Stało się! Za 9 miesięcy czekania, zmartwień i wątpliwości. Cześć, kochanie! Uczucie euforii, przytłaczającego szczęścia i nieskończonej czułości dla twojego dziecka jest znane każdej matce. Jednak pierwsze dni, a nawet tygodnie po porodzie są często zacienione dla kobiety z niższym bólem brzucha. I pierwsze pytanie: czy to normalne? Czy powinienem usłyszeć alarm i pobiec do lekarza? W każdym razie, dlaczego żołądek boli po porodzie? Zobaczmy.

Ból brzucha po porodzie jest normalny

Poród - proces, który wymaga niewiarygodnego napięcia wszystkich sił kobiecego ciała. W chwili urodzenia więzadła są rozciągnięte, kości rozpraszają się, pojawiają się luki. Dlatego nie ma nic strasznego, gdy w okresie po porodzie ścierają się szwy (dyskomfort można dolegliwościom w podbrzuszu) i mikropęknięcia. Oznacza to, że twoje ciało wraca do normy.

Żołądek po porodzie również boli, ponieważ macica zostaje zredukowana do normalnych rozmiarów. Wiele kobiet zauważa, że ​​ból jest szczególnie silny podczas karmienia dziecka. Kiedy dziecko ssie pierś, hormon oksytocyny jest produkowany w ciele matki, odpowiedzialnym za kurczenie się macicy. Czasami te kawałki są tak silne, że przypominają skurcze podczas porodu. Nie przejmuj się tym. Lepiej jest częściej nakładać dziecko na pierś, a po 1-2 tygodniach ból ustanie.

Boli podbrzusza po porodzie, przeprowadzany przez cesarskie cięcie. Jest to również normalne: jakakolwiek interwencja chirurgiczna przez długi czas przypomina o sobie bólem w miejscu nacięcia. W takim przypadku młoda matka musi przestrzegać zasad higieny i monitorować stan szwu. Po chwili ból minie.

Pociąga dolną część brzucha iw przypadku, gdy po urodzeniu dokonałeś skrobania. W szpitalu położniczym wszystkie młode matki muszą przejść badanie ultrasonograficzne. Wykonuje się ją 2-3 dni po urodzeniu, aby ustalić, czy w macicy występuje poród. Jeśli zostaną znalezione resztki po porodzie, wykonaj skrobanie. Ta procedura jest bardzo bolesna, w rzeczywistości jest to ta sama aborcja, z tą różnicą, że nie jest to płód, który został usunięty, ale pozostałości po porodzie. Oczywiście kobieta odczuwa dyskomfort przez długi czas w podbrzuszu.

Ból brzucha po porodzie - sygnał alarmowy

W większości przypadków, jeśli po porodzie masz dolną część brzucha, nie powinieneś się martwić. Jednak nie zawsze nieprzyjemne uczucia mijają same. Jeśli miesiąc po urodzeniu dziecka minął, a ból nie ustaje, skonsultuj się z lekarzem! Lepiej być bezpiecznym, niż przeoczyć niebezpieczną chorobę.

Czasami przyczyną bolesnych doznań są nieprawidłowe lub zaostrzone choroby przewodu żołądkowo-jelitowego. Po porodzie żołądek boli Spróbuj dostosować dietę, wykluczając z niej ciężkie potrawy. Jedz mało i często pij więcej płynów. Ale jeśli ból nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem.

Ciągnięcie bólu w podbrzuszu, któremu towarzyszy gorączka, pojawienie się krwawego, a nawet ropnego wydzieliny z pochwy, może być objawem niebezpiecznej choroby - endometrium. Jest to zapalenie endometrium, czyli warstwy komórek wyściełających macicę. Po aborcji i porodzie występuje endometrioza, jeśli macica przeniknęła wirusy lub grzyby. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zwlekanie tutaj jest dosłownie jak śmierć.