Zapalenie błony śluzowej żołądka jest najczęstszą chorobą, która dotyka ludzi w każdym wieku. Około 50% populacji naszej planety cierpi na tę chorobę. Nie jest to zaskakujące, ponieważ zapalenie żołądka jest chorobą przewodu żołądkowo-jelitowego, a codzienna dieta przeciętnej osoby pozostawia wiele do życzenia.

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest stanem zapalnym błony śluzowej ścian żołądka, co powoduje naruszenie w funkcjonowaniu całego układu pokarmowego. Współczesna medycyna rozróżnia dwa główne typy zapalenia błony śluzowej żołądka: przewlekłą i ostrą. Rozważ bardziej szczegółowo każdy widok.


Ostre zapalenie błony śluzowej żołądka

Każda osoba, która odżywia się nieprawidłowo i nieregularnie, jest dotknięta tą chorobą. Głównymi przyczynami ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka są:

  • niezdrowa dieta;
  • zatrucie pokarmowe;
  • zatrucie narkotykami;
  • choroba zakaźna;
  • zaburzenie metaboliczne.

Pierwsze objawy ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka pojawiają się dość szybko. Jedzenie zbyt tłustych, smażonych lub pikantnych pokarmów na ostre zapalenie błony śluzowej żołądka natychmiast prowadzi do bólu żołądka. Osoba cierpiąca na tę chorobę może doświadczać przeludnienia w żołądku, osłabienie, nudności, biegunkę. Kolor języka staje się biały, a skóra staje się blada. Jeśli pojawi się którykolwiek z powyższych objawów choroby, należy skonsultować się z lekarzem. W zależności od objawów ostrego nieżytu żołądka lekarz zaleci leczenie.

Przewlekłe zapalenie żołądka

Podczas tej choroby śluzówka ścianek żołądka jest w ciągłym procesie zapalnym. Przewlekła postać zapalenia żołądka charakteryzuje się okresami zaostrzenia i regresji. Pojawienie się przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka jest konsekwencją nieutwardzonego ostrego nieżytu żołądka. Przyczyną przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka są:

  • nadużywanie alkoholu;
  • szkodliwe warunki pracy;
  • choroby narządów wewnętrznych (zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie okrężnicy);
  • przyjmowanie leków, które działają drażniąco na organizm.

Główne objawy zaostrzenia przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka: zgaga, ból brzucha, wymioty, nieprzyjemny smak w jamie ustnej. W przewlekłym zapaleniu błony śluzowej żołądka narusza się wiele funkcji układu trawiennego, błona śluzowa ścian żołądka ulega zniszczeniu. W tym procesie zapalenia i destrukcji często występuje przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, postać zapalenia błony śluzowej żołądka, w którym zanik żołądka zanika i przestaje funkcjonować. Objawami zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka są: ból brzucha, utrata apetytu, senność i zwiększone zmęczenie.

Лечение хронический гастрит

W okresach zaostrzenia przewlekłej postaci zapalenia żołądka może wystąpić zapalenie żołądka o zwiększonej kwasowości, którego objawami są silny ból i zaparcia. Zapalenie błony śluzowej żołądka o wysokiej kwasowości jest krokiem w kierunku owrzodzenia. W żadnym przypadku nie należy opóźniać leczenia przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, ponieważ przedłużająca się bezczynność może prowadzić do pojawienia się owrzodzenia.

Jeśli poczujesz jakiekolwiek objawy zapalenia błony śluzowej żołądka lub brzucha, nie powinieneś sam się leczyć. Szybkie leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka jest najbardziej skuteczne. Osoba cierpiąca na zapalenie błony śluzowej żołądka powinna regularnie poddawać się pełnej ocenie ciała, aby uniknąć powikłań.

Leczenie jakiejkolwiek postaci zapalenia żołądka powinno być złożone. Zgodność ze ścisłą dietą jest jednym z ważnych warunków do wyzdrowienia. Zdrowe, bogate w witaminy, dobre odżywianie pomoże przywrócić trawienie w organizmie. Nie mniej ważna jest odmowa alkoholu i palenia. Zgodność z tymi prostymi zasadami i szacunek dla własnego ciała to najszybsza droga do odzyskania.