Nudności są objawem różnych chorób. Jeśli po posiłku ciągle mdłości, radzimy poddać się badaniu lekarskiemu. Przede wszystkim warto sprawdzić stan układu pokarmowego, którego choroby są główną przyczyną nudności. Należy jednak pamiętać, że nudności nie zawsze wiążą się z chorobami przewodu pokarmowego.

Najczęstsze przyczyny nudności po jedzeniu

Skargi, które po zjedzeniu chorego i bolesnego żołądka, nie należą do rzadkości. Uczucie dyskomfortu po jedzeniu jest zlokalizowane w części nadbrzusza i w dolnej części gardła. Czasami po wymiotach dochodzi do niekontrolowanego uwolnienia treści żołądka Przyczynami nudności po jedzeniu mogą być:

 • zapalenie żołądka, zapalenie żołądka i jelit;
 • wrzód trawienny i wrzód dwunastnicy;
 • zapalenie dróg żółciowych, kamica żółciowa;
 • zapalenie trzustki;
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego;
 • zapalenie dwunastnicy;
 • zapalenie wątroby i marskość wątroby;
 • dysbakterioza;
 • łagodne i złośliwe nowotwory żołądka;
 • zapalenie wyrostka robaczkowego.

W ostrych i przewlekłych chorobach układu trawiennego, nudności, zwykle natychmiast po jedzeniu. Według niektórych znaków można wyróżnić chorobę:

 1. Na zapalenie żołądka Oprócz nudności, pacjent ma odbijanie z siarkowodoru (zgniłe jaja), wzdęcie brzucha i zwiększone wydzielanie śliny.
 2. Zgaga, zaparcia, ból nocny i powikłania krwotoczne są charakterystyczne dla owrzodzenia.
 3. Kiedy zapalenie pęcherzyka żółciowego odczuwa ból w prawym podżebrzu i za mostkiem, w jamie ustnej pojawia się metaliczny smak i gorycz, co powoduje odbijanie powietrza.
 4. W przypadkach chorób wątroby, gorączki, zażółcenia skóry i twardówki oka obserwuje się utratę wagi.
 5. Zapalenie trzustki powoduje ból serca, podobnie jak w przypadku dławicy piersiowej. Ponadto pacjent cierpi na biegunkę.
 6. Choroba kamieni żółciowych objawia się w postaci wzdęcia i odbijania.
 7. Dysbakterioza charakteryzuje się wzdęciami i zaburzeniami stolca.

Głównym objawem zatrucia pokarmowego są również nudności i wymioty. Takie poważne toksyczne i zakaźne choroby, takie jak:

chory natychmiast po jedzeniu Inne powody

Prowokuje mdłości przy niektórych lekach i spożywaniu napojów alkoholowych. Gastroenterolodzy zauważają, że lekkie uczucie mdłości po jedzeniu może być objawem inwazji robaków. W niektórych przypadkach nudności występują z zaburzeniami nerwowymi, doświadczającymi stresującej sytuacji.

Przyczyną nudności niepatologicznej jest ciąża. Bardzo często kobiety, zwłaszcza w pierwszym trymestrze po jedzeniu, czują się chore, czasami z bólem brzucha.