Uczucie "strzelania" do ucha jest dość powszechnym objawem i prawdopodobnie jest znane prawie każdemu. Taki objaw może być pojedynczy, krótkotrwały i pojawiający się sporadycznie, a także towarzyszyć mu ból ucha i inne niewygodne objawy. Dowiadujemy się, jaka może być przyczyna tych zjawisk.

Dlaczego okresowo "strzela" do ucha bez bólu?

Najczęściej ten stan jest wywoływany przez mimowolne szybkie skurcze mięśni ucha środkowego - napinanie i stapedius, które jednocześnie wypychają powietrze. Dlatego wydaje się, że w uszach słychać krótkie głuche strzały.

Inną, mniej powszechną przyczyną takich odczuć może być skurcz mięśni krtani, przyczepiony do rurki słuchowej i mający zdolność gwałtownego obniżania. Z reguły krótkie rytmiczne "pękanie" w tym przypadku występuje podczas połykania śliny.

Jeśli od czasu do czasu ucho strzela bez bólu, nie ma powodu do niepokoju. Ale jeśli takie odczucia zaczynają nabierać regularnego charakteru, warto skontaktować się z otolaryngologiem.

Dlaczego "strzela" do ucha z bólem?

Główną przyczyną bólu ucha przy "strzelaniu" jest zapalenie ucha środkowego, charakteryzujące się zwiększonym ciśnieniem i gromadzeniem się płynu w tej części narządu słuchu z powodu niedrożności trąbki Eustachiusza. Rzadziej objawy te występują w stanach zapalnych ucha wewnętrznego, ucha zewnętrznego i innych chorób otolaryngologicznych:

  • zapalenie wyrostka sutkowego;
  • Eustachitis ;
  • zapalenie zatok;
  • zapalenie migdałków itp.

Zjawisko to często występuje podczas lub po locie w samolocie, kiedy następuje nagła zmiana ciśnienia zewnętrznego.

Inne przyczyny mogą dotyczyć ciał obcych w uchu, penetracji wody, urazów słuchu. Ponadto, strzelaj i boli w uchu może z powodów niezwiązanych z patologii ENT, na przykład, gdy: