Często ogrodnicy obserwują, jak liście czerwonej porzeczki stają się czerwone, pokrywają się spuchniętymi obszarami, a następnie koagulują i stopniowo zanikają. Zjawisko to jest raczej nieprzyjemne, a częściej wiąże się nie z chorobą, ale raczej staje się wynikiem żywotnej aktywności pasożytów - mszycy żółciowej. Kolejny powód - rozwój antraknozy choroby grzybiczej. Dowiedzmy się, co zrobić, jeśli teraz i teraz porzeczka pojawiają się czerwone liście.

Jak leczyć czerwone plamy na liściach porzeczki?

Jeśli przyczyna w galusowatych mszycach, które osiedlają się na odwrotnej stronie liścia i odżywiają się jej sokami, trzeba walczyć nie tylko z nią, ale także z jej handlarzami - mrówkami ogrodowymi. Można to zrobić na wiele sposobów:

  • mszyce można zniszczyć wodą z mydłem, naparem z cebuli lub preparatem Strela;
  • mrówki wypędzane są z ogrodu z przygotowaniami "Obrońca ogrodu", "Fufanon", a ty możesz także sproszkować krzaki cynamonem lub pyłem tytoniowym;
  • aby przyciągnąć biedronki, które jedzą mszyce, musisz sadzić jasne kwiaty obok porzeczki.

Istnieje również kilka sposobów radzenia sobie z sytuacjami, w których na liściach porzeczki występują czerwone plamy z antraknozy. Rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności, grzyby hibernują pięknie na resztkach liści pod porzeczkami i łatwo rozprzestrzeniają się za pomocą owadów i wody.

Aby stwierdzić, że czerwone liście pojawiły się na tej czarnej i czerwonej porzeczce z tej choroby, jest to dość łatwe - najpierw na liściach pojawiają się czerwonobrązowe plamki, które ostatecznie "rozlewają się" po liściu, powodując czerwonawo-czerwoną lub dowolną inną porzeczkę.

Dla rośliny choroba jest bardzo niebezpieczna, ponieważ liście mogą spaść nawet z kilkoma czerwonymi plamami. Najpierw dotknięte są dolne liście, które są bliżej zimującego grzyba, a następnie reszta krzewu stopniowo ulega zakażeniu. Szczyt choroby występuje pod koniec lipca - sierpnia.

na porzeczki pozostawia czerwone plamy, jak walczyć

Tak więc, jak walczyć, jeśli są czerwone plamy na porzeczkach na liściach:

  1. Każdej jesieni musisz zebrać i spalić wszystkie opadłe liście, i wykopać ziemię pod krzakami o 10 cm, a także wszystkie chwasty w pobliżu buszu powinny zostać zniszczone.
  2. Jeśli znajdziesz pierwsze oznaki antraknozy, musisz spryskać krzewami lek "Fitosporin". Zwróć szczególną uwagę na dolne powierzchnie liści. Przetwarzanie należy powtórzyć jesienią.
  3. Wczesną wiosną i późną jesienią potraktować krzaki 3% roztworem nitrafenu.