Współcześni fashionistki rzadko używają pojęcia "kostium kąpielowy", zastępując go "kostiumem kąpielowym" lub "bikini". Tak, i ta definicja skojarzenia jest podwójna. Natychmiast wydaje się, że coś jest zamknięte, gęste i niewygodne. Nawiasem mówiąc, niektóre stroje kąpielowe dla kobiet były właśnie takie, a teraz te stroje kąpielowe są używane przez muzułmańskie kobiety, które przestrzegają kanonów religijnych. Ale o wszystkim w porządku.

Historia kostiumów kąpielowych

Stosunek do odzieży do pływania przez cały czas był inny. W IV wieku pne mieszkańcy Grecji i Imperium Rzymskiego oddawali się zabiegom wodnym w ubraniach, których sylwetka jest bardzo podobna do nowoczesnego stroju kąpielowego. Dowodem na to są freski z Pompei, które przedstawiają kobiety w szatach uszytych na podobieństwo nowoczesnych bikini i biustonosz bando .

Średniowieczna Europa stała się przeciwieństwem mody greckiej i rzymskiej. W tym czasie nagie kobiece ciało było przedmiotem niewybaczalnych grzechów i swobód, więc dziewczęta, nawet podczas kąpieli, usiłowały ukryć figurę pod ubraniem. Strój kąpielowy dla kobiet w wieku 17-19 lat składał się z sukienki / koszuli, długich spodni i czapki. Została uszyta z gęstej tkaniny wielowarstwowej, która nawet gdy była mokra, pozostała nieprzezroczysta i utrzymywała ciepło. Aby strój kąpielowy się nie nękał, małe ciężarki przyczepiły się do rąbka.

W XIX wieku wymyślono "maszynę do kąpieli", która miała chronić kobiety przed wzrokiem ciekawskich. Kąpielnicy wsiadali do krytych wagonów i pojechali na ławicę, gdzie pływali w pobliżu furgonetki.

Aktualne trendy

Do 20 wieku stroje kąpielowe stały się prostsze i bardziej demokratyczne. Znikają niewygodne "pończochy kąpielowe", falbanki i inne szczegóły "zachowania dobroci". W latach 20. XX wieku aktywne sporty i intensywna opalenizna stały się nieodzownymi atrybutami kobiet mody. Blada skóra i szczupłość są postrzegane jako oznaki choroby. Kobiety chcą pokazać odpowiednio wytrenowane ciało, strój kąpielowy staje się coraz bardziej otwarty. W 1930 roku istnieje strój kąpielowy do pływania, przeznaczony do wygodnego pływania.

Do chwili obecnej istnieje ponad 10 modeli strojów kąpielowych, z których najbardziej niezapomniany to:

  1. Bikini Wynalezienie najbardziej otwartego stroju kąpielowego Louisa Girda wzbudziło świat mody plażowej. Kobiety przyzwyczaiły się do nowego modelu od ponad 10 lat, uważając je za zbyt wulgarne i wymagające. Dziś co piąta dziewczyna na świecie ma bikini.
  2. Monokini. Kostium kąpielowy, stworzony w latach 60. przez projektanta mody Rudiego Gernreicha, to połączenie osobnego i jednoczęściowego kostiumu kąpielowego. Kostium kąpielowy Monokini ma głębokie nacięcia na bokach i ozdobny pasek tkaniny lub łańcuszka, który łączy wierzch i topienie.
  3. Zamknięty kostium kąpielowy. W tym modelu kobieta czuje się bardzo dobrze, ponieważ tkanina ukrywa drobne defekty i kształty skóry. Stroje kąpielowe z materiału są idealne dla otyłych kobiet i dziewcząt, które zawodowo zajmują się pływaniem.
Kostiumy kąpielowe 4Kostiumy kąpielowe 5Kostiumy kąpielowe 6
Stroje kąpielowe 7Kostiumy kąpielowe 8Kostiumy kąpielowe 9

Muzułmański strój kąpielowy

Wymagania szariatu zobowiązują kobiety do objęcia wszystkich atrakcyjnych części ciała, więc muzułmańskie kobiety mają zupełnie inną, niezrozumiałą dla współczesnych niemuzułmańskich dziewcząt modę. Muzułmańskie kobiety kąpały się w długich sukniach i chustach (hidżab). Było to bardzo niewygodne, ponieważ wielowarstwowe ubrania wchłaniały wodę i stawały się ciężkie i nieprzyjemne. Następnie projektanci opracowali specjalny muzułmański strój kąpielowy "burkini", składający się z ciasnego kaptura i obcisłego kombinezonu ze szytą spódnicą. Arabski kostium kąpielowy obejmuje całe ciało, z wyjątkiem twarzy, dłoni stóp. Jedyną dekoracją burqini są jasne wydruki i małe ozdobne falbanki.

Kostiumy kąpielowe 1Kostiumy kąpielowe 2Kostiumy kąpielowe 3