Ogórek jest plonem, który rośnie prawie na każdym ogrodniku na własnej ziemi. Ktoś woli natychmiast zasiać nasiona w otwartym terenie w przygotowanych otworach, a ktoś pilnie sadzi sadzonki na parapecie, a dopiero potem sadzi się je w ziemi. I już na tym etapie czasami mamy do czynienia z tym, że z jakiegoś powodu liście sadzonek ogórka wysychają.

To raczej nieprzyjemne, aby spotkać się z tym na samym początku podróży, zwłaszcza jeśli daty sadzenia są ściśnięte i nie ma czasu na wyhodowanie nowych sadzonek. Możesz spróbować poradzić sobie z sytuacją i uratować okruchy.


Co jeśli siewki ogórka wysuszyły liście?

Jeżeli sadzonki są ogólnie słabe i kruche, z suchymi końcami, może to oznaczać, że początkowo nasiona były słabe i niskiej jakości. W tym przypadku, niestety, trzeba zacząć od nowa. Nic dobrego nie przyjdzie z takiej sadzonki. Pospiesz się, aby ponownie wysiewać ogórki, tylko kupując nowe nasiona, upewnij się, że są dobre i nie zawiodą cię.

Drugim powodem jest niewłaściwa ziemia. Istnieje kilka wariantów składu gleby na ogórki:

  • torf, próchnica, gnicie trocin (2: 2: 1) z dodatkiem popiołu drzewnego, mocznika, superfosfat i siarczan potasu;
  • soddy humus lub kompost (1: 1) z dodatkiem popiołu drzewnego, superfosfatu i siarczanu potasu;
  • torf , próchnica, trociny, piasek, dziewanna (6: 1: 1: 1: 1);
  • mielona ziemia, torf, próchnica, stare trociny (1: 1: 1: 1).

Prawdopodobnie twoje sadzonki nie pasują do gleby lub nie mają wystarczającej ilości składników odżywczych. Spróbuj go zmienić, ostrożnie przesadzając kiełki.

Przyczyną suchych liści może być niewłaściwe nawadnianie. Może także powodować uszkodzenie zarówno niewystarczającego jak i nadmiernego poziomu wilgotności gleby. Wśród innych powodów, dla których końce ogórka liści suche i nie rosną - niezgodność z temperaturą, niewystarczającą wilgotność powietrza, niedostateczne oświetlenie, obecność przeciągu, a także szkodników w glebie i na liściach.

Aby rozwiązać problem, musisz przestrzegać wszystkich wymagań rosnących sadzonek. W przypadku szkodników konieczne jest przeszczepienie sadzonek na nowy grunt lub wodę (spryskiwanie) odpowiednimi preparatami.

Dlaczego ogórki mają suche liście?

Jeśli chcesz zbierać plony bez wychodzenia z domu, wyhodować ogórki na parapecie i nagle zauważyć, że ich liście wysychają, musisz podjąć natychmiastowe kroki w celu ratowania roślin.

Niektóre szkodniki mogą prowadzić do chorób ogórków. Na przykład mszyce, która jest przynoszona wraz z glebą i doniczkami do sadzenia. Liście uszkodzone przez owady, suche, zwijają się, opadają kwiaty i cała roślina stopniowo umiera. Jak tylko zauważysz mszyce na swoich roślinach, posyp je cebulkami, cebulką, phosbecidem lub czosnkiem.

Muchy kiełkujące, szary owad z paskiem na brzuchu i larwy są białe, mogą uszkodzić roślinę. Przychodzą zimą dlaczego ogórki suszą liście glebę, a następnie przenikają do nasion i łodyg sadzonek, prowadząc do ich śmierci. Przed posadzeniem nasion, gleba musi zostać zdezynfekowana, a jeśli larwy zostaną znalezione podczas wzrostu, gleba musi zostać całkowicie wymieniona.

Powodem, że ogórki na parapecie suchych liści może być zgnilizna korzeni - choroba grzybicza. Gnicia korzeni prowadzi najpierw do suszenia liści, a następnie do całkowitego zniszczenia rośliny. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać reżimu temperatury gleby, podlać ją w temperaturze pokojowej i unikać nadmiernego zwilżania lub suszenia gleby. Jeśli nie można uniknąć zgnilizny, musisz wylać ziemię do pojemnika, aby utworzyć dodatkowe korzenie przybyszowe.