Lepiej jest zbierać kolej po pierwszych przymrozkach, jak jarzębina i inne jagody, w których jest dużo tanin, nadających szczególny cierpki smak. Po mrozie kolej staje się mniej ściągająca, pojawia się słodycz.

Jak babcie

W dawnych czasach zbiory odbywały się dużo częściej, szczególnie na wsiach, próbując zaopatrzyć się w witaminy zarówno dla dużych rodzin wiejskich, jak i miejskich krewnych. W dawnych czasach zwilżony zakręt uważany był za wyjątkowy smakołyk, można go podawać z likierem i likierem, a przemoczony zwrot jest szczególnie dobry w przypadku Calvadosa. I, oczywiście, aby przygotować mokry skręt na zimę według starej receptury, potrzebujesz beczki lub kaduszki.

Składniki:

 • jagody bez gałązek i liści - 10 kg;
 • przefiltrowana (idealnie, oczywiście, dobrze lub wiosną) woda - 4 litry;
 • sól bez dodatków - 4 łyżki. łyżki;
 • cukier granulowany - 1 filiżanka;
 • liście chrzanu, czarna porzeczka, wiśnie, suszone gałązki i parasole z koperkiem - do smaku;
 • czosnek - 2 ząbki.

Gotowanie

Nienaruszone, posortowane i umyte jagody układa się w beczce (można oczywiście zastąpić je emaliowanym rondlem lub dużą szklaną butelką w mieszkaniu miejskim), na przemian warstwami jagód z gałązkami porzeczek i wiśni, posiekanymi liśćmi chrzanu i cienkimi czosnkowymi płytkami. We wrzącej wodzie wkładamy sól i cukier i gotujemy kilka minut. Daj spokój.

Przygotowywany jest zimny przemoczony obrót, w gorącej strudze jagód pęka i smak nie będzie tak wyrównany. Tak więc, z ochłodzoną marynatą wlać nasz ruch, przykryć złożoną tkaniną i ustawić ładunek. W ciepłym miejscu przełęcz powinna trwać około tygodnia lub ośmiu dni, a następnie usunąć ładunek i przenieść pojemnik do piwnicy, przechowalni, piwnicy. W ogóle tam, gdzie jest chłodniej. Oczywiście trzeba jeszcze trochę poczekać - przemoczony obrót będzie gotowy tylko za miesiąc, wtedy nie jest wstydem przynieść go na stół z zimnym, zimnym mięsem i mięsem.

Metoda jest nowoczesna, dostosowana

Jeśli na farmie nie ma żadnych kadzi, dużej butelki lub innej dużej pojemności, zastanawiasz się, jak łatwiej jest przygotować przemoczony skręt. Można natychmiast gotować w małych słoikach.

Składniki:

 • kolej jest już dojrzała - 3 kg;
 • sól kuchenna - 20 g;
 • woda gazowana (bez obcych smaków) - 1 l;
 • woda oczyszczona (filtrowana lub gotowana) - 0,5 l;
 • cukier biały, cukier domowy - 50 g;
 • porzeczki, wiśnie, nasiona kopru - do smaku.

Gotowanie

Umyte jagody zostawiają do odcedzenia. W słoikach rozkładamy liście i wlewamy nasiona. Napełnij je jagodami. W podgrzewanej, prostej wodzie rozpuszczamy sól i cukier. Można gotować namoczone ciernie bez cukru, dodać miód do receptury w wysokości 2 łyżki. łyżki miód kwiatowy na 1 litr nadzienia. Następnie wlej do garnka wodę gazowaną i zalej jagody. Pokrywamy pokrowce z nylonu i wkładamy miskę, a miednicę usuwamy na tydzień pod stołem lub na balkonie. Podczas procesu dojrzewania płyn stopniowo wypłynie, dlatego ważne jest, aby upewnić się. Po tygodniu zabieramy puste miejsca do fajnego miejsca. Możesz również przechowywać zwilżony obrót w puszkach w lodówce, ale musisz mieć oko na warunki temperaturowe.

O opcjach

Oczywiście możesz przygotować asortyment, dodając śliwkę do tury. Ta opcja jest dobra, jeśli jagody nie są bardzo duże. Jeśli nie ma liści porzeczek i czereśni, możesz nieco zmienić przepis i przejść przez torbę z suszonymi ziołami prowansalskimi lub kombinacją goździków i ziela angielskiego.

Niektórzy zalecają przepis na namoczone ciernie octem, ale tej jagody trudno nazwać przemoczoną - okazuje się raczej marynowana, a to zupełnie inny smak i zupełnie inne warunki przechowywania.

Ogólnie rzecz biorąc, gotuj namoczone ciernie, urozmaicaj puste miejsca na zimę, korzystaj z podanych wyżej przepisów i pamiętaj o fantazji.