Zapalenie jelit w jelicie grubym występuje najczęściej u mężczyzn w okresie od 40 do 60 lat, a u kobiet w wieku od 20 do 60 lat. Ta choroba objawia się zapaleniem okrężnicy z powodu niewłaściwego trawienia. Objawy zapalenia okrężnicy są bardzo wyraźne, a leczenie z reguły wymaga natychmiastowego działania.

Objawy jelita grubego

Zgodnie z jego przebieg choroba dzieli się na dwie formy: przewlekłą i ostrą.

  1. Ostre zapalenie jelita grubego jelita jest wyraźne: osoba odczuwa silny ból w jamie brzusznej o ostrym charakterze, nudności i ogólne osłabienie. Pacjent często wymaga wypróżnienia, występuje rozdęcie brzucha.
  2. Przewlekłemu zapaleniu jelita towarzyszy okresowe wygaśnięcie objawów ostrej postaci. Osoba czuje ciężar w jamie brzusznej, ściskając. Po wypróżnieniu ból znika, ale w rzadkich przypadkach może utrzymywać się przez kilka godzin po opróżnieniu.

Przy długim przebiegu choroby i braku leczenia osoba stale odczuwa zmęczenie, ma asteniczną budowę ciała.

Przyczyny jelitowego zapalenia jelita grubego

Najczęściej rozwija się zapalenie okrężnicy z powodu problemów trawienia: niedostateczna fermentacja, zaburzenia wydalania soku żołądkowego, problemy z chololem.

W zależności od tego, co powoduje zapalenie okrężnicy, lekarze stworzyli klasyfikację etiologii choroby:

  1. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego spowodowane jest głównie dziedzicznością i różnymi chorobami autoimmunologicznymi. Również wrzodziejące zapalenie jelita grubego może powodować zakażenie, które dostaje się do organizmu wraz z pożywieniem.
  2. Zakaźne zapalenie jelita grubego ma wyraźny obraz i, z reguły, nie powoduje żadnych domysłów w identyfikacji przyczyny, ponieważ wywołuje ją patogenna mikroflora: paciorkowiec, gronkowiec, czerwonka, E. coli.
  3. Niedokrwienne zapalenie jelita grubego występuje, gdy doszło do aorty, która dostarcza krew do okrężnicy. Takie zapalenie jelita grubego może wystąpić, gdy miażdżyca .
  4. Toksyczne zapalenie jelita grubego występuje w przypadku zatrucia truciznami lub przedawkowania narkotyków.
  5. Promieniowanie zapalenia jelita grubego objawia się chorobą popromienną.

Jak leczyć zapalenie jelita grubego jelita?

Leczenie zapalenia okrężnicy powinno być złożone, co oznacza stosowanie różnorodnych narzędzi, które eliminują objawy i przyczynę choroby.

Leczenie można podzielić na dwie części: główna część - za pomocą leków, a także dodatkowo, tam gdzie stosowane są środki ludowe.

Wątpliwości, że zioła i naturalne składniki mogą pozytywnie wpływać na stan, nie, ale często wyleczyć zapalenie okrężnicy tylko przy pomocy bulionów jest niemożliwe.

Leczenie jelita grubego z lekami

Pierwszymi lekami przyjmowanymi w jelita grubego z ostrym bólem są leki przeciwbólowe oraz te, które łagodzą skurcze. Noshpa, Spazmalgon i ich analogi.

Antybiotyki w jelitowym zapaleniu jelita grubego są przepisywane, jeśli pacjent jest zarażony infekcją. W takim przypadku lekarz wybiera lek, który jest minimalny, aby zaszkodzić ciału. Faktem jest, że często występuje zapalenie okrężnicy z powodu upośledzonej mikroflory jelitowej, której stan pogarsza się podczas przyjmowania antybiotyków. Dlatego przepisując te leki, lekarz musi przepisać lek, który promuje rozprzestrzenianie się pożytecznych bakterii w jelicie.

Aby znormalizować stolce, lekarz przepisuje środki przeczyszczające oparte na laktulozie. Leczenie jelita grubego za pomocą środków ludowej lub leki przeciwbiegunkowe (na przykład loperamid).

Ważnym czynnikiem w odzyskiwaniu jest także przestrzeganie przepisów. diety № 4а .

Leczenie jelita grubego za pomocą środków ludowej

Zioła z jelitowym zapaleniem okrężnicy są stosowane w celu poprawy pracy trawienia: w tym celu codziennie z dużą porcją pobiera się herbatę z rumiankiem i miętą. Zioła te przyczyniają się do usunięcia procesu zapalnego. W przypadku zaparcia pacjentowi zaleca się przyjmowanie 1 raz dziennie soku z gęsi Potentilla i 1 łyżki. l W przypadku biegunki koneserzy tradycyjnej medycyny zalecają picie bulionów z jagód i kory dębu.