Zacznijmy od tego, że każdy zazdrości wszystkiego. Są ludzie, którzy nazywają siebie nie spontanicznymi i prawdopodobnie odczuwają to uczucie rzadziej niż ci, którzy przed wszystkimi czernieją z cudzych sukces . Powszechnie uważa się, że jest zazdrość białych i czarnych, więc zobaczmy, czy w naszym leksykonie jest miejsce na "dobrą" zazdrość.

Czy istnieje różnica?

Biała zazdrość jest wtedy, gdy nie ma rozdrażnienia i irytacji w swoich uczuciach, istnieje tylko szczery podziw dla osiągnięcia drugiego. Ale ponieważ sama koncepcja zazdrości obejmuje obecność udręki, porównania, a nie najlepsze życzenia wobec przedmiotu zazdrości, biała odmiana nie pasuje do standardów. Biała zawiść po prostu nie istnieje.

Tak zwana czarna zazdrość - to jest prawdziwa manifestacja tego psychologicznego terminu.

Podajemy dwa przykłady. Jeśli twoja dziewczyna zebrała się i poszła na dietę, w wyniku której straciła na wadze, możesz doświadczyć następujących uczuć:

  • radość, podziw, wyrażajcie szczere gratulacje - to jest, jeśli jesteście zadowoleni z własnej postaci, co oznacza znaczenie białej zazdrości;
  • rozdrażnienie, mentalne życzenia "wszystkiego najlepszego" dla twojej dziewczyny - to jest prawdziwa zazdrość, kiedy jesteś "zły" z kimś, ponieważ ma coś, czego nie masz.

Płynnie doszliśmy do pytania, dlaczego kobiety zazdroszczą sobie nawzajem.

Envy kobiet

Wśród kobiet nie ma dziewczyn, są tylko konkurenci. Zasadniczo wszyscy ludzie ewolucyjnie traktują się wzajemnie jako konkurenci, ale dla kobiet w związku z walką o nią uwaga na samiec jest silniejszy.

Czy myślałeś kiedyś o tym, dlaczego ludzie zazdroszczą sobie nawzajem, tylko o względnie równej pozycji społecznej? Będziesz zazdrosny o przyjaciela, który kupił nowy laptop, ale nie poczujesz tego uczucia dla oligarchy, dlaczego kobiety zazdroszczą właśnie kupiłem nowy jacht.

Ewolucja uczyniła nas konkurentami, a to jest gwarancją rentowności ludzkości. Ale konkurujemy na naszym własnym poziomie. Oligarcha z budżetem 5 miliardów zazna oligarchy 12 miliardów, a ty odpowiesz: "Mam twoje problemy". Zazdrość może być zarówno przydatna, jak i produktywna. Kiedy denerwujesz się, że nie masz tego, co ma twój przyjaciel, kieruj to uczucie w pozytywnym kierunku i ustal: czy przedmiot zazdrości ma dla ciebie znaczenie? Jeśli tak, przejdź do osiągnięć, a jeśli nie, przestaniesz być zazdrosny.