W przypadku ucha nie-eksperta termin "graniczne zaburzenia psychiczne" nie brzmi tak strasznie, jak, powiedzmy, "schizofrenia", ale za zewnętrzną niewinnością kryje się raczej poważny stan, który wymaga interwencji lekarza. Na tym stanowisku ludzie doświadczają najsilniejszej presji emocjonalnej, która uniemożliwia im odpowiednie postrzeganie bieżących wydarzeń i cieszenie się przynajmniej pewną aktywnością. Osoba cierpiąca na zaburzenia osobowości z pogranicza jest niespokojna i nieprzewidywalna, jest impulsywna. Nastrój może się radykalnie zmienić z gwałtownie złego na normalny lub zmienić w euforię. Uczucia nienawiści i poczucia winy wobec siebie prowadzą do wielu niepożądanych i niebezpiecznych działań - od hazardu i rozwiązłego życia seksualnego po samookaleczanie i zachowania samobójcze. Dlatego odwołanie się do specjalisty jest koniecznością.

Objawy zaburzeń osobowości typu borderline

Aby rozpoznać takie zaburzenie psychiczne, należy najpierw spojrzeć na stan emocjonalny osoby, jej zachowanie w rodzinie i na innych ludziach. Główne objawy zaburzeń osobowości typu borderline to:

 • skrajnie niestabilna samoocena;
 • wielki strach przed odrzuceniem, niezależnie od realności tego zagrożenia;
 • ryzykowne zachowanie;
 • konflikty w relacjach osobistych, szorstkie emocje radykalne stwierdzenia (lub wszystko jest w porządku lub gorsze niż kiedykolwiek);
 • zachowania samobójcze;
 • ekstremalne wahania nastroju, silne i ostre;
 • powtarzające się samookaleczenia - oparzenia, skaleczenia;
 • krótkie, ale ciężkie okresy depresji lub lęku, które mogą zająć tylko kilka godzin lub kilka dni;
 • nieumiarkowany gniew, trudności w kontrolowaniu emocji, walki i nieodpowiedniego sarkazmu;
 • ciągłe uczucie pustki;
 • strach przed samotnością;
 • podkreśla, powodując paranoidalne stany, poczucie nierzeczywistości tego, co się dzieje;
 • wstręt do samego siebie.

W pogranicznych zaburzeniach psychicznych osoba często cierpi na brak zrozumienia swojego miejsca w życiu. Jego poczucie własnej wartości ulega szybkim zmianom - od anioła po ucieleśnienie zła. Taki stan prowokuje do częstych zmian pracy i intymnych partnerów, każde wykroczenie jest gwałtownie doświadczane, wywołujące nienawiść do ukochanego biznesu lub osoby.

Leczenie zaburzeń osobowości typu borderline

Początki problemu często leżą w dzieciństwie (znęcanie się lub zaniedbanie), są też przypadki dziedzicznej predyspozycji. Niezależne wyjście z sytuacji jest w większości przypadków niemożliwe, a jeśli dodać do tego wysoki odsetek samobójstw (75-80% prób, z których około 10% zakończyło się powodzeniem), staje się jasne, że potrzebujesz pomocy ze strony specjalisty. Aby rozwiązać problem, ekspozycja na lek jest zwykle stosowana w połączeniu z pogranicze zaburzeń psychicznych W rzadkich przypadkach psychoterapia graniczna wymaga hospitalizacji.

Psychoterapia może być grupowa, indywidualna lub rodzinna, a typ jest wybierany przez specjalistę w zależności od stanu konkretnego pacjenta. Jeśli chodzi o podejście, może być inaczej - od psychoanalizy do szkoły behawioralnej, relacje między pacjentem a terapeutą będą fundamentalne. Można zastosować wiele różnych środków - od przemyślenia bolesnego doświadczenia i nauki kontrolowania emocji po medytację.

Jeśli chodzi o leki, mogą one jedynie łagodzić niepokojące objawy ( przygnębiony niepokój, impulsywność), głównym leczeniem jest psychoterapia.