Wraz z pojawieniem się nieprzyjemnych objawów wskazujących na choroby układu hormonalnego pacjenci zwracają się do terapeuty, który może skierować ich na spotkanie z endokrynologiem. Wiele osób zapoznaje się z tym lekarzem po raz pierwszy i zadaje mu pytanie: "Co leczy się endokrynologiem?". W jego polu działania znajdują się patologie narządów odpowiedzialnych za uwalnianie hormonów do organizmu i nie tylko.

Endokrynolog - kto to jest i co leczy?

Układ hormonalny organizmu przekazuje informacje między tkankami i komórkami, a przy pomocy hormonów reguluje ich pracę. Zadania profesjonalisty w tej dziedzinie mają zapewnić skuteczne i nieprzerwane funkcjonowanie systemu oraz znaleźć skuteczne metody eliminacji zaistniałych naruszeń. Endokrynolog diagnozuje i leczy choroby gruczołów dokrewnych, podejmuje środki zapobiegawcze w zakresie powtarzających się niepowodzeń.

Endokrynolog - kto to jest?

эндокринлог кто это

Ten personel medyczny może być przypisany szerokiemu gronu specjalistów. Chociaż może wykonać tylko jedną czynność, na przykład endokrynolog-ginekolog leczy choroby hormonalne na obszarze żeńskich narządów płciowych, a endokrynolog wykonuje operacje na tarczycy . Jednak w ogólnym ujęciu endokrynolog jest lekarzem, który łagodzi i kontroluje wiele patologii związanych z narządami nie tylko endokrynologicznymi, ale także innych układów, jeśli zakłócenia w jednym wywołały problemy drugiego. Ponadto podkategoriami endokrynologii są:

 • diabetologia;
 • endokrynologia dziecięca.

Diabetes mellitus jest jednym z najczęstszych i najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się specjaliści tego profilu. Ponadto bada i leczy patologie narządów i gruczołów: tarczycę, nadnercze, przysadkę mózgową, podwzgórze, itp. Choroby i dolegliwości endokrynologiczne obejmują:

Endokrynolog - co traktuje kobiety?

Co endokrynolog leczy przedstawicieli słabszej płci? Choroby kobiece układu hormonalnego często wiążą się z tarczycą. Są to patologie, takie jak niedoczynność tarczycy i tyreotoksykoza, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, toksyczność dyfuzyjna, guzkowa i endemiczna, nowotwory. Problemy z laktacją, nadmiar męskich hormonów - te problemy są rozwiązywane przez lekarza. Czasami u kobiet ujawnia się naruszenie gruczołów płciowych, charakteryzujące się opóźnionym cyklem miesiączkowym, wyczerpaniem i policystycznymi jajnikami.

Ale na odbiór do lekarza przychodzą iz innych powodów, nie związanych z chorobami. Przez całe życie kobieta może potrzebować porady specjalisty:

 1. Zaleca się skontaktowanie z nim na etapie planowanie ciąży .
 2. Konsultacje z lekarzem są często wymagane w trakcie rodzenia dziecka (zaplanowana kontrola, a zwłaszcza w przypadku jakichkolwiek naruszeń).
 3. Badanie prewencyjne przeprowadzają kobiety w okresie menopauzy.
 4. Wybór hormonalnych środków antykoncepcyjnych może być bezpiecznie powierzony endokrynologowi.

Endokrynolog - co traktuje mężczyzn?

Przy wyraźnych objawach wskazujących na patologię układu hormonalnego, pacjenci płci męskiej są kierowani do endokrynologa, czasami w połączeniu z wizytą u urologa. Nadmiar hormonów żeńskich (przejawiający się w powiększeniu gruczołów mlecznych), zaburzenie funkcji seksualnych, otyłość itp. - problemy skierowane do lekarza. Jakie choroby endokrynolog traktuje mężczyzn?

 • niepłodność;
 • guzy apudoma;
 • odchylenia w rozwoju gruczołów płciowych;
 • niedobór androgenu;
 • aposterotitis i gruczolak prostaty;
 • zaburzenie metabolizmu wapnia.

Endokrynolog - co leczy dzieci?

эндокринолог что лечит у детей

Endokrynologia dziecięca jest jednym z podrozdziałów tej dziedziny medycyny. Specjalista zajmuje się zaburzeniami wrodzonymi i nabytymi chorobami, monitoruje prawidłowe funkcjonowanie gruczołów i narządów. Hormonalna nierównowaga jest również możliwa w młodym wieku. Zlokalizowanie problemu określa, które choroby traktuje endokrynolog.

 1. Niedoczynność tarczycy - niedobór hormonów tarczycy - czasami prowadzi do upośledzenia umysłowego.
 2. Skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania przysadki jest karłowatość i gigantyzm.
 3. Jeśli gruczoły nadnercza działają słabo, produkują niewiele kortyzolu i innych hormonów, może wystąpić rzadka choroba Addisona i rozlany wola.
 4. Nieprawidłowości w rozwoju gruczołów płciowych są wykrywane w okresie dojrzewania.

Jak jest przyjęcie u endokrynologa?

