Prawidłowy poziom cukru we krwi faktycznie pokazuje ilość glukozy. Jest to uniwersalna energia, która zapewnia funkcjonowanie narządów, w tym mózgu. Ten drugi do jego funkcjonowania nie może używać żadnych substytutów tego węglowodanu.

Glukoza - co to jest?

Zdolność do pracy całego organizmu zależy bezpośrednio od glukozy. Jeśli w krwi brakuje tego składnika, tłuszcze zaczynają się rozkładać. Dlatego ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jaki poziom cukru we krwi jest uważany za normę i nawet nie trzeba go testować palcem. Jednym z produktów rozpadu są ciałka ketonowe, które są uważane za szkodliwe dla mózgu i całego ciała. Mogą powodować osłabienie senność lub uczucie mdłości - wszystko jest uważane za stan acetonemiczny.

Glukoza jest w ciele przez pokarm. Jedna część, dostanie się do żołądka, natychmiast porzuca energię, aby utrzymać wydajność. Resztę przekształca się w glikogen. Kiedy organizm potrzebuje tego składnika, wytwarza się specjalne hormony, które przekształcają go w glukozę.

Rozporządzenie w sprawie glukozy

Cukier jest redukowany przez insulinę. Powstaje w trzustce. Ale zwiększenie ilości glukozy pomoże:

 1. Glukagon Jest również wytwarzany przez trzustkę i reaguje, gdy poziom cukru we krwi spada poniżej średniej lub szybkości właściwej dla organizmu.
 2. Pęd adrenaliny . Hormon zsyntetyzowany w nadnerczach.
 3. Glukokortykoidy.
 4. "Zespołowe" hormony, które pojawiają się w mózgu.
 5. Hormonopodobne substancje, które również zwiększają ilość glukozy.

Diagnozowanie stanu

Aby określić ten wskaźnik, krew jest przekazywana w laboratorium. Przed zabiegiem nie wolno jeść przez dziesięć godzin. Nawet nie pij wody, nie wspominając o herbacie czy kawie. Pożądane jest również dobre spanie. Ważne jest, aby brać pod uwagę ostre choroby zakaźne. Najczęściej w okresie choroby krew nie jest sprawdzana.

Po posiłku poziom cukru we krwi na czczo wynosi 3,3-5,5 mmol / li 4-7,8 mmol / l. Jeśli uzyskane dane nie mieszczą się w ramach - alarmujący znak, po którym trzeba skonsultować się z lekarzem. Ważne jest, aby pamiętać, że normy glukozy u przedstawicieli silnej i słabej połowy są takie same.

Jak określić dokładny wskaźnik cukru?

Zwykle ta krew jest pobierana na pusty żołądek. Chociaż ta metoda jest już od dawna stosowana na całym świecie, wciąż ma swoje wady:

 1. Poziom glukozy jest obecnie pokazany. Okazuje się, że osoba może być testowana co najmniej co tydzień i za każdym razem za każdym razem będzie inna ilość cukru we krwi.
 2. Pacjent może obudzić się ze zwiększoną ilością glukozy w organizmie. Jeśli, powiedzmy, zdecyduje się iść do centrum przez pół godziny, wskaźnik ten zostanie przywrócony do normalnego poziomu.
 3. Pacjent może mieć wysoki poziom cukru przez długi czas. W jakiś sposób będzie mógł przywrócić normalne wskaźniki (po kilku dniach pracy na świeżym powietrzu). Analizy pokażą, że wszystko jest w porządku, chociaż nie jest to prawdą.

Należy zauważyć, że poziom cukru we krwi w cukrzycy również się różnią. Na przykład, przy oddawaniu krwi na pusty żołądek liczby 5,0-7,2 mmol / l będą wskazywane w analizach, a po jedzeniu 7,8-10,0 mmol / l.

Ważne do zapamiętania

poziom cukru we krwi jest normalny

Jest kilka funkcji, które każdy powinien znać:

 1. Stawki cukru u dorosłych mężczyzn i kobiet nie różnią się.
 2. Wskazane jest, aby stale monitorować ilość glukozy w organizmie i utrzymywać ją na wymaganym poziomie.
 3. W czasie ciąży musisz przejść program wykazujący tolerancję na cukier.
 4. W wieku 40 lat zaleca się wykonanie badania krwi na obecność hemoglobiny co trzy lata.