Jak każdego dnia na plaży odpocząć Borneo staje się coraz popularniejsze, wielu jest zainteresowanych, gdzie jest wyspa i jak dostać się na Borneo. Niesamowity charakter wyspy, jej plaże i zabytki przyciągają dziesiątki tysięcy turystów rocznie.

Geografia

Znalezienie wyspy Borneo na mapie świata jest łatwe: znajduje się na granicy mórz: w południowych Chinach, Sulu i Yavansky, na wschód od Sumatry i na półwyspie Malajskim, na północ od Jawy.

Борнео на карте мира

Informacje ogólne

Borneo jest trzecią co do wielkości wyspą na świecie: ma tylko mniejszą wielkość Grenlandia i Nowa Gwinea. Borneo ma inną nazwę - Kalimantan, który jest używany tak często, jak pierwszy. Wynika to z faktu, że państwo na Borneo nie jest jednym: ta wyspa jest jedyną na świecie, której terytorium jest podzielone między trzy kraje: Malezja Indonezja i Brunei.

Północno-wschodnia część wyspy należy do Malezji (w Malezji wyspa nazywa się Borneo, jako członkowie ekspedycji Magellana, która zakotwiczyła sułtanat Brunei), część północno-zachodnia jest zajęta przez Brunei, a część południowa należy do Indonezji, gdzie i nazwali Kalimantan.

Malezja ma tylko 26% wyspy, ale większość turystów odpoczywa. Stolica jako taka, malezyjska część Borneo nie ma: tutaj są państwa Sabah i Sarawak, z których każda ma główne miasto - Kota Kinabalu i Kuching odpowiednio.

Klimat

Ogólnie rzecz biorąc, klimat na Borneo jest tropikalny, ale w różnych miejscach wyspy jest nieco inny. W Sarawak temperatura w ciągu roku zmienia się niezbyt wyraźnie i mieści się w granicach + 27 ° ... + 32 ° C, w Sabah temperatura jest prawie taka sama. Ale obszary górskie - płaskowyż Kelabit w Sabah i Mount Kinabalu w Sarawak - znane są z chłodnej pogody. Ci, którzy chcą wejść, powinni dostać ciepłe ubrania.

Na Borneo pora deszczowa rozpoczyna się w listopadzie. W Sarawaku kończy się w lutym, aw Sabah trwa do połowy wiosny. Opady spadają tutaj od 2 do 3 tys. Mm rocznie, w obszarach górskich - do 5 tys. Pada przez cały rok, pora deszczowa różni się tylko długością i obfitością.

Dzikość

Fotografia wyspy Borneo najczęściej przedstawia białe plaże i błękitne morze. Jednak naturalne piękno wyspy nie ogranicza się do tego. Są tu lasy deszczowe - jedne z najstarszych na świecie (ich wiek to około 130 milionów lat). Na wyspie rośnie wiele endemicznych roślin.

Zwierzęta z Borneo uderzają także w swoją różnorodność. Tutaj można zobaczyć najmniejsze niedźwiedzie na świecie - biruangi, słonie karłowate, nosorożce sumatrzańskie, zachmurzone lamparty, orangutany, małpy i bipurongi.

Солнечный медведь - самый маленький в мире

Ośrodki w borneo

Plaże w Borneo są uważane za jedne z najlepszych w Malezji - długi, prawie niekończący się pas nadmorski. Piasek jest biały, w porządku. Fale w pobliżu wybrzeża prawie nigdy się nie zdarzają, ponieważ wyspa jest chroniona przez wyspy koralowe. Złowrogie "czerwona fala" (aktywne kwitnienie wody) jest tu rzadkością - zazwyczaj faluje i przelewa wszystko w kierunku Chin i Tajlandii - ale kiedy coś takiego się dzieje (może się to zdarzyć pod koniec kwietnia-maja), możesz udać się do dowolnego z pobliskie wyspy: łodzie stale kursują między nimi.

Hotele 4 * i 5 * mają własne plaże. Najlepsze z nich znajdują się w pobliżu Kota Kinabalu, a najbardziej popularna na wyspie może być nazywane Tanjung Aru. Bardzo ładne plaże w Tunku Abdul Rahman Marine Park który znajduje się na wyspach kilka kilometrów od Kota Kinabalu.

