Południowo-zachodnia część Bałkanów jest dziś bardzo atrakcyjna dla turystów. Niesamowity klimat przyciąga tutaj miliony podróżnych. Tutaj znajduje się Czarnogóra gdzie można odpocząć w zimie i latem. Sprzyja temu różnorodność krajobrazu przyrody i obecność kilku stref klimatycznych.

Wysokie pasma górskie niezawodnie oddzielają wybrzeże Morza Adriatyckiego od reszty Czarnogóry, dlatego nie ma silnych i częstych wiatrów, a ciepło wytwarzane przez morze stwarza wszystkie warunki do przyjemnego spędzania czasu na obszarze o klimacie śródziemnomorskim. Jeśli znajdziesz się po drugiej stronie przełęczy, natychmiast odczujesz dotkliwość klimatu. Jest tutaj umiarkowanie kontynentalne. Ponadto w Czarnogórze istnieją obszary, w których klimat jest podobny do subalpejskiego. Dotyczy to obszarów górskich, gdzie zima charakteryzuje się dużymi opadami śniegu, a lato jest ciepłe i umiarkowane. Temperatura na tych obszarach Czarnogóry zimą charakteryzuje się ostrymi wahaniami. Na wybrzeżu w Czarnogórze pogoda jest znacznie inna zimą. Nawet w nocy ujemne temperatury występują rzadko. Tak, a śnieg tutaj rzadko się zdarza, w przeciwieństwie do deszczów. Takiej naturalnej i klimatycznej różnorodności nie mogli zignorować turyści. Dlatego, planując wakacje w Czarnogórze, nie będzie zbędne wiedzieć, jaka pogoda (w miesiącach) jest typowa dla danego regionu. Odnotowujemy natychmiast, że obecność kilku stref klimatycznych niweczy pojęcie średniej rocznej temperatury w Czarnogórze, która waha się między 13-14 stopni.

Lato w Czarnogórze

Interesujesz się wygodnymi, beztroskimi wakacjami na plaży? W lecie kurorty Czarnogóry temperatura wody sięga 22-23 stopni, a powietrze - od 25 w czerwcu do 30 stopni w lipcu. W sierpniu średnia miesięczna temperatura w Czarnogórze może osiągnąć rekordowy 33 stopnie! Woda w Morzu Adriatyckim osiąga maksimum - 25 stopni. Daje wspaniałe zdjęcia letnich wakacji i braku deszczu, jeśli lubisz niezatłoczone plaże, brak letniego upału, powinieneś odwiedzić Czarnogórę na początku czerwca. Od połowy czerwca do końca sierpnia tutaj, podobnie jak w wielu regionach wypoczynkowych, jest wyjątkowo tłoczno. I nie jest to zaskakujące, ponieważ ten okres jest szczytem sezonu turystycznego.

Zima w Czarnogórze

Ci, którzy preferują aktywne ferie zimowe w ośrodkach narciarskich powinni wiedzieć, że odpowiednia infrastruktura w tym kraju jest dobrze rozwinięta! Jeśli mówimy o temperaturze w Czarnogórze w miesiącach zimowych, to grudzień nie jest najlepszym czasem, aby odwiedzić ośrodki narciarskie. Faktem jest, że kraj spotka cię nieustannie ulewa, a same góry - z obfitymi opadami śniegu. Ponadto, mrozy są mało prawdopodobne, średnia dzienna temperatura nie przekracza 5-10 stopni Celsjusza.

Styczeń i luty to najlepsze czasy na narty. Pokrywa śnieżna jest wystarczająco gęsta, nie przeraża mrozów. Jeśli chodzi o same ośrodki narciarskie, są one wyposażone w nowoczesny sprzęt. Świadczy o tym fakt, że corocznie odbywają się międzynarodowe festiwale narciarskie w ośrodkach Kolasin i Zabljak.

Pokrywa śnieżna w górach Czarnogóry często trwa około pięciu miesięcy. Pogoda w Czarnogórze przez rok

Poza sezonem

Jeśli marzyłeś przez cały rok, aby wygrzewać się na wybrzeżu w Czarnogórze, to pogoda w marcu, niestety, nie ma tego. Ale pod koniec kwietnia możesz już cieszyć się ciepłymi dniami. Temperatura powietrza w określonym czasie zwykle osiąga 15 stopni Celsjusza, woda - do 16 maja. Uważa się, że początek sezonu turystycznego.

Jeśli chodzi o jesień, wrzesień i pierwsza połowa października muszą spoczywać na słabo zaludnionych plażach. Deszcze w tym czasie nie są tak częste, dzień jest wystarczająco ciepły, morze jest ciepłe. Listopad - okres deszczy, sztormów na morzu.