Przynajmniej raz w życiu, ale wszyscy musieli zmierzyć się z nieprzyjemnym dudnieniem w żołądku. Zgodnie z prawem podłości pojawia się w najbardziej nieodpowiednim momencie. Szemrzące i warczące dźwięki sprawiają, że ludzie się rumienią i zawstydzają. W tym przypadku nikt nawet nie myśli o tym, co może wywołać dudnienie w żołądku. W rzeczywistości różne czynniki mogą powodować dziwne dźwięki. A niektóre z nich są wyjątkowo niepożądane, aby je zaniedbać.

Przyczyny ciężkiego i częstego dudnienia w żołądku

Trawienie pokarmów jest dość skomplikowanym procesem. Aby pokarm się rozpadł i zamienił się w składniki odżywcze dla organizmu, żołądek uwalnia specjalne soki trawienne. Ciągle mieszany, jedzenie rozbija się o wiele wydajniej. A mieszanie odbywa się ze względu na stałą redukcję ściany jelita i żołądka - perystaltykę. Żołądek wykonuje te czynności, niezależnie od tego, czy w środku jest pokarm, czy nie.

Najczęstszą przyczyną dudnienia w żołądku po lewej i prawej stronie jest głód. Ruch na pusty żołądek soków, gazów i powietrza, regularne wchodzenie do środka w wystarczająco dużych ilościach i wywoływanie nieprzyjemnych dźwięków. Najczęściej takie dudnienie pojawia się rano. I dopóki przynajmniej niewielka ilość jedzenia nie dotrze do żołądka, dźwięk nie zniknie.

Inne przyczyny głośnego dudnienia w żołądku są następujące:

 1. Głośne, charakterystyczne dźwięki z brzucha można usłyszeć również przy przejadaniu. Zwłaszcza jeśli dana osoba nie jadła przez dłuższy czas.
 2. Negatywny wpływ na organizm wpływa na spożywanie ciężkich pokarmów. Trawienie żołądka jest dość trudne. Perystaltyka jest wzmocniona, dudniący dźwięk staje się głośniejszy i wyraźniejszy. Najbardziej niebezpiecznymi produktami są rośliny strączkowe, chleb żytni, słodycze, kapusta. Ponadto przyczyniają się do powstawania gazu.
 3. Czasami przyczyną dudnienia i wzdęć są inwazje pasożytnicze. Pospiesz się, aby zabrzmieć alarmem w tych przypadkach nie jest tego wart. Obecność niektórych pasożytów w ciele jest uważana za całkowicie normalne zjawisko.
 4. U niektórych pacjentów żołądek wydaje dudnienie w wyniku zaburzeń krążenia. Dzieje się tak na tle blokowania naczyń krwionośnych i niewystarczającego dopływu krwi do żołądka.
 5. Dudnienie może być konsekwencją silnej radioterapii w okolicy brzucha.
 6. Zdarza się również, że żołądek wytwarza głośne nieprzyjemne dźwięki podczas stresu, emocjonalnego przeciążenia, niepokoju.

Przyczyny odbijania się i dudnienia w żołądku

Przyczyną częstych odbić i dudnienia w jamie brzusznej są często takie choroby, jak:

 • dysbakterioza;
 • nadmierna ekspansja jelit;
 • biegunka;
 • Choroba Leśniowskiego-Crohna ;
 • alergie pokarmowe;
 • choroba zakaźna jelit;
 • wrzodziejące zapalenie okrężnicy;
 • krwawienie z żołądka ;
 • przepuklina;
 • guzy;
 • uszkodzenia mechaniczne i obrażenia;
 • problemy neurologiczne.

Przyczyny stałego dudnienia w brzuchu u kobiet w ciąży

Nawet te kobiety, które wcześniej nie miały absolutnie żadnych problemów z trawieniem, napotykają na regularne problemy podczas ciąży. silne dudnienie w żołądku przyczyny wzdęcia i nieustanne dudnienie. Istnieje kilka wyjaśnień tego zjawiska:

 1. W ciele kobiety w czasie ciąży uwalnia się specjalny hormon, który rozluźnia mięśnie gładkie.
 2. W późniejszych stadiach ciąży jelita nieznacznie się przemieszczają w jamie brzusznej, ale nawet to nie chroni przed naciskiem szybko rosnącej macicy.
 3. Zwyczaje żywieniowe również odgrywają ważną rolę. Kobiety w ciąży wolą nie ograniczać się do jedzenia, mieszając czasami całkowicie niezgodne produkty. Z tego powodu powstaje gaz i dochodzi do głośnego dudnienia.