Jaskrawa zieleń natychmiast zabija bakterie na skórze i błonach śluzowych, a także tłumi grzyby drożdżakowe Candida. Często rozwiązanie jest utożsamiane z jodem, ale nie jest to prawidłowe. Lek, w przeciwieństwie do jodu, ma działanie antyseptyczne, nie powodując zwiększonego ciśnienia śródmiąższowego, więc "zelenok" nie jest używany do ogrzania określonego obszaru (oskrzela, stóp, itp.).

Lek o określonym kolorze i dużym zestawie właściwości jest z powodzeniem stosowany nie tylko w medycynie, ale także w mikrobiologii medycznej, w przemyśle, w rolnictwie, w chemii analitycznej, a nawet w sztuce.

Skład roztworu

Roztwór zieleni o barwie jasnej można uzyskać wyłącznie za pomocą środków syntetycznych. W zależności od obszaru, w którym lek będzie stosowany, jego składniki są pobierane w innej objętości. Skład brylantowej zieleni lub "Zelenki", stworzonej do celów terapeutycznych, jest następujący (z obliczeniem 100 ml preparatu):

  • jaskrawozielony 1,0 g;
  • alkohol etylowy 60% do 100 ml.

Środek antyseptyczny dostępny jest w szklanych fiolkach o pojemności 10 ml lub 15 ml. Okres trwałości tego leku wynosi dwa lata.

W aptekach można również znaleźć brylantowy zielony w postaci proszku, który należy rozcieńczyć wodą lub płynem. Wymagane stężenie do rozcieńczenia zależy od instrukcji producenta.

Olśniewająco zielony w innych preparatach

Pomimo tego, że genialny zielony jest niezależnym lekiem, który ma wiele użytecznych właściwości, jest również używany do tworzenia innych leków. Wszystkie produkty z tą substancją mają właściwości antyseptyczne.

Płyn Novikova

Lek stosuje się w leczeniu otarć i pęknięć we wszystkich obszarach skóry. Składa się z brylantowego zielonego 20% całkowitej objętości, etanol 96% również 20%, olej rycynowy 50% objętości i kolodium.

Ciecz kukurydziana

Ten produkt medyczny służy do leczenia ran, takich jak sama zielona brylantowa. Preparat składa się z jednej części etanolu 96%, ośmiu części kolodium i 0,01 części jasnozielonej.

Niektóre firmy produkują bakteriobójcze plastry samoprzylepne z impregnacją wymienionych antyseptyków lub te najbardziej ekologiczne, które są stosowane, gdy rana już powstała w miejscu kukurydzy. Tynk bakteriobójczy z impregnacją sprzyja szybkiemu gojeniu.

Toksyczny efekt jaskrawej zieleni

Do użytku medycznego jasnozielony może powodować idiosynkrazę lub reakcję alergiczną w postaci swędzenia lub pokrzywki. W przypadku kontaktu roztworu z błoną śluzową oka pojawia się uczucie dyskomfortu:

  • spalanie;
  • łzawienie;
  • palić (tylko w niektórych przypadkach).
Wskazania do stosowania zieleni brylantowej

Pomimo faktu, że "Zelenka" jest dość powszechnym lekiem, wciąż trzeba wiedzieć, w jakich przypadkach jest naprawdę przydatna. Z zakaźną chorobą oczu, zapaleniem powiek, drobnymi zmianami skórnymi (w tym ranami, niewielkimi oparzeniami, cięciami), wirusowymi chorobami skóry (np. Opryszczką, ospą wietrzną i tak dalej).

Ponadto, zieleń brylantowa służy do smarowania skóry w chorobach skóry, w tym:

Zastosowanie alkoholu z diamentowo-zielonego i wodnego roztworu może być wyłącznie zewnętrzne, a mianowicie do smarowania uszkodzonej skóry. Zastosuj do ran i zadrapań "Zelenka" musi być dwa lub trzy razy dziennie. W przypadku uszkodzenia błony śluzowej konieczne jest użycie preparatu z 1% wodnym roztworem barwnika.