Zazwyczaj gorycz w jamie ustnej pojawia się rano i najczęściej u osób powyżej 40 roku życia. Przyczyną mogą być zarówno związane z wiekiem zmiany w kubkach smakowych, jak i poważne choroby narządów wewnętrznych.

Przyczyny stałej goryczy w jamie ustnej

Przede wszystkim należy szukać przyczyn nierozwiązanej goryczy w jamie ustnej z naruszeniem wątroby i pęcherzyka żółciowego. Oto główne choroby, którym towarzyszy uczucie gryki w języku:

  1. Choroby dróg żółciowych. Wątroba wytwarza żółć, która w razie potrzeby wchodzi do dwunastnicy i sprzyja trawieniu. Ale z różnych powodów, czasami dochodzi do naruszenia wątroby i pokrewnych narządów, w wyniku czego gorycz w jamie ustnej staje się wyraźnym objawem zaburzeń.
  2. Zapalenie pęcherzyka żółciowego. Gdy zapalenie pęcherzyka żółciowego pojawia się nie tylko uczucie goryczy w jamie ustnej, ale także dyskomfort w podbrzuszu, suchość w ustach , gorączka i inne nieprzyjemne objawy przedmiotowe i podmiotowe.
  3. Niestrawność żołądka. Trudności w trawieniu z powodu nieprawidłowej czynności żołądka powodują uczucie pełności w żołądku nawet po niewielkiej porcji jedzenia, wtedy w ustach pojawia się gorzki smak. Stanowi towarzyszy gaz, wzdęcia, zapach z ust, utrata apetytu.
  4. Giardiasis. Połknięcie pasożyta lamblia powoduje rozerwanie jelita cienkiego, które objawia się obrzękiem, bólem, goryczką w jamie ustnej, dudniące w żołądku , szybkie zmęczenie i zmniejszony apetyt.
  5. Wysoki poziom glukozy we krwi. Jeśli oprócz odczuwania goryczy zauważysz spadek ostrości widzenia, zmniejszenie pocenia, stałe gorące stopy i dłonie, uporczywa goryczka w ustach najprawdopodobniej masz podwyższony poziom cukru. W takim przypadku leczenie stałej goryczy w jamie ustnej powinno rozpocząć się od wizyty u endokrynologa.
  6. Choroby jamy ustnej - zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł. Czasami jest to reakcja ciała na nowe wypełnienia lub protezy.

Stała gorycz w ustach - co robić?

Kompleksowe badania lekarskie pomogą zrozumieć przyczyny stałej goryczy w jamie ustnej i zalecą właściwe leczenie. Nie należy samoleczenia, ponieważ sam nie zawsze jesteś w stanie dokładnie określić chorobę i jej stadium.