Танджунг-Ару - лучший пляж острова

Atrakcje w Borneo

Borneo to wyspa z wystarczającą liczbą zabytków, więc jest coś do zrobienia, gdy odpoczynek na plaży jest nudny. Turyści zastanawiają się: Borneo lub Langkawi - co wybrać? - Po pierwsze, powinni się kierować tym, jaki rodzaj rekreacji ich przyciąga.

Jeśli tylko plaża + morze, to nadal możesz myśleć, ponieważ pierwsza i druga opcja ma swoje plusy i minusy. Ale dla tych, którzy chcą robić przerwy w "nie robieniu nic" i chcą poznać kulturę, sztukę i tradycje malezji powinieneś wybrać Borneo, większość zabytków znajduje się daleko od miast, a żeby poznać piękno wyspy Borneo, powinieneś zamówić wycieczki i odwiedź:

Форт Маргарита

Co zobaczyć na Borneo w miastach? Bardzo interesujące w Kota Kinabalu:

  • Państwowe Muzeum Sabah;
  • Akwarium morskie i muzeum.

W Kuching są:

Ci, którzy przyjeżdżają na wakacje z dziećmi na Borneo, powinni odwiedzić rezerwat przyrody Lok Kawi, 20 km od Kota Kinabalu.

Зоопарк Lok Kawi wildlife park

Gdzie mieszkać?

Hotele w Borneo należą do najlepszych w Malezji. Są luksusowe 5 * hotele i całkiem proste 1 * i 2 *, łącznie około tysiąca opcji. Dobre hotele można znaleźć w stolicach państw oraz w innych dużych miastach i na wybrzeżu.

Jedną z najlepszych opcji zakwaterowania na wyspie można nazwać:

  • 5 * Apartament Luxury Condominium w Loft Imago w Kota Kinabalu;
  • Bike and Tours Pensjonaty w Lahad Datu;
  • Homestay Sunset w Kuching;
  • hostel Cube Bed Station w Sempome;
  • 5 * Hotel Mulu Marriott Resort w mieście Mulu.
Mulu Marriott Resort - лучший отель в Мулу

Zasilanie

Kuchnia malezyjskiego Borneo to mieszanka kuchni malajskiej, indonezyjskiej, chińskiej i tajskiej. Tutaj możesz zjeść obfity i smaczny lunch w prawie każdej kawiarni i restauracji. W niektórych hotelach znajdują się restauracje kuchni europejskiej i północnoamerykańskiej, ale w ogóle jest ich niewiele na wyspie.

Lokalna kuchnia zawiera wiele potraw z ryb i owoców morza, są one zawsze bardzo smaczne i świeże, ponieważ populacja wyspy żyje głównie po łowisku. Istnieje również wiele różnych potraw z makaronu i mięsa (głównie z kurczaka).

Здесь много мест, где можно вкусно и недорого поесть

Zakupy na Borneo

W dużych miastach, zwłaszcza w stolicach stanów, jest wystarczająco dużo centrów handlowych, w których amatorzy zakupy znajdź wszystko, czego pragnie twoje serce. Wyspa ma wiele rynków, na których można kupić świeże owoce, ryby, a także produkty lokalnych rzemieślników. I są sklepy z pamiątkami wszystkie ośrodki na wyspie .

Рынок к Кота-КинабалуТорговый центр в Кота-Кинабалу

Jak dostać się na Borneo?

Jak dostać się na Borneo z Kuala Lumpur ? Samolotem. W stolicy państwa - Kuching i Kota Kinabalu - znajdują się lotniska , w którym można latać z stolicy, odpowiednio, przez 1 h. 25 min. i przez 2 h. 30 min. Lotniska w Borneo akceptują loty ze stolicy Malezji, innych dużych miast, a także loty międzynarodowe.

Аэропорт Кота-КинабалуАэропорт Кучинг

Sieć transportowa

Możesz latać z Kota Kinabalu do Kuching iz powrotem samolotem: te lotniska służą krajowym lotom Malaysia Airlines i Air Asia. Na zachodnim wybrzeżu wyspy przechodzi kolej, która łączy Kota Kinabalu z Beaufort. Długość linii wynosi 134 km. Ponadto na wyspie jest wiele autobusów. Pociągi ekspresowe, które są dość wygodne i klimatyzowane, przebiegają między stolicami stanów i stolicami a innymi dużymi miastami. Istnieje również wiele regularnych lotów z postojami we wszystkich lokalizacjach.

Центральный автовокзал в КучингеКруизный порт в Кота-Кинабалу