Cierń, który skleja się pod skórą, może być czymś: drewniane paski, małe metalowe wióry, kolce roślin, kości ryb, fragmenty szkła itp. Nawet małe obce ciało czasami staje się przyczyną wielkich kłopotów, więc każdy powinien wiedzieć, jak bezpiecznie i bezboleśnie uzyskać odłamek.

Jak wyciągnąć drzazg za pomocą igły?

Ignorowanie dostania się do tkanek odłamków ciała nie może, nawet jeśli na początku nie powoduje specjalnego bólu i dyskomfortu. Wynika to z faktu, że pod nim naskórek przenika mikroorganizmy, z których niektóre mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli nie usuniesz części obcej w ciągu kilku godzin, często pojawia się stan zapalny, skóra wokół niego boli, puchnie i zmienia kolor na czerwony. Ponadto możliwe jest opracowanie procesu ropnego, zgorzeli zakaźnej, sepsy. W związku z tym niezwykle ważne jest jak najszybsze usunięcie splintera.

Zanim dostaniesz odłamek, powinieneś dokładnie obejrzeć uszkodzone miejsce na skórze (najlepiej za pomocą lupy), ocenić, jak głęboko weszła, pod jakim kątem, czy jego końcówka jest widoczna. Następnie należy przemyć dotknięty obszar mydłem, wysuszyć go i leczyć dowolnym środkiem antyseptycznym: nadtlenek wodoru, chlorheksydyna, roztwór alkoholu, kwas borowy, miramistin lub inne.

заноза в пальце

Kiedy wierzchołek drzazgi zagląda na skórę, najłatwiej jest go usunąć za pomocą pincety z cienkimi końcami. Należy to zrobić pod tym samym kątem, pod którym ciało obce jest osadzone w skórze. Jeśli końcówka nie jest widoczna, jest zerwana lub nie ma pincety pod ręką, można użyć igły do ​​szycia, szpilki lub strzykawki lekarskiej. W przypadku stosowania niesterylnej igły, przed zabiegiem należy ją zdezynfekować, zagotować, potraktować alkoholem lub spalić nad płomieniem.

Jak wyciągnąć drzazgę z palca?

W większości przypadków, gdy pojawia się pytanie, jak wyciągnąć drzazgę, zdarza się, że ciało obce wchodzi w grubość skóry na palcu ręki. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie można wywierać nacisku na skórę, próbując wydobyć drzazg, możesz jechać jeszcze głębiej i pękać. Jeśli w palcu znajdzie się odłamek, nawet jeśli jego końcówka jest długa, nie należy natychmiast go wyjmować. Zawsze zanim to nastąpi, należy umyć ręce, zdezynfekować skórę i użyć narzędzi. Zrób to w dobrze oświetlonym miejscu w następujący sposób:

 1. Powoli i delikatnie przyklej igłę pod skórą na wystającym wierzchołku obcego ciała, próbując dostać się do niej, trzymając igłę prostopadle do drzazgi i maksymalnie równolegle do skóry.
 2. Kiedy uderzysz w drzazg, obróć igłę końcówką do góry, próbując wypchnąć obce ciało.
 3. Jeśli nie jest to możliwe lub drzazga jest ułożona poziomo w skórze, za pomocą igły konieczne jest delikatne rozbicie warstwy skóry nad ciałem obcym, a następnie powolne szturchanie i wydalanie.

Po usunięciu uszkodzoną powierzchnię należy odpowiednio zdezynfekować i uszczelnić taśmą samoprzylepną, aby zapobiec przedostawaniu się czynników zakaźnych z zewnątrz. Od pewnego czasu lepiej nie zamoczyć palcem. Jeśli wszystkie próby samodzielnego wyciągnięcia drzazgi z igłą nie powiodły się, możesz wypróbować inne techniki domowe lub skontaktować się z lekarzem od razu.

Jak wyciągnąć splinter spod paznokcia?

Paznokieć pod paznokciem lub innym małym przedmiotem zawsze powoduje bolesne odczucia, ponieważ płytka paznokcia kryje pod sobą wiele zakończeń nerwowych. Jeśli pod paznokciem znajduje się odłamka, co należy zrobić w tym przypadku, należy podjąć decyzję w zależności od głębokości jego występowania. Jeśli górna część jest dostępna, możesz spróbować usunąć ją samodzielnie. Zaleca się, jeśli to możliwe, wstępne odparowanie końcówki palca w ciepłej wodzie z mydłem, co pozwoli na lekkie przesunięcie płytki paznokcia od skóry.

Procedura powinna być przeprowadzona po starannym leczeniu antyseptycznym. Jeśli ból jest ciężki, możesz upuścić niewielki roztwór na uszkodzony obszar lidokaina - miejscowe znieczulenie. Następnie użyj sterylnej igły, aby podważyć skórę w pobliżu odłamka, spróbuj ją zaczepić i wyjąć, przerobić roztwór antyseptyczny , przykleić bandaż lub bandażować.

как вытащить занозу иголкой

Odłamek w nodze

Często szyny wnikają w skórę stóp, w tym przypadku prawdopodobieństwo jest wysokie, że ciało obce utknie głęboko. Tkaniny na podeszwach są bardzo gęste, czasem twarde, a ekstrakcja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Kiedy w Twojej nodze jest odłamek, co możesz zrobić, zostaniesz poproszony przez takie zalecenia:

 1. Rasparete dotkniętej stopy przez kwadrans w gorącej wodzie z dodatkiem mydła i sody dla zmiękczenia tkanek.
 2. Osusz stopę, zaaplikuj środkiem antyseptycznym plaster skóry z drzazgami, dłońmi i igłą.
 3. Przynieś skórę igłą, wyciągnij obce ciało.
 4. Zdezynfekuj stopę.
 5. Jeśli istnieje sugestia, że ​​drzazga nie została całkowicie usunięta, nałóż maść Vishnevsky lub maść z ichtiolem na ranę i bandaż.

