Nie wiem, gdzie dołączyć bogate zbiory jabłka ? Zrób z nich pyszne domowe wino. Po przeczytaniu poniższego przepisu, będziesz mile zaskoczony absolutną prostotą procesu technologicznego i wdrożeniem go w praktyce, dzięki czemu poczujesz prawdziwą przyjemność z degustowania skończonego napoju.

Jak zrobić wino z soku jabłkowego w domu - prosty przepis na gotowanie

Składniki:

  • świeże jabłka - 20 kg;
  • cukier granulowany - 160-420 g na litr soku jabłkowego;
  • filtrowana woda - 140-700 ml.

Gotowanie

Aby przygotować wino pasuje jak wyrwane z jabłek drzew i zebrane pod nim. Nie zaleca się mycia ich przed obróbką, ponieważ bakterie i drożdże niezbędne do fermentacji są obecne na powierzchni. Silny brud należy po prostu przetrzeć szmatką.

Przecinamy owoce jabłka na pół, wyodrębniamy rdzeń nasionami, przycinamy tunele czasoprzestrzenne i zgniłe miejsca. Teraz naciśnij sok jabłkowy w każdy dostępny i wygodny sposób. Wlać sok do szklanego lub emaliowanego naczynia i pozostawić w temperaturze pokojowej na dwa do trzech dni, mieszając od czasu do czasu. Z biegiem czasu proces fermentacji powinien się rozpocząć, a jeśli w soku występują twarde zanieczyszczenia, powinny one zbierać się na powierzchni. Zbieramy je w obecności sitka, wlewamy czysty sfermentowany sok do butelek i dodajemy cukier. Jego ilość może się różnić w zależności od początkowej słodyczy jabłek. W początkowej fazie fermentacji wprowadzamy minimalną jej ilość: 100 gramów na litr soku. Zamontuj uszczelnienie wodne i pozostaw obrabiany element do fermentacji.

Po pięciu dniach dodaj kolejną porcję cukru. Dla słodkiego soku jabłkowego wystarczy pięćdziesiąt gramów na litr. Kwaśny sok jest niezbędny do osuszenia stu gramów cukru. Aby to zrobić, wlać niewielką porcję brzeczki, rozpuścić słodkie kryształki w niej i wlać mieszaninę z powrotem do butelki. Znowu nakładamy uszczelnienie wodne i zostawiamy brzeczkę do fermentacji. W przyszłości możliwe jest dodawanie cukru z trzydziestu do osiemdziesięciu gramów na litr brzeczki jeden lub dwa razy w odstępie pięciu dni, koncentrując się na początkowej słodkości soku.

Dla tych, którzy wykonają wino po raz pierwszy, zauważamy, że przy instalacji uszczelnienia hydraulicznego konieczne jest całkowite wyeliminowanie kontaktu brzeczki z powietrzem, dlatego miejsce połączenia między rurą a pokrywą oraz połączenie pokrywki i butelki powinno być uszczelnione gliną. Alternatywą dla uszczelnienia wodnego byłaby zwykła rękawica medyczna, którą należy nosić na szyjce butelki, a jeden z palców zostanie przebity igłą. Butelka nie powinna być wypełniona w całości, należy pozostawić miejsce na piankę podczas fermentacji. Idealnie byłoby wypełnić trzy czwarte.

W zależności od temperatury w pomieszczeniu cały proces fermentacji może trwać od jednego do dwóch miesięcy. Znakiem jej ukończenia będzie brak pęcherzyków w zbiorniku wody w uszczelnieniu wodnym lub w rękawicach ze spłaszczonymi rękawicami.

Podczas długiej fermentacji (ponad 55 dni) należy osuszyć wino z osadu i ponownie go ułożyć, aby zakończyć proces. Ukończone młode domowe wino jabłkowe wlewa się za pomocą węża, starając się nie uszkodzić osadu na dnie butelki, wlać go do suchych i czystych naczyń, korka i umieścić w chłodnym ciemnym miejscu do dalszego dojrzewania i dojrzewania. Możesz, oczywiście, pobrać od niego próbkę, tylko smak i zapach napoju na tym etapie jest surowy i niezbyt atrakcyjny. Ale po dwóch miesiącach bukiet smaku wina staje się przyjemniejszy, a po trzech kolejnych osiąga wyrafinowanie i harmonię.

Jeśli w procesie starzenia dużo osadu opada na dno butelek z winem, to zaleca się pozbycie się go poprzez nalanie napoju do innych czystych pojemników, tak jak w pierwszym przypadku przy użyciu węża.