Od ubrań i stylu danej osoby możesz dowiedzieć się skąd przyszedł, ile ma lat i do jakiej klasy należy. Warto zauważyć, że narodowy strój uzbecki może wiele powiedzieć o swoim właścicielu, ponieważ w wzorach licznych haftów całe wiadomości są szyfrowane. Jest bardzo jasny, piękny, wygodny i co najważniejsze stanowi znaczącą część bogatych tradycji kulturowych. Stroje narodowe wizualnie odzwierciedlają sposób życia ludzi.

Oczywiście, w chwili obecnej praktycznie nie spotkasz osoby w jego stroju narodowym, ale w tradycyjne święta uzbeckie jest to obowiązkowa zasada. Należy zauważyć, że w niektórych małych wioskach są mieszkańcy, którzy noszą stroje narodowe zarówno na wakacjach, jak iw życiu codziennym.

Uzbeckie stroje narodowe

Tak więc, jeśli mówimy o kobiecym narodowym stroju uzbeckim, to składa się on z dwóch głównych elementów, a mianowicie ze spodni z haremu i sukienki z khan-atlasu, która ma krój podobny do tuniki. Jednak to nie wszystko. Kobiety mają taki obowiązkowy atrybut jak nakrycie głowy. Przedstawiono go w postaci trzech głównych elementów:

  • turbban;
  • jarmułki;
  • szal.

Ozdoby dla uzbeckich kobiet są bardzo ważne. W związku z tym do stroju narodowego należy nosić złote lub srebrne akcesoria w postaci łańcuchów, pierścionków i kolczyków. Style sukien uzbeckich są zbudowane w taki sposób, aby dodać pięknej kobiecości i wyrafinowania. Uzbeckie sukienki ze spodniami i innymi dodatkami tworzą całość i doskonale oprawiają kobiece ciało.

Nowoczesne sukienki uzbeckie

Dziś modne sukienki uzbeckie mają styl wolny, z karczkiem, haftem i rękawami stójka . Niemniej jednak wiele uwagi poświęca się nowoczesnym, eleganckim strojom z ulepszonym i bardziej dopasowanym krojem. Ponadto, zamiast chapanu, kobiety noszą eleganckie swetry, marynarki lub jasnobrązowe. Suknie wieczorowe z Uzbekistanu są najczęściej szyte z modnych tkanin w nowoczesnym europejskim stylu. Jeśli chodzi o sukienki narodowe, nawet teraz pozostają one skromne, ze wszystkimi elementami i atrybutami kultury uzbeckiej. Zazwyczaj noszone są na uroczystości.

Sukienki uzbeckie1Sukienki uzbeckie2Sukienki uzbeckie3
Sukienki uzbeckie4Sukienki uzbeckie5Sukienki uzbeckie6
Sukienki uzbeckie7Sukienki uzbeckie8Sukienki uzbeckie9