Norwegia - Malowniczy kraj znany z giganta lodowce , kręty fiordy i zorzę polarną. Pomimo surowego klimatu i polarnej nocy, nie przestaje być popularny wśród turystów z całego świata. W międzyczasie kwestia, czy wiza jest potrzebna w Norwegii, nadal ma znaczenie dla Rosjan i jakie środki należy podjąć, by ją uzyskać.

Ogólne zasady uzyskania wizy norweskiej

Przede wszystkim turyści z WNP są zainteresowani tym, czy można wywołać wizę do Norwegii, czy nie. Tak, jest tak: kraj jest członkiem społeczności Schengen, więc aby uzyskać ten dokument, wystarczy złożyć wniosek do jednego z norweskich centrów wizowych. Składając wniosek do Konsulatu Norwegii w Moskwie, muszą być obecne następujące dokumenty:

 • paszport ważny przez co najmniej 3 miesiące;
 • ubezpieczenie medyczne;
 • wpływy do uiszczenia opłaty wizowej (37 USD);
 • pokwitowania zapłaty opłaty za usługę;
 • dowód na odciski palców.

Jeśli chodzi o wymagania dotyczące zdjęcia do wizy do Norwegii, musi być zrobione na jasnym tle i mieć format 3 x 4 cm, a następnie zdjęcia te utknęły bezpośrednio na formularzu wniosku wizowego Procedura uzyskania wizy do Norwegii jest dość prosta i nie wymaga długiego czasu bezczynności w kolejkach. Dokument jest przygotowany nie dłużej niż 3 dni.

Здание посольства Норвегии в Москве

Rodzaje norweskich wiz

Lista dokumentów wymaganych do uzyskania pozwolenia na wjazd do tego kraju europejskiego może się różnić w zależności od celu podróży. Dlatego zanim zaczniesz zbierać walizkę, turysta powinien zdecydować, jakiego rodzaju wizy do Norwegii potrzebuje. W tej chwili obywatele rosyjscy mogą ubiegać się o następujące rodzaje norweskich wiz:

 1. Turysta. Aby uzyskać wizę turystyczną, oprócz głównej listy dokumentów, należy dostarczyć kopię biletu powrotnego i zaświadczenie o rejestracji w hotelu lub na kempingu. Turyści podróżujący samochodem muszą załączyć ubezpieczenie samochodu.
 2. Gość. Obywatele, których krewni lub przyjaciele mieszkają w Norwegii, są zainteresowani pytaniem, które dokumenty są potrzebne do wydania wizy na zaproszenie. W tym celu wnioskodawca, czyli strona zapraszająca, musi, między innymi, napisać zaproszenie, a także dostarczyć finansowy formularz gwarancyjny. Czasami wymagane są oryginalne dokumenty. Wiza dla gości w Norwegii wydana jest na okres nie dłuższy niż 90 dni. Warunki są określone w liście-zaproszeniu.
 3. Student. Dostępność i wysoka jakość edukacji sprawiły, że wizy studenckie są obecnie bardzo popularne w Norwegii. Główną zaletą jest to, że można zapisać się na lokalną uczelnię natychmiast po otrzymaniu świadectwa szkolnego. Niektórym wnioskodawcom udaje się uzyskać stypendium, a później dyplom, który jest akceptowany we wszystkich krajach europejskich. Ale zanim dostaniesz wizę, przyszły uczeń musi wejść na uniwersytet i przedstawić gwarancję finansową.
 4. Pomorskie. Wnioskodawcy zarejestrowani w regionie Murmańsk lub Archangielsk mogą uzyskać wizę Pomor w Norwegii. W takim przypadku obecność zaproszenia jest opcjonalna. Wystarczy zgłosić się do Konsulatu Generalnego Norwegii w Murmańsku, uiścić specjalną opłatę i otrzymać dokument. W pierwszym przypadku wiza będzie ważna przez rok, z wielokrotnym traktowaniem - 2 lata i tak dalej. Maksymalny okres ważności wizy Pomor wynosi 5 lat. Nawiasem mówiąc, można go również uzyskać w Konsulacie Honorowym Norwegii w Archangielsku.
 5. Wiza panny młodej. Wiele kobiet w poszukiwaniu szczęścia znajduje pana młodego w tym dalekim północnym kraju. Aby uzyskać tak zwaną wizę dla młodych, młodzi ludzie muszą mieszkać razem w Norwegii przez co najmniej 6 miesięcy. Oprócz podstawowych dokumentów, przyszły mąż musi przedstawić zaświadczenie od pracodawcy i raport o zarobionym wynagrodzeniu.
 6. Pracować. Kolejnym dokumentem umożliwiającym wjazd na terytorium Norwegii jest wiza biznesowa. Jest on wydawany specjalistom, których przyjazdem interesuje się norweska firma lub przedsiębiorstwo. Wiza robocza dla Norwegii dla Ukraińców lub obywateli innych krajów przestrzeni postsowieckiej wydana jest dopiero po tym, jak strona zapraszająca poniesie wszystkie związane z tym koszty.

