Pieprz, podobnie jak pomidory i ogórki, uprawiany jest najczęściej przez sadzonki . Jest to bardzo ważny proces, ponieważ zależy od niego przyszłe zbiory. Aby uzyskać silne i zdrowe sadzonki papryki, musisz wiedzieć, jak właściwie dbać o nią. Ale nawet jeśli stworzysz doskonałe warunki wzrostu dla roślin, mogą mieć problemy. Najczęściej ogrodnicy mają do czynienia z faktem, że papryka słodka suszy i zwija górne liście. W tym artykule postaramy się znaleźć przyczyny tego i jak sobie z tym poradzić.

Dlaczego liście zwijają się w słodką paprykę?

Istnieją trzy główne przyczyny, które powodują deformację liści w papryce słodkiej:

  • nierównomierny wzrost różnych części arkusza;
  • niedobór glebowy niezbędnych pierwiastków śladowych;
  • porażka przez szkodniki.

Większość tych problemów występuje w sadzonkach. W zależności od tego, co spowodowało zawijanie się arkuszy w pieprzu, istnieją różne opcje tego, co należy zrobić. W przeciwnym razie powstałe sadzonki będą słabe i nieopłacalne.

Jak poradzić sobie z problemem skręcenia liści papryki?

Najbardziej nieszkodliwą przyczyną jest nadmiernie szybki wzrost żyły centralnej w porównaniu z szybkością powiększania się blaszki liściowej.

Również ogrodnicy uprawiający pomidory często stają w obliczu tego problemu. Może to być spowodowane brakiem światła słonecznego i wysokiej temperatury. W tym przypadku nie trzeba nic robić, aby liście wyglądały normalnie. Z czasem stanie się to samo. Jeśli sadzonki są uprawiane w pomieszczeniu, możliwe jest zorganizowanie dodawania roślin i ogrzewania.

Po porażce z pieprzami takich szkodników jak przędziorków i mszyc, skręcaniu towarzyszy:

  • pojawienie się pajęczyn między liśćmi;
  • zażółcenie płytki liściowej całkowicie lub zabarwione.

Walka z tymi nieproszonymi gośćmi jest zalecana przez ludowe środki zaradcze, aby nie zepsuć przyszłych zbiorów. Istnieje kilka sprawdzonych opcji:

  1. Nalewka z cebuli. Na 1 l wody bierzemy 1 szklankę skórki. Domagaj się 24 godzin i spryskuj co 5 dni.
  2. Roztwór czosnku i mniszka lekarskiego. Będziesz potrzebował każdego składnika w szklance w stanie podstawowym. Wymieszaj je i dodaj 1 łyżkę do mikstury. l płynny miód, a następnie wlać 10 litrów wody. Pozwól mu parzyć przez 3 godziny i możesz przetworzyć paprykę.

Ponadto larwy żyjące w glebie i żywiące się korzeniami roślin mogą powodować zwijanie liści. Pomoc może podlewać ziemię roztworem nadmanganianu potasu. Jeśli chcesz szybko i pieprz zwinięty w kłębek w końcu pozbyć się szkodników, wtedy trzeba przeprowadzić leczenie środkami owadobójczymi (na przykład: Aktara lub Bi-58).

Nie znajdując oznak bycia na szkodnikach roślin, możemy powiedzieć, że deformacja nastąpiła, ponieważ nie ma potasu. Jeśli liście pieprzu z tego powodu są skręcone, może to doprowadzić do rozwoju choroby. Rozwiązanie tego problemu jest możliwe tylko poprzez przeprowadzenie dodatkowego nawożenia, które wypełni podaż niezbędnego pierwiastka w glebie.

Jako nawóz do pieprzu można użyć azotanu potasu (2 łyżki stołowe na 10 litrów wody, wodę w ilości 500 ml na krzew) lub zwykłego popiołu drzewnego (125 g na roślinę). Należy pamiętać, że po nałożeniu popiołu na popiół należy dobrze podlać garnek, a przy użyciu saletry należy nawilżyć glebę przed zastosowaniem nawozu.

Aby uniknąć zawijania liści w pieprzu, zaleca się dezynfekcję gleby jako środek zapobiegawczy, w tym celu podlewać go słabym roztworem nadmanganianu potasu lub wrzącej wody lub nasion, ogrzewając je przez 48 godzin na baterii lub piecu.