Kilka dekad temu, pracoholik był postrzegany jako standard, liderzy biznesu postawili takich ludzi jako przykład dla wszystkich innych, co spowodowało, że chęć pracoholików pracowała jeszcze bardziej i gorliwie. Jaki nieświadomy mechanizm wpływa na osobę i przejawia się w niepohamowanym pragnieniu pracy i ... pracy?

Pracoholik - kto to jest?

Jeśli przyjrzysz się uważnie, w każdym środowisku jest osoba, która nie ma czasu, jest zajęty i powtarza: "Praca to przede wszystkim!", "Praca musi być wykonana bardzo ciężko!". Pracoholik to osoba, dla której życie bez pracy jest nie do pomyślenia. Dążenie do pracy jest jedną z najważniejszych ludzkich potrzeb, ale dla pracoholika ta potrzeba jest czasem jedynym celem i celem istnienia w ogóle. Wszystko inne: rodzina, przyjaciele, czas wolny, zaspokojenie osobistych potrzeb i pragnień spychane jest na dalszy plan lub w nieskończoność.

Pracoholizm w psychologii

Pracoholizm jako forma uzależniającego zachowania jest postawiony na równi z taką chorobą jak alkoholizm. Słowo "pracoholik" brzmi jak wywołanie imienia lub zniewaga osoby, ale badania ostatnich dziesięcioleci XX wieku. oraz publikacja książki amerykańskiego psychologa U.E. Wats "Confession of a Workkaholic" - pozwolił spojrzeć na pracoholizm jako bolesną psychologiczną zależność, tak samo jak na głód alkoholu i narkotyków. Opiera się na tych samych mechanizmach:

 • unikanie problemów w "alternatywną" rzeczywistość;
 • uzyskanie euforii i szczęścia tylko w ten sposób.

Przyczyny pracoholizmu

Dlaczego ludzie stają się pracoholikami, pytanie, które jest istotne dla ludzi, którzy nagle zdali sobie sprawę, że oprócz pracy nie ma nic w ich życiu. Przyczyny ustalonej zależności od pracy:

 1. Powstały z nawyku z dzieciństwa, aby unikać problemów, skandali w jakiejkolwiek działalności;
 2. Przykład rodziny rodzicielskiej, w której ciężko pracowali, niewiele zarobił, ale miał wiele regaliów: odznaki, medale, zaświadczenia o sumiennej pracy;
 3. Dziecko, często najstarsze w rodzinie, aby zdobyć miłość rodziców i akceptację, bierze odpowiedzialność za wypełnianie "dorosłych" obowiązków w domu.
 4. Poczucie własnej ważności , znaczenie i konieczność poprzez pracę wykonywaną: "Kiedy jestem w pracy, jestem coś wart, lubię siebie, szanuję siebie i nic więcej!".
 5. Niskie umiejętności komunikacyjne;
 6. Euforia została raz przyjęta, a praca zauważona przez ustalenie zarządzania w reakcji osoby zależnej, aby ponownie poczuć podobne uczucia.
jak zostać pracoholikiem

Oznaki pracoholizmu

Co odróżnia pracoholika od zwykłego ciężko pracującego obywatela? Pracoholizm jest patologicznym zachowaniem, a jeśli przyjrzysz się uważnie takiej osobie, możesz prześledzić stale manifestowane cechy lub tzw. "Fadę" pracoholika:

 • mówi tylko o pracy;
 • używa słów: "musi", "musi orać", "wymagać", "pracować nad dachem";
 • Weekend i okres wakacyjny są postrzegane przez pracoholika jako nieudolnie spędzony czas;
 • w domu wszystkie myśli o pracy;
 • odpoczynek i przyjemność - nie chodzi o pracoholika: czuje się bezwartościowy i niespokojny;
 • ignoruje potrzeby rodziny, cała odpowiedzialność za rozwiązywanie codziennych problemów i proces wychowywania dzieci spoczywa na drugim partnerze;
 • emocjonalny chłód i oderwanie;
 • przekonuje innych, że działa w celu zapewnienia rodzinie lub wymyśla inną wymówkę;

Rodzaje pracoholizmu

Pracoholizm jest inny i zależy od motywów i celów, natury osobowości pracoholika. Klasyfikacja pracoholu:

 1. Pracoholizm społeczny - w każdej organizacji iw całym społeczeństwie są aktywistki, które chętnie zgłaszają się do udziału w pracach publicznych.
 2. Urząd pracoholizmu . Najczęstszy rodzaj uzależnienia od pracy.
 3. Twórczy pracoholizm - podlegają temu ludzie sztuki.
 4. Sportowy pracoholizm - uzależnienie od sportu i ćwiczeń fizycznych.
 5. Domowy pracoholizm . Kobiety, które poświęcają się domowi, nie myślą o sobie bez codziennych obowiązków, które zabierają cały swój wolny czas.
jak żyć z pracoholikiem

Czy pracoholik jest dobry czy zły?

Pracoholizmu nie można jednoznacznie przypisać kategorii negatywnych zjawisk. Na początku, inspiracja firmy, pełne zaangażowanie w projekt może pomóc osobie przejść do szczebla kariery, uruchomić udany biznes , przynieś swoje korzyści badawcze społeczeństwu. Ale trudność polega na tym, że człowiek nie może zatrzymać się w czasie i przejść na inne dziedziny życia. Pracoholizm i jego konsekwencje:

 • Wcześniej czy później jakość pracy zaczyna cierpieć;
 • Zwiększa się fizyczne i psychiczne zmęczenie;
 • powstają choroby somatyczne;
 • różne zaburzenia psychiczne;
 • depresja;
 • zerwać z bliskimi.

Jak zostać pracoholikiem?