Przyjmowanie endokrynologa zaleca się raz w roku, zwłaszcza u mężczyzn i kobiet po 45-50 latach. Ale niezależnie od wieku, musisz monitorować swoje zdrowie i nie lekceważyć żadnych zmian, które wpływają na układ hormonalny. Osoba powinna być ostrzeżona przed takimi objawami, jak nadmierne pocenie się, uporczywe nudności, chroniczne zmęczenie, drżenie, ból stawów itp. Wszyscy pacjenci, którzy zostali skierowani do lekarza po raz pierwszy, są pytani: w jaki sposób endokrynolog przyjmuje wizytę u lekarza? Schemat wygląda następująco:

 1. Podobnie jak wszyscy lekarze, specjalista w tej dziedzinie zaczyna otrzymywać pytania od pacjentów, podejmowanie badań, przyjmowanie skarg i badanie dokumentacji medycznej pacjenta. Ogromne znaczenie ma obecność chorób przewlekłych.
 2. Lekarz przeprowadza kontrolę.
 3. Pacjent jest testowany i przychodzi do ponownego przyjęcia po czasie, gdy wyniki są gotowe.

Jak badany jest endokrynolog?

как проходит прием у эндокринолога

Początkowe badanie endokrynologa nie wymaga przygotowania i jest w przybliżeniu takie samo. Lekarz mierzy ciśnienie krwi, puls, bada skórę pod kątem suchości, słucha serca, odczuwa gruczoł tarczycy (sprawdza obecność formacji, ocenia rozmiar i jednolitość struktury) oraz węzły chłonne. Główną metodą, którą lekarz używa podczas badania, jest metoda "palpacji". Ale czasami pacjent jest ważony i pytany o fluktuacje wagi, aby wyjaśnić, czy istnieje tendencja do otyłości, mierzyć jej wzrost. Również w gabinecie lekarskim jest glukometr.

Konsultacja endokrynologa

Wiedząc, co endokrynolog rozpoznaje i leczy, możesz zwrócić się do niego, gdy pojawią się pierwsze objawy złego samopoczucia, co wskazuje na problemy hormonalne, cukrzycę i inne choroby. Pacjent powinien być gotów odpowiedzieć na pytania dotyczące chronicznych dolegliwości, stanu zdrowia w tej chwili, pierwszych oznak pogorszenia. Czasami porady endokrynologa są wymagane jako profilaktyka. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet planujących ciążę, ale mających problemy z układem hormonalnym.

Jakie testy określa endokrynolog?

Na podstawie wyników badania i przesłuchania pacjenta lekarz przeprowa- dza badania laboratoryjne, które ustalą dokładny obraz choroby. Testy endokrynologiczne mogą obejmować:

 • biochemia krwi;
 • USG narządów wewnętrznych, tarczycy;
 • ogólne testy moczu i krwi;
 • dawstwo krwi dla profilu hormonalnego;
 • badania nad cukrem itp.

Kiedy skontaktować się z endokrynologiem?

Dzięki gruczołom dokrewnym hormony pomagają ciału pracować we właściwym trybie. Nadmiar lub niedobór hormonów (jednego lub kilku) powoduje, że jesteś świadomy siebie z nieprzyjemnymi objawami, ale nie zawsze. Ignorowanie objawów choroby jest mylnie mylone z zimnem, zatruciem i tak nieznacznym złym samopoczuciem, nawet niezależnie przepisują sobie lekarstwo. Pogarsza to tylko stan zdrowia. Ale są przypadki, kiedy trzeba natychmiast skontaktować się z endokrynologiem. Znaki, których nie można zignorować:

 1. Regularny ból i ból gardła, zmiany w tonie głosu. Być może wina tarczycy.
 2. Nastrój huśtawki, płaczliwość, drażliwość. Więc układ nerwowy reaguje na zaburzenia hormonalne.
 3. Szybki zestaw lub redukcja wagi. Ostra zmiana masy ciała wskazuje na obecność zaburzeń endokrynologicznych.
 4. Aktywny wzrost lub utrata włosów. Wymaga to regulacji hormonów.
 5. Objawy niedoczynności tarczycy - zmniejszenie koncentracji, senność, zmęczenie.

Porady endokrynologa

когда обращаться к эндокринологу

Bezpośrednio lub pośrednio endokrynolog jest powiązany z innymi dyscyplinami medycznymi. Może on zostać przesłany do niego po zbadaniu terapeuty, pediatry, ginekologa. Ostatnio zyskuje popularność połączony zawód endokrynologa i dietetyka, który pomaga w normalizacji diety, przybierze na wadze lub ją obniży. Jego głównym zadaniem jest identyfikacja naruszenia procesów metabolicznych, które sprowokowały otyłość. Wskazówki endokrynologa, jak schudnąć, to dieta na receptę i ćwiczenia. Biorąc pod uwagę historię pacjenta, podejście do każdego z nich jest ściśle indywidualne.

Główne porady dla specjalistów dotyczą pracy tarczycy, jej wzmocnienia i zapobiegania chorobom.

Zalecenia, które lekarz udziela, są następujące:

 1. Ogólne wsparcie ciała - zdrowy sen, ćwiczenia, prawidłowe odżywianie.
 2. Zniesienie alkoholu i palenie.
 3. Unikanie ekstremalnych temperatur (zimno, ciepło).
 4. Jodowe wspomaganie organizmu - spożywanie pokarmów bogatych w jod.
 5. Zredukowane wstrząsy stresowe.
 6. Coroczna wizyta w endokrynologii.

Każda choroba jest łatwiejsza do uniknięcia niż pozbyć się jej. Rozumiejąc, że endokrynolog traktuje, możesz zarejestrować się u tego specjalisty w przypadku pojawienia się niebezpiecznych objawów i podejrzeń w patologii układu hormonalnego. Aby koordynować pacjenta pomoże lekarz dyżurny lub terapeuta w klinice, on również wypisze skierowanie do endokrynologa.