Aromatyczny zieloni jest popularny w gotowaniu, a mimo to ma wiele przydatnych właściwości. Jeśli chcesz samodzielnie zbierać bazylikę, wyrastanie z nasion może odbywać się na parapecie, w szklarni i na otwartym terenie. Istnieje szereg zasad i cech do przeprowadzenia procedury.

Odmiany bazylii do uprawy

Istnieje ogromna ilość odmian standardowych i hybrydowych, które mogą być uprawiane na miejscu i w domu. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić takie typy:

 1. Erywań . Jest to wczesna odmiana dojrzewająca, której wysokość waha się od 40 do 60 cm, a kolor dużych liści jest fioletowy. Po odcięciu pędów nowe pędy rosną po około 25 dniach.
 2. Łyżka . Nazwa jest związana z kształtem liści, które są wklęsłe do wewnątrz. Krzewy są rozgałęzione i mają dużo pachnących liści.
 3. Stół . Uprawa bazylii tej odmiany pozwoli uzyskać duże, pachnące i delikatne liście.
 4. Karmel . Spośród wszystkich odmian ten wariant wyróżnia się owocowym aromatem, dlatego używa się go do deserów. Lepiej sadzić w rozsadach.
 5. Filozof . Aby szybko uzyskać bazylię, wyrastanie z nasion powinno odbywać się za pomocą tej odmiany, ponieważ od pojawienia się pędów do pierwszych kwiatów będzie 45-50 dni.
посадка базилика семенами

Przygotowanie nasion bazylii do siewu

Najlepszym momentem na rozpoczęcie uprawy pachnących zielonych jest początek wiosny. Aby przyspieszyć proces powstawania, konieczne jest szkolenie wstępne. Wiele osób interesuje się tym, czy konieczne jest namoczenie nasion bazylii, więc doświadczeni ogrodnicy zalecają przeprowadzenie tej procedury. Umieść je w zwilżonej gazie, dodając stymulant wzrostu. Możesz po prostu wysłać je do ciepłej wody. Wymień płyn co 12 h. Aby zdezynfekować nasiona, zanurz je w roztworze manganu na dwie godziny. Następnie należy je wysuszyć przy użyciu serwetki.

Sadzenie bazylii z nasionami

Aby wyhodować pachnące liście w domu, przygotuj płytki garnuszek lub pojedyncze filiżanki. W drugim przypadku będziesz musiał przeszczepić. W dolnej części wybranej pojemności ułożyć warstwę drenażową o grubości 2 cm, a sadzenie nasion bazylii w otwartym terenie lub w donicy oznacza koniecznie właściwy wybór gleby. Dla tej kultury ważne jest światło i żyzna gleba, która musi być pieczona w piecu, aby nie było żadnych szkodników. Możesz zrobić substrat, mieszając część próchnicy i dwie części torfu.

Jak posadzić bazylię z nasionami?

Jest pewien rodzaj instrukcji, których musisz przestrzegać, jeśli chcesz wyhodować duży zakład:

 1. Przygotuj nasiona na około 1 cm i delikatnie wlej.
 2. Umieść pudełko w słonecznym miejscu, w którym temperatura będzie wynosić co najmniej 23 ° C. Możesz stworzyć szklarnię, przykrywając ją folią lub szkłem. Ważne jest, aby unikać bezpośrednich promieni.
 3. Dowiedzenie się, jak posadzić bazylię z nasionami, warto zaznaczyć, że tworząc odpowiednie warunki, pędy pojawią się po 7-10 dniach. Następnie obniżyć temperaturę do 17-20 ° C, w przeciwnym razie rozciąga się sadzonka.
 4. Podlewanie powinno być regularne, aby gleba nie wyschła, ale ciecz nie powinna się stagnować. Zaleca się stosowanie ciepłej wody.
 5. Nurkowanie pędów następuje po utworzeniu dwóch prawdziwych liści.
базилик выращивание из семян в открытом грунте

Uprawa bazylii z nasion - kiedy sadzić?

Wspomniano już, że zaszczepianie następuje wczesną wiosną, jeśli konieczne jest przygotowanie siewek. Gdy bazylia jest zasadzona w glebie z nasionami, to kiedy całkowicie wyeliminuje się nocne przymrozki, w przeciwnym razie nie będzie pędów. Gdy sadzonka stanie się silniejsza, pod koniec maja lub na początku czerwca można przeszczepić na otwartą przestrzeń, stosując się do takich wskazówek:

 1. Odległość między tulejami powinna wynosić 25-30 cm, a rowek w glebie około 7-10 cm.
 2. Wykonaj szczypanie roślin na etapie, gdy pojawi się piąty pełny liść. Z tego powodu krzew zacznie się powiększać.
 3. Obowiązkowe procedury to nawadnianie, obluzowywanie i usuwanie chwastów.

