieni się w zaczyn i pojawią się w nim bąbelki. Następnie dodaj kolejne 100 ml wody i zalej mąkę, aby znów wyglądała jak kwaśna śmietana. Ponownie przykryj ściereczką i pozostaw na jeden dzień. Po wskazanym czasie ponownie wlej mąkę żytnią do zaczynu i przykryj ściereczką. Następnie dodaj jeszcze kilka łyżek mąki i tym razem zamknij słoik z pokrywką i włóż gotowy starter do lodówki.

Przepis na przaśny chleb w chlebie

Kiedy masz zamiar upiec chleb, włóż kwas do maszyny do pieczenia chleba, a następnie wodę, sól, przesianą pszenicę i mąkę żytnią. Ustaw program "Świeże ciasto", a kiedy urządzenie ugnie ciasto, pomóż mu drewnianą szpatułką. Po zakończeniu wyrabiania ciasta przez chleb, wyjmij mieszadło i pozwól urządzeniu zakończyć program.

Następnie wyłączyć maszynę do chleba i pozostawić ciasto na 2-3 godziny. Kiedy się podwoi, chleb jest gotowy do wypieku. Ustaw program "Pieczenie" i gotuj przez około 1,5 godziny (czas może się różnić w zależności od modelu). Gdy chleb będzie gotowy, połóż go na desce, przykryj ręcznikiem i ostudź.