Uczucie zatłoczenia w uszach jest znane wielu osobom. Najczęściej nieprzyjemne wrażenie pojawia się przy przeziębieniach w okresie jesienno-zimowym. Ale czasami uszy stoją w lecie. Spróbujmy dowiedzieć się, dlaczego wkłada uszy w ogień.

Z punktu widzenia fizjologii poczucie zatkania w uszach jest związane ze strukturą aparatu słuchowego. Trąbka Eustachiusza łącząca ucho środkowe ze środowiskiem zewnętrznym zapewnia wyrównanie ciśnienia w jamie kostnej. Jeśli, z powodu pewnych okoliczności, trąbka Eustachiusza nie poradzi sobie z jego funkcją, ciśnienie w uchu przewyższa ciśnienie zewnętrzne.


Uszy w upale - częste powody

Różnica temperatur

Infekcje ucha mogą wystąpić z powodu nagłej, ostrej zmiany temperatury. Na przykład, gdy osoba opuszcza dom lub biuro, gdzie dzięki klimatyzatorowi utrzymuje się chłodną temperaturę, na gorącą ulicę z suchym powietrzem. Ponadto, niektórzy ludzie są bardzo wrażliwi na wiatr, nawet jeśli jest ciepło.

Woda

Podczas kąpieli w morzu lub jeziorze woda może dostać się do twoich uszu. Aby go usunąć, należy wskoczyć na nogę, przechylając głowę w kierunku uszkodzonego ucha. Następnie oczyść przewód słuchowy suchym bawełnianym wacikiem. Czasami korek siarki, który jest spuchnięty wilgocią, zaczyna się naciskać, powodując uczucie zaduchu. W takim przypadku należy skontaktować się z otolaryngologiem, który bezboleśnie usunie wtyczkę z kanału słuchowego za minutę.

Obrzęk

Uczucie, które kładzie dwoje uszu, często występuje w przypadku alergii, zwłaszcza gdy pyłkowica co zwykle pojawia się wiosną i latem. Jeśli stosujesz krople zwężające naczynia krwionośne i regularnie czyścisz jamę nosową, zatory znikają.

Spadek ciśnienia

Lato to czas podróży, a wielu wybiera samolot, aby dostać się do miejsca. Podczas lotu, gdy nagle ułożone są uszy, prawie co trzeci pasażer samolotu. Wynika to z faktu, że ciśnienie w uchu środkowym nie ma czasu na zmianę i dostosowanie się do otoczenia. Aby pozbyć się dorsza i bolesnego uczucia w locie, zaleca się ssać lizaki, pić kłaść uszy od gorąca małe łyki napojów lub coś do żucia. W niektórych przypadkach podobne uczucie pojawia się podczas poruszania się w metrze lub szybkiej windie.

Szczególne przyczyny zatkania uszu

W rzadkich przypadkach kładzie uszy od ciepła w kąpieli. Przyczyną przeciążenia mogą być przeniesione urazy czaszkowo-mózgowe, nadciśnienie, niedociśnienie , choroba niedokrwienna i problemy z układem sercowo-naczyniowym. W przypadku wystąpienia jakiegoś zjawiska należy skonsultować się z lekarzem i odmówić wizyty w gorącej saunie lub wannie.