Jak wiesz, najcenniejszym produktem dla dziecka w pierwszych dniach jego życia jest mleko matki. Jednak wiele kobiet boryka się z tym problemem, gdy po porodzie nie ma mleka. W tym przypadku nie jest konieczne panikowanie, często doświadczenia są bezpodstawne. Przyjrzyjmy się przyczynom i możliwym rozwiązaniom tego problemu.

Dlaczego mało mleka po porodzie?

W pierwszych trzech dniach po urodzeniu, gdy mleko jeszcze nie nadeszło, siara zaczyna się wyróżniać od piersi, co jest jeszcze bardziej przydatne i pożywne. Colostrum zawiera dużą ilość białka, dzięki czemu dziecko szybko się nasyca, a zawarte w nim enzymy i minerały przyczyniają się do łatwego uwalniania smółki z jelita. Ponadto w siary występuje bardzo mało tłuszczu, co ułatwia pracę komorki noworodka.

Po 3-5 dniach młode matki nie martwią się już o pytanie, dlaczego po porodzie nie ma mleka, ponieważ w tym okresie rozpoczyna się produkcja mleka przejściowego, które zawiera mniej białka i więcej tłuszczu. Procesowi temu z reguły towarzyszy wzrost temperatury ciała. Około tydzień później gruczoły mleczne zaczynają aktywnie wytwarzać dojrzałe mleko. Nie martw się o jego dużą liczbę, tak jak w procesie karmienia piersią, będzie to zgodne z potrzebami dziecka.

Często zdarza się tak, że mleko po sortach to za mało. Ta sytuacja może zostać naprawiona poprzez odpowiednie dostosowanie karmienia piersią. Na początek porozmawiajmy o tym, jak rozpaść mleko po porodzie. Można to zrobić ręcznie lub przez laktator . Po każdym karmieniu konieczne jest odreagowanie resztek mleka. Im częściej robisz, tym szybciej i w większej ilości produkowane jest mleko.

Jeśli dekantujesz mleko ręcznie, rozpocznij procedurę od lekkiego masażu piersi, a następnie delikatnie naciskając, przesuwając pierś w stronę sutków i wyrażając mleko. Ponadto ta procedura pomoże zapobiec laktostazie.

Zdarza się, że nawet takie zabiegi nie mają pozytywnego wpływu na wygląd mleka po urodzeniu dziecka. W takim przypadku możesz skorzystać z dodatkowych środków. Możesz zwiększyć laktację za pomocą ziołowych naparów. Zadanie to jest doskonale obsługiwane z wywaru z ziół: kopru włoskiego, melisy, kopru, mięty pieprzowej i dzikiej róży. Pomocne jest również picie. zielona herbata z mlekiem .

Jak spowodować mleko po porodzie?

Oto kilka przydatnych zaleceń dotyczących wywoływania mleka po porodzie.

  1. Staraj się umieścić dziecko w skrzyni dla każdego wymagania. Należy to robić na przemian, stosując oba gruczoły sutkowe.
  2. Pij co najmniej 2 litry płynów dziennie, może to być woda, herbata lub napary ziołowe.
  3. W żadnym wypadku nie przerywaj karmienia w nocy, zastępując mleko wodą. W okresie od 2 do 4 nad ranem następuje aktywna produkcja hormonów oksytocyny i prolaktyny, które przyczyniają się do zwiększenia laktacji.
  4. Zjedz w prawo. Brak niezbędnych witamin i minerałów w diecie matki karmiącej jest jedną z przyczyn braku mleka po porodzie.
  5. Naucz się prawidłowo umieścić dziecko w klatce piersiowej. Przed rozpoczęciem karmienia upewnij się małe mleko po porodzie że dziecko jest we właściwej pozycji - obróć je do siebie nie tylko głową, ale całym swoim ciałem. Wspieraj dziecko w taki sposób, aby jego ramiona i głowa spoczywały na twoim ramieniu. Podczas karmienia nie powinieneś odczuwać bólu, a dziecko powinno całkowicie złapać sutek.

I wreszcie porady dla przyszłych matek - nie martw się, czy po porodzie będzie mleko. Przestrzegając wszystkich powyższych zaleceń, możesz z łatwością karmić piersią, zapewniając dziecku niezawodną ochronę dla swojej odporności i gwarancję pełnego rozwoju!