Powiedz mi, czy przypadkiem trafiłeś do sklepu z ogromną listą zakupów i kupiłeś wszystko, nawet biorąc wykałaczki i odkrywając w domu, że zapomniałeś o pieczywie? Jeśli tak się stało, to pamiętasz swoje uczucia i raczej nie będą one przyjemne. Ale to są drobiazgi, a zapomnienie może prowadzić do poważniejszych problemów. Dlatego kwestia szkolenia uwagi i pamięci, potrzeba poświęcenia czasu na ćwiczenia, aby poprawić obecną sytuację, prędzej czy później wstaje przed każdym. Sposoby tworzenia własnych uwaga bardziej wytrwały można osiągnąć przy użyciu różnych metod, ale kluczem do sukcesu jest nie tyle poprawny wybór metod treningu pamięciowego, co regularne wykorzystanie technologii. Oznacza to, że bardziej przydatne jest codzienne wykonywanie 20 minut zamiast dwugodzinnego treningu raz w tygodniu.

Ćwiczenia do treningu pamięci wzrokowej

Większość ludzi pamięta obraz, który widzieli znacznie lepiej niż ich przemówienia lub wrażenia dotykowe. Dlatego większość technik ma na celu szkolenie tego szczególnego rodzaju pamięci. Rzućmy okiem na niektóre z najbardziej efektywnych ćwiczeń.

  1. Tabele Schulte . Są to kwadraty wypełnione kolejnymi znakami (często liczbami), Twoim zadaniem jest znaleźć je wszystkie tak szybko, jak to możliwe, a podczas wyszukiwania musisz przestrzegać ich kolejności. Ta technika treningowa rozwija nie tylko pamięć, ale także szybkość czytania.
  2. table schulte
  3. Mecz zapałek . Bardzo prosty i nie wymaga skomplikowanych urządzeń. Musisz wziąć 5 meczów i rzucić je na stół. Spójrz na wynikowy obraz i spróbuj odtworzyć go na drugiej połowie stołu. Nie podglądaj! Jak tylko zadanie stanie się dla ciebie łatwe, dodaj liczbę dopasowań i zmniejsz czas zapamiętywania.
  4. Metoda Aivazovsky . Słynny malarz morski posiadał wspaniałą pamięć wizualną, będąc w stanie odtworzyć na płótnie obraz ze wspomnień, tak aby nie wyglądał jak zamarznięte zdjęcie. Możesz także użyć tej techniki. Przyjrzyj się pięknemu krajobrazowi, wnętrzu lub osobie. Następnie zamknij oczy i postaraj się mentalnie odtworzyć obraz obiektu tak szczegółowo, jak to możliwe. Jeśli chcesz, możesz narysować pojawiające się obrazy, zwiększy to efektywność klas.
  5. Pokój rzymski (metoda Cicero). Możesz ćwiczyć na prawdziwych przedmiotach iw swojej wyobraźni. Wyobraź sobie sytuację: wpadłeś w nieznane miejsce (pokój) i chcesz zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Najpierw należy pamiętać o kilku najjaśniejszych obiektach i należy to robić konsekwentnie (na przykład poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Teraz stwórz połączenie pomiędzy zapamiętanymi przedmiotami i mniejszymi szczegółami (na przykład za dużą kurtyną powietrzną znajduje się mały wazon z narcyzem). Takie linki pomogą odtworzyć cały obraz w przyszłości.

Ćwiczenia do treningu pamięci słuchowej

Nie jest łatwo zapamiętać to, co usłyszałeś, szczególnie na pamięć, ale są specjalne metody treningu i tego rodzaju pamięci.

Najlepszym sposobem jest odczytanie go na głos, zwiększy to słownictwo, i dykcja poprawiać i uczyć prawidłowego przekazywania intonacji emocji. Prawdą jest, że jest jedna osobliwość - trzeba czytać nie monotonnie, wypełniając obowiązek, ale z wyrażeniem, jakby tekst był bardzo bliski twoim przekonaniom.

Również zapamiętywanie wierszy bardzo pomaga. Wystarczy zapamiętać co najmniej czterowiersz każdego dnia, osiągniesz dobre wyniki. Tylko w tym przypadku musisz pomyśleć o znaczeniu wiersza, ćwiczenia z pamięcią wzrokową próbując poczuć jego pełnię emocjonalną.

Innym interesującym sposobem rozwijania pamięci słuchowej jest podsłuchiwanie. Spróbuj, będąc w miejscach publicznych, złap część rozmowy innych ludzi. Następnie powiel ten fragment o sobie, nie zapominając o intonacji i wyrazie twarzy ludzi.

Oprócz specjalnych ćwiczeń, składniki odżywcze zawarte w sardynkach, soi, oliwie z oliwek, kiełkach fasoli, grzybach, pomidorach, wiśniach, migdałach, rybach i wołowinie mogą przyczynić się do poprawy pamięci.