W przypadku uprawy czosnku powszechnym problemem jest jego żółknięcie. Taka sytuacja może wystąpić nawet u doświadczonych rolników ciężarówek. Ci, którzy pierwszy raz napotkali ten problem, powstaje pytanie: co, jeśli czosnek na łóżku zmieni kolor na żółty?

Dlaczego czosnek żółknie na łóżku i co powinienem zrobić?

Są następujące sytuacje, kiedy czosnek podniósł się i zmienia kolor na żółty, oraz sposoby decydowania o tym, co należy zrobić:

 1. Zbyt wczesne lądowanie czosnek zimowy . Jeśli zostanie postawiony bardzo wcześnie, może zamarznąć. Dlatego optymalny czas sadzenia to początek lub połowa października. Czosnek zaleca się sadzić na głębokości 5 cm i posypać kompostem lub humusem od góry.
 2. Wiosenne przymrozki. W przypadku wystawienia czosnku na lekki mróz należy go natychmiast poddać działaniu roztworu cyrkonu, Epin lub inne stymulanty.
 3. Zwiększona kwasowość gleby. W takim przypadku należy ją zmniejszyć, dodając wapno. Potem trzeba wykopać ziemię.
 4. Choroby grzybowe. Aby zapobiec ich występowaniu i rozwojowi, najlepiej jest zapobiegać takim chorobom. Aby to zrobić, przed posadzeniem ząbków czosnku należy umieścić na 15-20 minut w słabym roztworze nadmanganianu potasu lub preparatu "Fitosporin". Jeśli dezynfekcja nie została przeprowadzona przed zasadzeniem, można wysiać z nich te roztwory.
 5. Brak składników odżywczych. Może to być brak azotu lub potasu. Aby to zrekompensować, odpowiednie nawozy należy wprowadzić wczesną wiosną. W tym celu wykonywane są rowki o głębokości 1-2 m w rzędzie, złożone nawozy mineralne są umieszczane w granulkach, posypywane ziemią i obficie nawadniane. Możesz również użyć opatrunek wierzchni przez opryskiwanie.
 6. Szkodniki. Liście czosnku mogą zostać zaatakowane przez muszlę cebulową. Aby się go pozbyć, spryskaj roślinę roztworem soli (200 g soli kuchennej na 10 litrów wody).
 7. Nematod cebuli macierzystej. To jest największy problem, który może się zdarzyć. Może istnieć w glebie przez około 8-10 lat, żyjąc bez wody i bez jedzenia. Po porażeniu liście czosnku zmieniają kolor na żółty i skręcają. Na spodzie żarówki będą zgniłe korzenie i biała lub różowawa powłoka. W takim przypadku rozwiązaniem będzie tylko zniszczenie roślin i sadzenie czosnku w innym miejscu. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nicienia, przed zasadzeniem zaleca się utrzymywanie goździków w gorącej wodzie w temperaturze + 40-45 ° C przez co najmniej dwie godziny. Inną opcją byłoby umieszczenie ich w 3% roztworze soli kuchennej w temperaturze + 20-22 ° C przez 25-30 minut.
 8. Zbyt głębokie sadzenie czosnku. W takim przypadku konieczne jest usunięcie warstwy ziemi ze złoża.

Co zrobić, gdy czosnek zmieni kolor na żółty - środki ludowe

Aby zwalczyć szkodniki, które przyczyniają się do żółknięcia czosnku, użyj takich środków ludowej:

 • na obwodzie łóżek z roślinami czosnkowymi, które mają silny korzenny zapach - tymianek, mięta, kolendra, nagietek, nagietki;
 • czosnek podniósł się i zmienia kolor na żółty. Co robić
 • zaleca się wyładunek czosnku razem z marchewką, ponieważ będą się wzajemnie chronić;
 • do walki z owadami na każdym metrze kwadratowym rozprasza się jedno pudełko zapałek mocznika lub saletry, ogród jest obficie podlewane wodą i pozostawiony na 4 dni;
 • jeżeli mucha cebulowa ma już wycofane potomstwo, do jej zniszczenia używa się tlenku węgla;
 • dla zapobiegania ogrodu podlewać stromą wrzącą wodą 2 dni przed sadzeniem.

Dzięki znajomości niezbędnych informacji będziesz wiedział, jak oszczędzać czosnek, gdy zmieni kolor na żółty.