Pachnące i zdrowe zioła są aktywnie wykorzystywane do gotowania drugich dań i sałatek. Rosnąć Basil na twojej stronie lub w domu nie jest takie proste, ale przy ścisłym przestrzeganiu wszystkich zaleceń, jest to całkiem realistyczne.

Sadzenie nasion bazylii

Możesz posadzić bazylię za pomocą nasion, zarówno w otwartym terenie, jak iw metodzie garncarskiej z przygotowaniem sadzonek. Jeśli masz umiarkowany klimat na swoich szerokościach geograficznych, możesz pójść pierwszy, w niższych szerokościach geograficznych lepiej jest najpierw wyhodować sadzonki, a praca z nim jest o wiele łatwiejsza.

Poniżej znajdują się główne etapy i subtelności sadzenia bazylii z nasionami.

  1. Możesz siać nasiona w szklarni lub wylęgarni w uprzednio przygotowanych pudełkach. Wlewają pożywną i lekką mieszankę gleby. Zasiane są pojedynczo lub w parach.
  2. Otwory do zejścia z pokładu są około pół centymetra, znajdują się w odległości nie większej niż 3 cm, czyli do 6 g materiału sadzeniowego na metr kwadratowy.
  3. Podczas sadzenia i pielęgnacji sadzonek bazylii należy stale utrzymywać odpowiednią temperaturę. Dla szybkiego kiełkowania w szklarni należy ustawić na 30 ° C, dobrze lub co najmniej 25 ° C (w tym przypadku czas do dłubania nieznacznie wzrasta).
  4. Po zejściu z pokładu wszyscy przykrywają film, a za tydzień będą pierwsze zdjęcia. Gdy tylko wszystkie nasiona wzrosną, obniżyć temperaturę nieco do 25 ° C i, jeśli to konieczne, rozcieńczyć sadzenie.
  5. Aby uniknąć debaty, należy okresowo wietrzyć szklarnię i sadzić, podlewając w trybie umiarkowanym. Jak tylko siewki mają dwa prawdziwe liście, możesz rozpocząć nurkowanie. W tym celu zrobią garnki i plastikowe kubki o 5x5.
  6. Niektórzy mieszkańcy lata wolą sadzić nasiona bezpośrednio w doniczkach na kilka kawałków z późniejszym przerzedzaniem. Jest to wygodne, jeśli mieszkasz w pasie o raczej surowym klimacie i istnieje szansa na nagłe mrozy: wtedy złóż garnki w ciepłym miejscu lub ukryj je znacznie łatwiej.
  7. Z taką dbałością o sadzonki bazylii w domu, nie zapominaj o karmieniu. Najlepsze są nawozy złożone w płynie. Roślina w otwartym terenie może sadzonki z wiekiem nie mniej niż 45 dni, najlepiej 50-60 dni.

Basil ląduje w otwartym terenie

Istnieje szereg zaleceń, które zapewnią obfite zbiory o wysokiej jakości. Przede wszystkim powinieneś wybrać odpowiedni czas na sadzenie bazylii. W różnych strefach klimatycznych są ich własnymi. Ale w każdym razie ten okres przychodzi tylko wtedy, gdy przemija groźba mrozu. W północnych szerokościach geograficznych zalecane daty sadzenia bazyliki są na początku czerwca, w regionach południowych, możliwe jest rozpoczęcie w połowie maja.

Miejsce lądowania powinno być dobrze oświetlone i nie wchodzić w strefę silnych wiatrów. Przygotuj teren do zejścia z pokładu powinien wrócić jesienią. Przygotowanie polega na wytwarzaniu próchnicy i kompostu podczas procesu kopania.

Podczas lądowania bazylii można korzystać z niektórych technik sprowadzania na ląd:

  • tak zwana metoda wstążkowa zmieści się w dwóch lub trzech rzędach z odległością między nimi nieprzekraczającą 30 cm, bazylia sadzenia z nasion a pomiędzy nasadzeniami pozostawić do 30 cm;
  • możesz użyć prywatnego z odległością między rzędami około 40 cm, wtedy odległość pomiędzy nasadzeniami będzie rzędu 50 cm.

Do sadzenia bazylii i dalszej opieki zostaje ona przeniesiona na ziemię z grudą ziemi i zakopana w ziemi do liścieni. Główną rolę w opiece stanowią okresowe obluzowywanie, pielenie i karmienie. Przygotuj się na to, że po raz pierwszy Twoje sadzonki będą nieznacznie rosnąć. Dlatego w trzecim tygodniu rozpoczynają pierwsze nawożenie. Jest to konieczne, aby wzmocnić wzrost. Nawozy azotowe wprowadza się w postaci rozcieńczonej mocznik .