Procedura wydawania norweskiej wizy dla obywateli innych krajów WNP

Obecnie nie wszystkie kraje WNP mają norweskie konsulaty lub ambasady. Na przykład, aby wydać norweską wizę w Mińsku, musisz udać się do ambasady Francji. Należy pamiętać, że kolejność dostarczania i przetwarzania dokumentów odbywa się zgodnie z zasadami francuskiego konsulatu. Procedura uzyskania wizy do Norwegii dla Białorusinów jest przeprowadzana zgodnie z Układem z Schengen. Oznacza to, że obywatel musi przekazać odciski palców i przedstawić następujące dokumenty:

 • kopię paszportu ważnego przez co najmniej 10 lat;
 • dwa ostatnie zdjęcia 3,5х4,5 cm na jasnym tle;
 • gwarancja finansowa;
 • ubezpieczenie medyczne;
 • certyfikat uzyskanej płatności.

Te same dokumenty są wymagane dla obywateli Kazachstanu, którzy chcą uzyskać wizę do Norwegii. Obecnie wstrzymano wydawanie wiz Schengen dla Kazachstanu przez ambasadę Norwegii. Możesz dostać wizę do Norwegii w ambasadzie Litwy w Kazachstanie, która znajduje się w Astanie.

Wiza Schengen pozwala swobodnie poruszać się po wszystkich krajach w Europie. Dlatego odpowiedź na pytanie jest tak ważna dla Ukraińców, czy potrzebują wizy do Norwegii. Tak, mam. Dzięki niemu można przekroczyć nie tylko granicę norweską, ale także odwiedzić sąsiednie państwa - Finlandię, Szwecję lub Dania Dla uzyskania wizy, Schengen powinno skontaktować się z Ambasadą Norwegii na Ukrainie, zlokalizowaną w Kijowie. W takim przypadku należy pokazać standardowy pakiet dokumentów, a także ubezpieczenie europejskie i potwierdzenie zabezpieczenia finansowego.

Adresy norweskich misji dyplomatycznych w Rosji

W przeciwieństwie do obywateli Kazachstanu i Białorusi Rosjanie nie mają problemów z rejestracją norweskich wiz. Aby to zrobić, należy złożyć wniosek do Konsulatu Norwegii, który znajduje się w Moskwie: ul. Povarskaya, budynek nr 7. W pobliżu znajduje się stacja metra "Arbatskaya", a także przystanek, do którego można dotrzeć do trolejbusów №№ 2 i 44.

Jeśli wnioskodawca znajduje się w Petersburgu, może złożyć wniosek do Konsulatu Generalnego Norwegii, który znajduje się na Ligovsky Prospekt. Należy pamiętać, że odbiór odbywa się od 09:30 do 12:30 i zanim się na nie wejdziesz, musisz się zarejestrować.

Mieszkańcy Autonomicznego Dystryktu Nenets mogą uzyskać zezwolenie od Ambasady Norwegii w Murmańsku. Lokalny wydział wizowy jest otwarty we wtorki i piątki. Tylko obywatele, którzy wcześniej zarejestrowali swój wniosek na portalu wizowym, mogą wziąć w nim udział.

Oprócz konsulatów i ambasad zlokalizowanych w wyżej wymienionych miastach, w Rosji istnieje ponad dwadzieścia centrów wizowych. Przyjmują również dokumenty na norweską wizę.

Turyści, w obliczu nieprzyjemnej sytuacji na terytorium Norwegii, powinni skontaktować się z ambasadą rosyjską w Norwegii. Działa od 1946 roku i znajduje się w Drammensweyen, 74, Oslo. Oprócz ambasady norweskie miasto Kirkenes ma rosyjski konsulat w Norwegii. Może to być wykorzystywane nie tylko przez Rosjan, ale także przez Norwegów, którzy chcą uzyskać rosyjską wizę.

Здание посольства России в Осло