Zmiany rozsiane w mięśniu sercowym są wnioskami, które zostały wykonane po dodatkowych badaniach diagnostycznych, takich jak echokardiografia (echokardiografia - USG serca) i elektrokardiografia (EKG). To nie jest choroba. Wniosek pokazuje tylko, że niektóre zmiany zostały stwierdzone w mięśniu sercowym (mięśniu sercowym).

Przyczyny rozlanych zmian w mięśniu sercowym

Zmiana charakteru rozproszonego mięśnia sercowego występuje głównie:

 • z powodu naruszenia metabolizmu soli wodnej;
 • w chorobach zapalnych mięśnia sercowego ( zapalenie mięśnia sercowego );
 • w wyniku rozwoju tkanki łącznej w miejsce włókien mięśnia sercowego.

Przyczynami zmian rozproszonych mogą być również niektóre leki i ciężki wysiłek fizyczny. Czasami umiarkowane, rozproszone zmiany w mięśniu sercowym występują po chorobach, które równomiernie atakują mięsień sercowy, to znaczy, że choroba atakuje jednocześnie przedsionki i przegrody międzykomorowe oraz komory.

Oznaki i diagnoza uszkodzenia mięśnia sercowego

Objawy rozproszonych zmian w mięśniu sercowym są dość zróżnicowane. Przy takich zmianach mięśnia sercowego występuje:

 • duszność ;
 • tachykardia;
 • hipergenitalizm;
 • przerost komórek;
 • przekrwienie żylne;
 • słabość.

Aby ustalić obecność rozproszonych zmian metabolicznych lub dystroficznych w mięśniu sercowym, możliwe jest jedynie za pomocą EKG i echo-KG. Najczęściej jednak zmiany nie mają żadnych szczególnych cech, więc możliwe jest postawienie ostatecznej diagnozy (np. Dystrofia mięśnia sercowego lub zapalenie mięśnia sercowego) dopiero po zbadaniu pacjenta i uzyskaniu wyników dodatkowych badań. Ale EKG i echo-KG są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zobaczyć dokładnie, jakie zmiany pojawiły się w mięśniu sercowym - rozproszone lub ogniskowe.

Na EKG, rozproszone zmiany w mięśniu sercowym są rejestrowane absolutnie we wszystkich odprowadzeniach, a zmiany ogniskowe - tylko w 1-2 odprowadzeniach. Również na EKG są zawsze wyraźnie widoczne zaburzenia rytmu, oznaki przerostu i przewodzenia serca. Na echo-KG widać zmiany w echogeniczności w tkance mięśnia sercowego. Dzięki tej ankiecie możesz zidentyfikować:

 • ekspansja różnych części serca;
 • przerost mięśnia sercowego;
 • pośrednie oznaki pogorszenia kurczliwości mięśnia sercowego.

Leczenie rozproszonych zmian w mięśniu sercowym

Jeśli umiarkowane lub wyraźne rozlane zmiany w mięśniu sercowym są konsekwencją pewnej poważnej patologii w ciele, leczenie natychmiast będzie ukierunkowane na wyeliminowanie przyczyny pojawienia się zmian. Od leków pacjent musi przyjmować hormony kortykosteroidowe, które działają antyalergicznie. Czy pacjent ma bezpośrednie lub pośrednie objawy niewydolności serca? Glikozydy nasercowe są również stosowane w leczeniu rozproszonych zmian w mięśniu sercowym. Jeśli pacjent ma obrzęk, stosuje się również różne leki moczopędne. Dodatkowo, każdemu pacjentowi przypisuje się witaminy, kokaroksylazę, środki poprawiające metabolizm i ATP.

zaznaczone rozproszone zmiany w mięśniu sercowym

W przypadku zmian dyfuzyjno-dystroficznych w mięśniu sercowym konieczne jest leczenie przeciwzapalne i antybiotykoterapia. W ciężkich przypadkach wykonuje się operację - wszczepienie stymulatora mięśnia sercowego.

Podczas leczenia zmian, ćwiczenia są ograniczone. Ponadto, pacjentowi nie wolno pić alkoholu i zaleca się przestrzeganie diety. Konieczne jest wykluczenie zbyt ostrych i tłustych potraw. Wszystkie spożywane pokarmy powinny być łatwo trawione i nie powodować obrzęków jelit. To na przykład produkty mleczne, warzywa lub gotowane ryby. Ilość cieczy i soli jest ograniczona do minimalnego standardu.