Jak rosnąć bazylię z nasion?

Aby każdy mógł cieszyć się smakowitymi i pachnącymi liśćmi, można wykorzystać różne sposoby uprawy. Jeśli istnieje podwórko lub ogród, możesz wylądować w otwartym terenie lub użyć sadzonek. Należy pamiętać, że w przypadku uprawy bazylii temperatura nie powinna być niższa niż 15 ° C. Jeśli nie jest to możliwe, możesz sadzić nasiona w doniczkach i trzymać je na parapecie lub balkonie.

Basil - wyrasta z nasion w otwartym terenie

Jeśli temperatura za oknem nie spadnie poniżej 15 ° C, można zasiać nasiona bezpośrednio w łóżkach. Chcesz uzyskać dużą i pachnącą bazylię, uprawę i pielęgnację w otwartym terenie należy przeprowadzić zgodnie z programem identycznym z sadzonką sadzonek, który został wskazany powyżej. Kiedy pojawiają się pąki, musisz odciąć liście dla obrabianego przedmiotu. Przed pierwszym zimnym snapem możesz wykopać krzak i przeszczepić go do doniczki.

Rosnąca bazylia na parapecie

Mając siewki z parą liści z nasion zgodnie ze schematem opisanym powyżej, należy przesadzić do dużego pojemnika. Pierwsze zbiory można zebrać po 1,5 miesiącu. Gdy rośnie bazylia z nasion na parapecie, należy wziąć pod uwagę takie zasady:

 1. Roślina jest higrofilna, więc gleba w doniczce musi być zawsze lekko wilgotna. Nawadniaj go codziennie w małych porcjach. Po podlaniu zaleca się poluzować glebę co 2-3 dni.
 2. Posiadanie bazylii na parapecie, wyrastanie z nasion oznacza przeprowadzanie karmienia. Roślina dobrze reaguje na nawozy na bazie kompostu. Umowa dla każdej opcji jest wskazana na opakowaniu. Nie należy wykonywać tej procedury częściej niż raz w miesiącu.
выращивание базилика на подоконнике

Rosnące bazylia w szklarni

Jeśli jest szklarnia, można tam sadzić roślinę za pomocą opisanych metod. Jeśli w budynku jest ogrzewanie, w zimie można uprawiać bazylię w szklarni. W tym celu rozważ szereg funkcji:

 1. Lepiej jest usunąć wierzchnią warstwę gleby i zrobić mieszankę gleby ogrodowej, torfu i piasku. Ważne jest, aby gleba była lekka i luźna. Dla dobrego wzrostu bazylii wyrastanie z nasion w szklarni oznacza wstępne włączenie do gleby zarośniętego nawozu. Lepiej jest najpierw wyhodować sadzonki, zgodnie ze schematem opisanym powyżej, a następnie już przeszczepić go do gleby w szklarni.
 2. Odległość między roślinami powinna wynosić około 15 cm W pierwszym tygodniu ważne jest obfite podlewanie, dla którego lepiej jest używać konewki z szerokim strumieniem.
 3. Optymalna temperatura w szklarni bazyliki wynosi 22-28 ° C. Zbiory można zbierać, gdy wysokość rośliny wynosi 20 cm.

Rosnąca bazylia w domu - choroby i szkodniki

Roślina ta charakteryzuje się dobrą odpornością na patogeny, ale w niektórych przypadkach mogą pojawić się takie problemy:

 1. Czarna noga . Jeśli uprawa bazylii z nasion odbywa się w warunkach wysokiej kwasowości lub nadmiernego podlewania, pojawiają się choroby grzybowe. Z powodu zablokowania łodygi roślina umiera. Obróbkę przeprowadza się przez wylewanie gleby roztworem nadmanganianu potasu.
 2. Fusarium . Taka grzybowa choroba wydziela toksyny w odżywcze soki. W rezultacie łodyga jest rozcieńczona, a liście suche i blakną. Problem powstaje w podwyższonej temperaturze i nadmiernej wilgotności. Do leczenia można użyć naparu łuski cebuli.
 3. Gray zgnilizny Częściej choroba występuje podczas uprawy bazylii w szklarni. Na dotkniętych obszarach powstają suche miejsca. Pomagają w leczeniu infuzji łuski cebuli.
 4. Roślina może zostać uszkodzona przez mszyce , do zniszczenia której można użyć wywar z piołunu lub gorzkiego pieprzu. Nawet na bazylice może osiadać łąka lub pole błąd .