Przez cały okres karmienia piersią kobiety są zachęcane do pełnego jedzenia, unikania picia alkoholu i przyjmowania większości leków. Ale co jeśli, chcąc nie chcąc, musisz przełamać ostatnią część zaleceń? Nikt nie jest odporny na choroby i choroby. Zimą jesteśmy przytłoczeni przez przeziębienia i infekcje wirusowe, a latem zwiększa się liczba chorób przewodu pokarmowego. Biegunka u matki karmiącej nie jest zjawiskiem rzadkim, więc przyjrzymy się bliżej, jak leczyć tę dolegliwość i czy możliwe jest karmienie piersią z biegunką.


Biegunka w czasie laktacji: czy możliwe jest karmienie piersią?

Karmienie piersią podczas karmienia piersią jest raczej nieprzyjemne. Po pierwsze, stan matki karmiącej pogarsza się, jej ciało jest odwodnione. Po drugie, wiele kobiet słusznie obawia się, że dziecko może zachorować przez zakażenie piersią. Jednakże zapominamy, że w przypadku dowolnej choroby organizm wytwarza przeciwciała przeciwko czynnikom wywołującym chorobę, które dziecko otrzymuje wraz z mlekiem matki. Dlatego wielu pediatrów i doradców karmiących piersią nie zabrania karmienia piersią podczas biegunki, a wręcz przeciwnie, jest mile widziana.

A przecież biegunka podczas laktacji może być bardzo niebezpieczna, szczególnie jeśli jest spowodowana infekcją wirusową lub niebezpiecznymi mikroorganizmami. Dlatego też, jeśli u matki karmiącej występuje wymioty i wysoka gorączka oprócz biegunki, najlepiej jest natychmiast udać się do lekarza. Być może, doradzi krótko, aby przerwać karmienie piersią.

Leczenie biegunki w okresie laktacji

Podobnie jak większość chorób przewodu pokarmowego, biegunkę leczy się przede wszystkim dietą. Świeże owoce i warzywa, smażone, pikantne i słone potrawy, przyprawy, słodycze i mleko powinny być wyłączone z diety matki karmiącej. Natomiast produkty mleczne są mile widziane. Uzupełnij utratę płynów - pić więcej wody. I pamiętaj, aby umyć ręce przed zbliżeniem się do dziecka!

Oczywiście, przed zażyciem leków, matka karmiąca powinna skonsultować się z lekarzem. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, wówczas z biegunką w okresie laktacji można sobie poradzić przy pomocy bezpiecznych i skutecznych środków: węgla aktywowanego, Sorbex, Carbolen, Smekty. Równowaga wody i soli pomoże przywrócić regidron.

Biegunka podczas laktacji

Możesz użyć środków ludowej na biegunkę do karmienia:

  • skórki z granatów (napar jak herbata);
  • wywar z kory dębu;
  • jagody wiśniowe (warzone lub suche);
  • bulion ryżowy;
  • Mięta pieprzowa (łyżka ziół zalać wrzącą wodą i nalegać 30 minut Pić 3-4 razy dziennie przed posiłkami).

I oczywiście staraj się być mniej nerwowy: wiadomo, że biegunka u karmiących matek często występuje na nerwach.