Pigwa ma bardzo długą i bogatą historię, była znana i ceniona nawet w starożytnym Rzymie i starożytnej Grecji. Przydatne właściwości pigwy od wieków stosowane są w medycynie ludowej i są aktywnie wykorzystywane w nowoczesnej diecie.

Skład biochemiczny pigwy

Pigułka jest wysoko ceniona za co witaminy minerały zawarte są w jego ciele, a nie tylko w ich składzie, ale także w indeksie ilościowym, a także w łatwym procesie asymilacji przez ich organizm. W dojrzałych owocach pigwy znajduje się cały skład przydatnych i ważnych elementów:

  • skład witaminy pigwy obejmuje wysoką zawartość witaminy C - 23 mg na 100 g miąższu, witaminę A - 167 mcg, beta-karoten i witaminę E - 0,4 mg, ryboflawinę (B2), tiaminę (B1), niacynę;
  • pigwa jest bogata w takie minerały - potas (145 mg), fosfor (24 mg), wapń (23 mg), magnez i sód (14 mg), żelazo (3 mg);
  • specjalna wartość pigwy składa się z mono- i disacharydów, jest ich ponad 7,5 grama na 100 gramów, są to cytrynowy jabłkowy, tartronowy, glukozowy i inne;
  • błonnik pokarmowy i pektyny - to kolejny aspekt tego, co jest przydatne dla pigwy dla ciała, ich 100 gramów miąższu około 4 g.

Ogólny wpływ pigwy na organizm przejawia się w wzmacnianiu układu odpornościowego, poprawie i aktywacji procesów metabolicznych, korzystnym działaniu na układ nerwowy i układu sercowo-naczyniowego. Wykorzystanie pigwy do utraty wagi i jako środka kosmetologii w domu jest nieocenione.

Dlaczego pigwa jest przydatna dla kobiet?

Każda kobieta marzy o zachowaniu młodości, harmonii i łaski przez wiele lat, pigwa może nam bardzo pomóc. Właściwości tego płodu pobudzają procesy metaboliczne, oczyszczają naczynia krwionośne, wydalają cholesterol, poprawiają układ trawienny, doskonale pomagają każdemu, kto chce zawsze być w doskonałej kondycji fizycznej. Ponadto, pigwa jest wspaniałym narzędziem do zapobiegania stresu i ogólnego odmłodzenia organizmu.

W swojej surowej postaci, owoce pigwy mają specyficzny cierpki, a czasami zbyt kwaśny smak, więc rzadko są spożywane na surowo. Unikalną cechą tego owocu jest to, że zachowuje on witaminy, minerały i właściwości lecznicze podczas obróbki cieplnej, najczęściej dżemy z pigwy, syropy, kompoty są wytwarzane z pigwy, w połączeniu z cukrem, miodem, pieczone lub suszone. Każda kobieta, która marzy o tym, aby szybko pozbyć się zbędnych kilogramów, musi uwzględnić w codziennych drinkach dietetycznych i potrawach z pigwy.

W świeżej postaci pigwę można dodać do herbaty, pociąć na cienkie plasterki i nalegać na kilka minut. W rezultacie otrzymuje się bardzo wartościowy napój energetyczny, który przyspiesza metabolizm, co przyczynia się do rozpadu komórek tłuszczowych i usuwa nadmiar płynów z organizmu.

Z suszonej pigwy, możesz przygotować wywar w ilości 10 g suszonych owoców na 100 g wrzącej wody. Kompozycję należy przechowywać na małym ogniu pod zamkniętą pokrywą przez 10-15 minut, następnie ochłodzić i osuszyć.

Syropy i dżem z pigwy pomagają przy wiosennym braku witamin, dostarczają użytecznych substancji przy wysokich obciążeniach fizycznych, pomagają odzyskać po aktywnej aktywności sportowej. Doskonałe narzędzie do odchudzania, odzyskiwania energii pigwa do utraty wagi a ton to połączenie pigwy i miodu.

Pigwa pieczona z miodem i orzechami da ci potężny ładunek energii, wzmocni twoją siłę, poprawi metabolizm , podniesie poziom hemoglobiny. To danie może służyć jako wspaniały deser dla wszystkich odchudzających się dziewczyn.

Zgoda na pigwę

Pomimo wielu użytecznych właściwości, pigwa ma wiele przeciwwskazań. Owoce te nie powinny być często spożywane przez ludzi, dla których ważna jest dobrze umiejscowiona mowa, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na struny głosowe. Ponadto pigwa nie jest zalecana do indywidualnej nietolerancji, predyspozycji do przewlekłego zaparcia i zapalenia opłucnej.