Jak wyciągnąć drzazgę bez igły?

Wymyślił wiele sposobów na uzyskanie odłamka palca lub innych części ciała bez użycia narzędzi. Często są one stosowane, gdy przeniknięte ciało obce ma bardzo małe wymiary i trudno je odróżnić i złapać czymkolwiek. Rozważ kilka popularnych technik, jak wyciągnąć odłamek ze skóry bez użycia igły.

Jak wyciągnąć drzazgę z sodą?

Usunięcie drzazgi za pomocą tej metody opiera się na fakcie, że pod wpływem tkanki skórnej pęcznieje tkanka i sama wypływa na powierzchnię. Wymagane jest łączenie sody oczyszczonej z przegotowaną wodą w takiej proporcji, aby uzyskać pastowatą mieszankę. Następnie soda jest nakładana na leczony obszar dotknięty antyseptycznie i utrwalana bandażem z gazy. Po dniu opatrunek jest usuwany, skóra jest myta wodą.

Jak wyciągnąć słoik z odłamkami?

Inny sposób na usunięcie odłamka bez igły jest następujący. Wymagane jest, aby wziąć mały słoik z szeroką szyjką, która musi być wypełniona prawie po brzegi gorącą wodą. Następnie dotknięta część ciała jest dociśnięta do szyjki pojemnika. Za kilka minut, zgodnie z prawami fizyki, musi powstać drzazga. Korzystając z tej metody, aby usunąć ciało obce z palca, należy użyć butelki zamiast puszki.

Jak wyciągnąć wosk splinter?

Skuteczny sposób szybkiego usunięcia drzazgi bez użycia narzędzi opiera się na właściwościach wosku. Ta metoda może być użyta do wyodrębnienia splintera pod paznokciem. Aby to zrobić, weź kawałek świecy woskowej, rozpuść ją w łaźni wodnej i upuść trochę na miejscu z odłamkiem (delikatnie od paznokcia od skóry). Możesz po prostu zapalić świecę i skropić ją woskiem. Po stwardnieniu wosk jest usuwany wraz z ciałem obcym (łatwo jest podnieść krawędź).

A co, jeśli drzazga poszedł głębiej?

Najtrudniejszym problemem jest wyciągnięcie głębokiego odłamka, którego wierzchołek nie dotyka powierzchni skóry. W takich przypadkach stosowane są narzędzia, które mają działanie zmiękczające i pochłaniające, pod wpływem którego ciało obce jest rozciągane bez wpływów mechanicznych. Należy wziąć pod uwagę, że nie będzie można szybko pozbyć się kłopotów za pomocą takich metod.

компресс при занозе

Ściśnij odłamkiem

Dla tych, którzy szukają metod, jak wyciągnąć głęboki drzazg z palca lub innych obszarów, sugerujemy użycie kompresów. Wykonaj je po obróbce skóry w obszarze odłamka za pomocą środka dezynfekującego. Ponadto, nie zaszkodzi parować trochę w ciepłej wodzie. Głębokie ciernie eliminuje się, stosując następujące rodzaje okładów:

 1. Tarte ziemniaki. Musi być nałożony, owinięty na wierzch polietylenem i przytrzymany przez 8-10 godzin.
 2. Skórka banana. Kawałek skóry powinien być umieszczony na dotkniętym obszarze wewnętrznym, przytrzymać minimum 6 godzin.
 3. Smoła brzozowa. Zastosuj niewielką ilość tar na skórze, przykryć polietylenem i ponownie bandażować, wyjść na noc.
 4. Tłuszcz wieprzowy. Odetnij cienki kawałek, załóż i zamocuj przy pomocy kleju na 10 godzin.
 5. Sok z aloesu. Nasycać świeżo wyciśniętym sokiem kawałek gazy, składać cztery razy i mocować, mocując, przez 5-6 godzin.
 6. Chleb. Żuć kawałek chleba, posypać solą i przyłączyć do miejsca z drzazgą na 4-5 godzin, mocując bandażem lub bandażem.

Jeśli żadna z powyższych metod, jak uzyskać głęboki drzazg, nie daje wyniku pozytywnego, i nie można usunąć ciała obcego w ciągu 1-2 dni, nie trzeba odkładać wizyty w placówce medycznej. Koniecznie, bez uciekania się do jakichkolwiek metod domowych, należy skonsultować się z lekarzem, jeśli ciało obce utknęło w skórze twarzy, szyi, oka, a także gdy drzazgi znajdują się głęboko pod paznokciem (prawdopodobnie usuwając część płytki paznokcia).

загноилась заноза что делать

Splinter nie wie, co robić?

Często, jeśli zacięty kawałek nie zostanie usunięty lub nie zostanie całkowicie usunięty, pojawi się ropienie. Oznacza to, że wraz z drzazgami w tkance przeniknęły bakterie ropotwórcze. Każdy ropień, nawet mały, jest niebezpieczny. może przełączyć się na otaczającą tkankę i doprowadzić do zatrucie krwi . Jeśli drzazga jest obolała, co zrobić, lepiej jest dowiedzieć się od lekarza, odnosząc się do pierwszych niekorzystnych objawów. Przed tym należy zastosować ropienie nawilżone tamponem antyseptycznym lub zastosować bandaż z maścią antybakteryjną (Levomecol, balsam z Wiszniewskiego , ichthyol maść idź, itp.).