Ważne jest, aby zrozumieć, że pracoholizm jest zależnością, która jest trudna do naprawienia, a związek z pracoholikiem dla innych ludzi jest daleki od bycia najbardziej przyjemnym. Ale co zrobić, jeśli realizacja planowanych planów ma znacznie wyższy priorytet niż reszta. Działania przyczyniające się do powstania pracoholika:

 • żelazna dyscyplina;
 • gotowość do samotności;
 • praca w trybie awaryjnym przez siedem dni w tygodniu i długie wakacje.

Jak żyć z pracoholikiem

Pracoholik, osoba, która nie jest skłonna do codziennej rutynowej komunikacji i dyskusji na temat problemów, trudno jest takiej osobie wejść w rodzinę lub przyjaźnie a jeśli tak się stanie, druga połowa powinna być przygotowana na to, że praca zajmie większość czasu pracoholika. Opcje dla relacji, gdy współmałżonek jest zależny od pracy:

 • pokora i akceptacja partnera tak, jak jest;
 • wybierajcie wolny czas i starajcie się sprowadzić na człowieka bezpośrednie problemy i lęk o wspólne życie;
 • sugerują, aby pójść do psychologa.
przyczyny pracoholizmu

Jak leczyć pracoholizm?

Pracoholizm jest chorobą, a leczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy dana osoba zdaje sobie sprawę z istniejącego problemu. Wizyta u psychologa pomoże zidentyfikować źródła uzależniającego zachowania i zacząć żyć, korygując inne obszary życia, które zostały zaniedbane. Psychoterapia grupowa i indywidualna, czasami z mianowaniem środków uspakajających w ciężkich przypadkach. Kobiecy pracoholizm jest trudniejszy do skorygowania i prowadzi do manifestacji mężczyzny cechy osobowości despotyzm.

Jak pozbyć się pracoholizmu - zalecenia:

 • udział w szkoleniach psychologicznych na tematy związane z kobietami;
 • wzmacnianie poczucia własnej wartości;
 • po dobrze wykonanej pracy, nawet jeśli powoduje opór, by pozwolić sobie na relaks, rozrywkę, relaksację;
 • zacznij od dat.

Najbardziej znane pracoholiki

Znani ludzie są pracoholikami, którzy pokazali na swoim przykładzie, że osiąganie wysokości jest prawdziwe. Osoby te wiedzieli, co robią i mają jasno określone cele i chęć realizacji siebie, aby dać coś wartościowego społeczeństwu. Te przypadki, w których pracoholizm przynosi korzyści światu, można nazwać pozytywnymi przykładami. Słynny pracoholik:

 1. Bill Gates . Człowiek z legend, który założył Microsoft. Przez 6 lat od początku działalności odpoczywałam w sumie zaledwie dwa tygodnie. Aby nie wypalić się zawodowo, poświęciłem kilka godzin dziennie na pójście do kina.
 2. pracoholik
 3. Matka Teresa Przykład pracoholizmu ze względu na innych. Wielkie czyny opatowi przyniosły jej ogromną satysfakcję moralną, zastępując życie osobiste, brak pełnego snu.
 4. filmy o pracoholikach
 5. Jack London Wyjątkowy pisarz, za swoje krótkie, ale pełne życia życie, pełne ciężkiej pracy 20 godzin dziennie, udało mu się napisać historie, które przenikają dusze ludzi swoją żywością i dramatem. Jack wprowadził dla siebie żelazną zasadę: bez względu na to, jak trudny i kłopotliwy jest dzień, trzeba napisać tysiąc słów.
 6. pracoholik
 7. Margaret Thatcher . Koronnym zwiastunem Premiera Anglii zwanym "Żelazną Damą" było: "Urodziłem się do pracy".
 8. oznaki pracoholizmu
 9. Walt Disney . Ciężka dyscyplina, czasami półtorej godziny snu dziennie pozwoliła mnożnikowi zrealizować swoje marzenia.
najbardziej znane pracoholiki

Filmy o pracoholikach

Pracoholizm jest problemem psychologicznym, który pojawia się u osób, które w pełni poświęciły się swoim działaniom i decydują, czy warto poświęcić czas, a w konsekwencji większość życia, które zostało złożone na "ołtarzu" pracy - można zobaczyć i zastanowić się nad tym, oglądając następujące filmy:

 1. "Diabeł ubiera się u Prady" - Miranda - bohaterka grana przez piękną Meryl Streep - próbka despotycznej pracoholińskiej kobiety, która pracuje niestrudzenie. Andrea (Anne Hathaway), nowa pracownica, pracuje dzień i noc, aby zdobyć przyczółek w nowym miejscu i pokazać się godnym. Wkrótce życie osobiste Andrei pęka.
 2. "Social Network" - filmowa biografia o sukcesie młodego przedsiębiorcy Marka Zuckerberga. Ceną sukcesu jest utrata przyjaciół. samotność i popyt ze strony swoich robotników z tego samego ofiarnego pracoholizmu.
 3. "Kramer vs. Kramer" to dobry stary film mówiący, że rodzina jest najważniejszą rzeczą w życiu. Bohater Dustin Hoffman, który całkowicie poświęcił się ukochanemu dziełu, staje w obliczu rzeczywistości: żona opuszcza go, zostawiając sześcioletniego syna.
 4. "Jak stracić przyjaciół i sprawić, że wszyscy się znienawidzą" - tytuł filmu mówi sam za siebie. Ścieżka od nieudanego dziennikarza do szeregów sukcesu dzięki pracoholizmowi, czy bohater taśmy Sydney ucieszy się z tego?
 5. "Wilk z Wall Street". Jeśli jest dużo i dużo pracy, czy spełnią się marzenia?