Watykańskie pałace są najbardziej majestatycznym zabytkiem architektury na świecie. Obejmuje: Pałac apostolski , Belweder , Kaplica Sykstyńska , Biblioteka Watykańska , muzea, kaplice, katolickie instytucje rządowe. Watykańskie pałace nie są pojedynczą strukturą, lecz kompleksem budynków i budowli, które przedstawiają postać nieregularnego czworoboku.

Pałac apostolski

Historycy do dziś nie doszli do jednoznacznego wniosku o dacie rozpoczęcia budowy Pałacu Apostolskiego. Niektórzy historycy uważają dni panowania Konstantyna Wielkiego za tymczasowy punkt odniesienia, podczas gdy inni rysują podobieństwa z apostolską rezydencją czasów Simmach (VI wne). Ustalono, że przez jakiś czas Pałac Apostolski był pusty, ale po niewoli Awinionu papieży Watykan ponownie stał się "domem" papieży.

W XV wieku papież Mikołaj V zaproponował budowę nowego pałacu. Architekci i budowniczowie podjęli się przebudowy skrzydła północnego, nie niszcząc starych murów. Ten budynek wszedł później Skrzydła Raphaela i apartamenty w Borgia.

Pod kaplicą zmieniono 2 piętra wieży wojskowej, później nazwanej "Nikkolina", tk. Przez pewien czas kaplica była osobistą kaplicą Mikołaja V. Dominikański mnich, artysta Fra Beato Angelico, ozdobił kaplicę uczniem B. Gozotsoli. Trzy ściany kaplicy opowiadają o historiach z życia świętych Lorenza i Stefana, czwarta ściana później stała się ołtarzem.

Pod koniec XV wieku papież Aleksander VI Borgia zaprosił artystę Pinturicchio do pomalowania swoich komnat na sześć sal. Sale odpowiadają tematyce obrazów - sala sakramentów wiary, sala sylwestrowa, sala nauki i sztuki, sala życia świętych, sala tajemnic i sala papieży. Za Papieża Juliusza II, poprzez budowę galerii, dołączyły pałace Watykanu i Belwederu, z dziełem wielkiego Michała Anioła Buonarrotiego i genialnego Raphaela Santiego namalowanego na obrazie, architektem projektu był Donato Bramante.

Апостольский дворецВнутреннее убранство Апостольского дворца
Belweder

W Belvedere Palace znajduje się Muzeum Pia-Clementa , przechowując wiele eksponatów ze sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Muzeum prowadzone jest przez dwa przedsionki: okrągły z panoramicznym widokiem na Rzym i czworokątny, w którym tors Herkulesa pyszni się. Okrągłe lobby ma Meleager Hall, reprezentowany przez posąg tego myśliwego. Stąd można dostać się na wewnętrzny dziedziniec. Na dziedzińcu Belwederu papież Juliusz II zainstalował grupę rzeźb "Laocoon" i posąg Apolla, i wkrótce dołączyły do ​​nich inne znaleziska archeologiczne, tworząc Muzea Watykańskie.

Бельведерский дворецБельведерский дворец - двор
Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska - być może najsłynniejsza kaplica na świecie - perła Watykanu. Architektura budynku nie wzbudzi większego zainteresowania, ale wystrój wnętrza zadziwi freskami genialnych artystów renesansu. Kaplicę nazwano imieniem papieża Sykstusa IV, pod patronatem którego przeprowadzono prace związane z przebudową i odrestaurowaniem budynku z 1477 r. Na 1482 r. Do dzisiaj odbywa się konklawe (spotkanie kardynałów, aby wybrać nowego papieża).

Kaplica Sykstyńska składa się z trzech pięter, pokrytych cylindrycznym sklepieniem. Po dwóch stronach kaplica jest podzielona ścianą z marmuru z płaskorzeźbami, nad którymi pracował Giovanni Dolmato, Mino da Fiesole i Andrea Breno.

Ściany boczne są podzielone na trzy kondygnacje: dolny poziom zdobią zasłony z herbem papieża, wykonane ze złota i srebra; na poziomie średnim artyści pracowali: Botticelli, Cosimo Rosselli, Ghirlandaio, Perugino, którzy wprowadzili nas w sceny z życia Chrystusa i Mojżesza. Ale wciąż największymi dziełami sztuki są obrazy z sufitu i ścian, wykonane przez malarza Michała Anioła. Freski sufitu przedstawiają 9 scen Starego Testamentu - od stworzenia świata po upadek. Na ścianie nad ołtarzem kaplicy znajduje się scena Sądu Ostatecznego, która podczas ważnych ceremonii zdobią gobeliny wykonane według szkiców Rafaela.

Сикстинская капелла снаружиКапелла Никколина
Watykańska Biblioteka Apostolska

Biblioteka Watykańska słynie z bogatej kolekcji rękopisów z różnych epok. Biblioteka została założona przez papieża Mikołaja V w 15 wieku. Kolekcja biblioteki jest stale aktualizowana, obecnie jej fundusz obejmuje około 150 tysięcy rękopisów, 1,6 miliona drukowanych książek, 8,3 tys. Inkunabułów, ponad 100 tys. Sztychów i map, 300 tys. Monet i medali.

Коридор Ватиканской библиотекиЧитальный зал Ватиканской библиотеки
Jak się tam dostać?

Możesz dostać się do pałaców na dwa sposoby:

  • Z dworca Termini: jedź A (czerwonym) metrem do Ottaviano-SPietro lub Cipro-Musei Vaticani.
  • autobusy numer 64, 40, 60, 62.